Hiller István: 20 éve az MSZP vitte be az unióba az országot, és erre büszkék vagyunk
Az ellenzéki választók döntő többsége együttműködést akar, ezért van egy bizonyos időpont, amikor nekünk is, akik feltétlen hívei vagyunk az ellenzéki pártok és a civil szervezetek együttműködésének meg kell látni, hogy ki az, aki ezt meghallotta, és ki az, aki nem vállalja, vagy nem tartja most jónak – mondta a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Hiller István, az MSZP választmányi elnöke. Úgy fogalmazott, továbbra is fenn kell tartani az együttműködés lehetőségét, de miután közeleg a június 9-re kiírt kettős választás, be kell mutatni saját jelöltjeiket.
„Következetesen, a nyilvánosság minden megmaradt fórumán hosszú idő óta – amit az ellenzéki választók mondanak – az együttműködést képviseljük. Ha valaki veszi a bátorságot és felelősséget, hogy elindul ebben a rendszerben, annak látnia kell a feltételeket, amelyek azt mutatják, hogy annak van esélye, aki képes együttműködni az ellenzéki térfélen.”
Hiller István szerint az, amit a Magyar Szocialista Párt, a magyar szociáldemokrácia pártja mond, az egy normális ország képe, olyan jelöltekkel az EP-választáson, mint Tüttő Kata az élen, aki tudja, hogy működik az Európai Unió intézményrendszere, aki Budapest főpolgármester-helyetteseként sikeresen politizált, a legmélyéről ismeri az önkormányzatiságot, és ilyen körülmények között is hozott uniós forrást a városnak. „Az pedig nincs rendben, hogy néhány hónappal a választás előtt ennek az országnak olyan kormánya van, amely olyan helyzetet állított elő, hogy akik a szövetségeseink, nem a barátaink, akik barátaink, azok nem a szövetségeseink, és ez Közép-Európában nagyon veszélyes.” Hozzátette, az a normális ország, ahol a szövetségesünk egyben a barátunk, és aki nem szövetségesünk, azzal is törekszünk jó viszonyra.
A szocialista politikus emlékeztetett, a magyar szociáldemokraták tevőlegesen hozzájárultak ahhoz, hogy az ország az unió és a NATO tagja legyen. „A mi miniszterelnökünk hirdette meg, nem kis visszhangot kiváltva, hogy csatlakozzon Magyarország a NATO-hoz, a mi többségünk, és a mi kormányunk írta alá a csatlakozást, ezért nekünk senki ne tanítsa, hogy mi a NATO-tagság joga és lehetősége, és hogy mi az európai uniós tagság lehetősége és kötelessége, akkor is, ha a csatlakozás óta eltelt húsz év.”
Hozzátette, a választási kampány magába foglalja majd ezt a dátumot, mert büszkék arra, hogy május elsején azt mondhatják, hogy „20 évvel ezelőtt a mi kormányunk idején csatakozott ez az ország az unióhoz. Mi büszke magyarok és büszke európaiak vagyunk.”
Hiller István kérdésekkel mutatta be, mire kell felhívni a választók figyelmét:
- Bölcs dolog-e az Európai Unióval és annak központjával nemhogy vitába, veszekedésbe keveredni?
- Bölcs dolog-e, a velünk szövetségben levő, a világ legerősebb hatalmának joggal tartott országgal gyakorlatilag a legmagasabb szinten, nyílt nemzetközi, verbális konfliktusba bonyolódni?
- Jó-e az EU számos országával, közöttük számos szomszédos országgal feszültséget kelteni a politikánkkal?
- Jó-e, ha egy agresszorra a politika nem mondja ki világosan, hogy agresszor, és ezzel társai és szövetségeseinek véleményét nem osztja?
Ezeket el kell mondani, de kell, hogy legyen önálló javaslat – tette hozzá a politikus. Javaslatainknak az önkormányzatiság szintjén az a lényege, hogy a saját magunk ügyeinek rendezése, a helyi dolgokról szóló döntés akkor helyes, ha helyben születik – mutatott rá Hiller István. Ez a demokratikus felfogás egyik legfontosabb alapja – fogalmazott. „Minden helyi dologról a helyben megválasztott vezetők döntsenek, ez az önkormányzatiság lényege. Nekünk olyan jelöltjeink vannak, akik bizonyítottak vidéken és Budapesten, így azt remélem, hogy akik sikeresen kormányoztak, azok megkapják ismét a többséget.”
A KlikkTV műsorát itt nézhetik meg.