Így úszható meg a horror rezsi
Egyre többen élnek a trükkel, amely teljesen legális. Felértékelődni látszanak ugyanis az alternatív fűtési rendszerek.
Hazánk energiamérlegében a fűtés-hűtési célú energiafelhasználás túlnyomó része, csaknem 90 százaléka földgáz alapú. Így érthető, hogy minden olyan intézkedés felértékelődik, amellyel csökkenteni tudjuk a földgázfelhasználást és az energia kitettségünket – írja a hellovidek.hu.
Magyarország földrajzi és geológiai adottságainak köszönhetően, termálvizekben gazdag ország. Egyes becslések szerint a geotermikus energia minél szélesebb körű alkalmazásával az évtized végére akár évi 1-1,5 milliárd köbméter földgáz kiváltásával csökkenthető az ország energiaimportból fakadó kitettsége. Emellett környezetbarátabb alternatív energiát képes biztosítani a hagyományos tüzelőanyagok elégetése helyett, és az egyéb megújuló energiaforrásokkal (például nap- és szélenergiával) szemben az év teljes időszakában, éjjel-nappal hasznosítható.
A Magyar Geotermális Szövetség elnöke, Szita Gábor szerint gyakorlatban is működő megoldás olyan felszín alatti víz kitermelése, amelynek hőmérséklete közvetlenül alkalmas például fűtésre. Ez a termálvíz, vagy másképpen hévíz. A termálvíz ilyenkor a geotermikus energia közvetítő közegeként működik, ami képes átadni hőtartalmát fűtési rendszereinknek, miközben ő maga lehűl.
A Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatóságának számításai szerint 2020-ban Magyarország hőenergia-termelésének 5,6 százalékát biztosította geotermikus energiahordozó, a hazai bruttó villamosáram-termelés 0,03 százalékát, 11 GWh-t szolgáltatott geotermikus energia (Turai geotermikus erőmű), az elsődleges megújuló energiahordozók termelésének 4,8 százalékát, primer felhasználásának 5 százalékát adta geotermia.
A hatóság a Hello Vidék megkeresésére azt is elmondta, hogy a hazai geotermikus hasznosítás 23 százalékát a geotermikus távfűtő, illetve termálvizes városfűtési rendszerek képviselik. A kisebb települések között Veresegyház az egyik legjobb példa. Itt is vannak geotermikus energiával fűtött lakások, amelyek tulajdonosai szinte semmilyen különbséget nem érzékelnek a hagyományos távfűtéshez képest. A veresegyházi rendszerre elsősorban a különböző városi intézmények vannak rákötve. A polgármester szerint a geotermikus energia nagy szabadságot ad a településnek különböző világgazdasági anomáliák esetén. Több gyár is átállt a megújuló energiaforrásra, például a Sanofi vagy a General Electric, de a Veresi Paradicsom üvegházait is a termálvíz tartja melegen.
Természetesen az is igaz, hogy a geotermikus beruházás költséges, ráadásul nagy a kockázat, mert az is előfordulhat, hogy ahol kutatnak, ott végül nem találnak semmit, hiszen két dolognak kell egyszerre meglennie: víznek, ami hordozza a hőt, valamint, hogy az a hőmérséklet megfelelő is legyen. A beruházási költségek pedig csak hosszú távon, több év múlva térülhetnek meg. Geotermikus rendszerek élettartama általában igen hosszú, akár 50-100 évre is lehet tervezni. Természetesen egy geotermikus beruházásnak pénzügyileg ennél rövidebb időn belül meg kell térülnie, és ehhez gyakran állami segítség szükséges – mondta a portálnak Szita Gábor.