Holoda Attila: hazugság, hogy kizárólag csak a magyarok védik a fogyasztókat rezsicsökkentéssel 2. rész
A magyar családok fogyasztása nagyságrendileg egy középátlag érték alapján földgázból olyan 3000-3200 köbméter, villamosenergiából alsó hangon 3000-3200 kilowatt – nyilatkozta Holoda Attila, energetikai szakértő. Elmondta, az átlagfogyasztást úgy határozták meg nálunk, hogy mindenkinek fizetni kelljen.
Hozzátette: „a Fidesz az első olyan kormány, amelyik ugyan a családok védelméről papol meg hazudozik, belengette, hogy egy bizonyos réteget – ők a fogyasztók negyedét mondták, szerintem a felét – kilökik a szabadpiacra. Ilyen a világon nem volt még soha, remélem nem is lesz, és meggondolják magukat” – tette hozzá. Beszélt arról is, hogy a bértárolásban van logika.
Hol abban a logika?
A bértárolásban van logika, a szerbeknek viszonylag kevés a tárolói kapacitásuk. A földgáztárolójuk nem túl nagy, annak idején azt is a mi segítségünkkel építették. Egyébként pedig a szerb gázfogyasztás nem olyan nagy, mint a magyar. Mi 9,5-10 milliárd köbméter fogyasztunk évente, a szerbek meg 7,5-et. Ott leginkább a távhőcégek használják a földgázt, de arányait tekintve sokkal kevesebbet. Akkor miért vennének most tőlünk, ha az oroszoktól annyit kapnak, amennyit akarnak. Ellentmondások tömege érezhető, attól kezdve, hogy kiviteli tilalom van, aztán mégsem, Szijjártónak be kellene szerezni a gázt és nem eladni, ráadásul a magyar lakosságnak folyamatosan bizonygatják, senki ne ijedjen meg, itt van a gáz, már betároltuk, már 45 százalék felett van a teljes tárolói kapacitás a kereskedelmi részét tekintve. Ebből következően a stratégiai tárolóban már 60 százalék fölött van a tárolt készlet, a nem stratégiaiban, hanem a kereskedelmiben 40 százalék körül.
Menczer Tamás, a Külgazdasági és Külügyminisztérium kétoldalú kapcsolatok fejlesztéséért felelős államtitkára az ATV Egyenes Beszéd című műsorában arra a kérdésre, hogy miért ad el Magyarország 500 millió köbméter gázt Szerbiának, többek közt a szolidaritást pedzegette…
Ez csak azért érdekes, mert az energiahordozó kiviteli tilalom nem egyéb, mint üzenet arról, hogy mi amúgy nem vagyunk szolidárisak. Csak azzal vagyunk azok, akiről a Szijjártó Péter meg a Menczer Tamás úgy dönt, hogy vele szolidárisak vagyunk. Amikor az oroszok 2009-ben először teljesen elzárták a gázt, akkor még a szerbeknek meg a bosnyákoknak is adtunk át gázt, mert addigra mi már beüzemeltük a stratégiai földgáztárolót. Csakhogy azóta megváltozott az infrastrukturális rendszer, a szerbeknél ott van egy nagy orosz vezeték, tele orosz gázzal. Miért kellene itt most a szolidaritásra apellálni? Ráadásul épp, hogy a kormány intézkedési tervének múlt szerdai bejelentése után jött az üzenet az EU-tól, hogy a magyarok nem szóltak arról, hogy energia-veszélyhelyzet van náluk. Ha az van, akkor életbe lép a tagállamok közötti szolidaritási elv. Ez nem szabadon választott, hanem kötelező elv, miszerint akinek van gáza, az kisegíti a másik államot. Speciel Szerbia nem tagja az Európai Uniónak. Akkor miért olyan fontos most a szerbekkel ezt megint eljátszani? Olyan sok kérdőjel van, amivel nem tudunk mit kezdeni. Az biztos, a szolidaritás rossz üzenet az unió felé, mert arrafelé azt közölték, hogy energiahordozó kiviteli tilalom van, a szerbekkel meg szolidárisak vagyunk. Azokkal a szerbekkel, akik egyébként most már több gázt kaphatnak az oroszoktól, mint amennyit eddig valaha is kaptak.
Orbán Viktor a héten egyeztetett az energia-veszélyhelyzetről és a rezsicsökkentés megvédéséről. Elhangzott: az elhúzódó ukrajnai háború, az elhibázott brüsszeli szankciók következtében egész Európában az egekbe szöktek az energiaárak. Európában csak Magyarországon védik rezsicsökkentéssel a családokat, és a kormány a jövőben is ezt fogja tenni. A rezsicsökkentés fenntartásával az átlagfogyasztás erejéig valamennyi magyar háztartás továbbra is rezsicsökkentett árat fog fizetni…
Vegyük sorba a hazugságokat. Először is nem az ukrajnai háború miatt vannak az egekben az árak. A pandémia után kialakult helyzetben tavaly ősszel már fölmentek az európai energiaárak. Sőt, a mostaninál magasabbak is voltak. Miközben folyamatosan azt szajkózzák, hogy egymás után döntik a csúcsokat az energiaárak, mióta ezt először bejelentették, mintegy 20 eurót csökkent az európai gázpiacon az átlagár. Az sem igaz, hogy kizárólag a magyarok védik a fogyasztókat rezsicsökkentéssel. Ez úgy hazugság, ahogy van. Mindenhol másutt tömbösített, sávos rendszerek vannak. Van, ahol úgy oldják meg, mint például Bulgáriában, hogy kifizetik a magas árat – január 1-jétől ott is magasak lettek az energiaárak –, viszont kompenzációt kap valamennyi háztartás. Minden család megkapja pénzben a kompenzációt. Tehát nem az árban kompenzálnak, hogy azt valakinek le kelljen nyelnie, hanem szociális juttatásként a magas energiaárak kompenzálására mindenki pénzt kap. Sőt, azt már korábban is elmondtam, nem igaz, hogy csak mi támogatjuk a családokat, minden országban odafigyelnek a fogyasztókra. Ebből következően, mindenhol sávos rendszerben alakítják ki az energiaárat, de figyelembe veszik az adott réteg, vagy az adott család szociális helyzetét. Az EU sem azt támadta soha, hogy Magyarországon rezsicsökkentés van, hanem azt mondta: tegyetek különbséget szociális alapon a fogyasztók között, mert olyan nincs, hogy egy országban mindenki csóró. Nincs is. Tehát egy nagy hazugság, hogy kizárólag nálunk védik a fogyasztókat. Nem igaz, minden európai országban védik a lakossági fogyasztókat a magas áraktól, csak figyelembe veszik a szociális helyzetet, vagy kompenzációban, vagy ársávosításban, tömbösítéssel, ahogy az nálunk is volt 1990 óta. A Fidesz az első olyan kormány, amelyik a családok védelméről papol meg hazudozik, s eközben belengette, hogy egy bizonyos réteget – ők a fogyasztók negyedét mondták, szerintem a felét – kilökik a szabadpiacra. Ilyen a világon nem volt még soha, remélem nem is lesz, és meggondolják magukat.
Mit nem vesznek most figyelembe?
Például, hogy vannak olyan lakások, ahol mindenre villamosenergiát használnak. Nem vették figyelembe, ha távhővel fűt valaki, gázzal főz, de minden másra villamosenergiát használ. Ezt mind figyelembe kellene venni, és ahol egy energiahordozót használnak mindenre, ott az átlagfogyasztást duplájára kell emelni.
Hogy jött ki egyáltalán ez az átlagfogyasztás?
Nagyon egyszerű, nagy valószínűséggel fogyasztási helyenkénti átlagot, és nem családonkénti átlagot néztek. Annak az átlagnak, amit ők bemondtak, köze nincs ahhoz, hogy a magyar családok hogyan fogyasztanak. A magyar családok fogyasztása nagyságrendileg egy középátlag érték alapján például földgázból olyan 3000-3200 köbméter, villamosenergiából alsó hangon 3000-3200 kilowatt.
Magyarul úgy állapították meg az átlagfogyasztást, hogy az égvilágon mindenkitől tudjanak pénzt beszedni?
Persze.
Miért fontos ez most a magyar államnak?
A trükközés nyilván azon is megy, hogy megpróbálják betapasztani a rezsicsökkentés, meg az év elején kiszórt 1500 milliárd forint által ütött költségvetési lyukat. A költségvetés borzasztó rossz helyzetben van, a KSH bejelentése alapján is ott tartunk, hogy a tervezett éves hiány 92 százalékát már elértük júliusban. Az EU-s pénz nem jött, nem is látni rá nagyon reményt, bármit is ígér Navracsics Tibor. Merthogy az unió, különösen az Európai Parlament ragaszkodik hozzá, hogy az eddigieknél sokkal komolyabb, konkrétabb és keményebb vállalásokat kell tennie korrupció ügyben a magyar államnak ahhoz, hogy valóban pénzhez jussunk. Ebből következően, inkább megpróbálják a meglevő költségvetési lyukat befoltozni, és szerintem trükköznek akár a gázbeszerzéssel, akár a villamosenergiával. Mibe került volna azt mondani, hogy a Paksi Atomerőmű, a Paks1, simán ellátja a magyar lakosságot villamosárammal, sőt, szerintem még marad is azon felül. Akkor nem kellett volna hozzányúlni a villamosenergia árához, mert le lehet vele fedni. Én azt gondolom, inkább arra használják ezt az olcsó energiát, hogy a jelenlegi magas árak mellett eladják a szabadpiacon, és ebből a pluszbevételből tudják betömködni a rezsicsökkentés által okozott lyukakat az MVM-nél. Arról pedig, hogy a költségvetés meg a saját zseb hol válik el egymástól, csak a nagyon szűk körben levő NER-lovagok tudnának nyilatkozni. Ehhez csak annyit tennék hozzá, hogy a rezsiszámlán, amikor megküldik, két tétel van, az egyik maga az energia ára, legyen az földgáz, vagy villamosenergia, a másik meg a rendszerhasználati díj, amiben hálózati elosztási díj, meg sok egyéb más is van. Az energia ára és a rendszerhasználati díj aránya 2013-hoz képest menet közben állandóan változott. Pontosan aszerint, hogy a NER-lovagok éppen miben láttak nagyobb fantáziát. Például jelenleg a rezsiáron belül a villamosenergia ára ötödannyiként van nyilvántartva, mint a rendszerhasználati díj.
Miért?
Nézzük meg, hogy ki birtokolja a rendszert. Van egyrészt az MVM, nyilván annak a hiányait pótolni kell, meg ott van Mészáros Lőrinc, aki megvásárolta például a nagy villamosenergia ellátórendszert, az E-ON-nak a régi Tiszántúli Áramhálózati Zrt. (TITÁSZ) rendszerét. Tehát Mészáros Lőrinc bevétele biztosítva van. Amikor Mészáros Lőrinc megvette a Mátrai Erőművet, akkor áttért arra az oldalra, ahol energiát termelnek. Hogy, hogy nem, akkoriban kevesebb lett a rendszerhasználati díj, mint a villamosenergia ára. Micsoda véletlenek vannak, nem igaz?
(Az előző részt itt olvashatják)