Így vált fordulatossá a budapesti politika egy nap alatt

Vámosi Ágoston 2024. október 31. 07:00 2024. okt. 31. 07:00

Az elmúlt öt év kiszámítható döntései után Karácsony Gergely kényelmetlenebbül érezheti magát a Fővárosi Közgyűlés új ciklusában. Szerdán kiderült: épülhet a Diákváros, lesz Pesti Srácok sétány és külön palackgyűjtő fémrekeszeket tesznek a budapesti szemétgyűjtőkre. Az igazgatóságok tagjairól viszont egyelőre nem sikerült megállapodni.

Estébe nyúlt a Fővárosi Közgyűlés október 30-ai, első rendes ülése. Az ötórás alakuló ülés után számítani lehetett arra, hogy a töredezett, újoncokkal teli közgyűlés nehezen fog tudni megegyezni a napirendi pontokról, de a tíz és fél órás politikai ütésváltás szinte már az Európai Tanács döntéshozatali folyamatait idézte. Az első tíz órában a napirendi pontokat vették végig, a szavazás utána kezdődött.

A szabályokról még nem egyeztek meg

A szerdai ülés egyik központi témája a lakhatás volt. Több képviselő kritizálta az önkormányzat Fővárosi Lakásügynökségét, amiért az fél év alatt mindössze nyolc családnak segített szociális bérlakást találni. A Fidesz frakcióvezetője, Szentkirályi Alexandra elmondta: megbeszélte Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszterrel a Diákváros felépítését, és a helyszín tervein nem változtattak: a korábban kijelölt IX. kerületi telken épülne fel. A kerület polgármestere, Baranyi Krisztina sürgette az ötletet, mert a kormány ígérete alapján már épülnie kellene a Diákvárosnak, és úgy látja, égető szükség van a több ezer kollégiumi férőhelyre. Jámbor András parlamenti képviselő pedig azonnal reagált közösségi oldalán: benyújtja a parlamentnek a Diákváros megépítéséről szóló határozatot. 

Karácsony Gergely megfizethető lakhatásért tett javaslatait elfogadta a közgyűlés, ahogy Szentkirályi új fővárosi lakásrezsi-támogatásrendszerről szóló javaslatát is megszavazták. A főpolgármester azt is felvetette, hogy a kormány vezessen be kétéves moratóriumot az Európai Gazdasági Térségen kívüli országok állampolgárainak budapesti lakásvásárlására, de ebben nem tudtak megállapodni.

A fővárosi cégek igazgatóságainak és felügyelő-bizottságainak tagjairól sem szavaztak, ezt a kérdést elhalasztotta a főpolgármester. Sok idő azonban nem maradt, hiszen a jelenlegi tagok megbízatása november 15-éig érvényes. Karácsony hétfőre új egyeztetést hívott össze ebben a témában.

A közgyűlés szervezeti és működési szabályzatával (szmsz) kapcsolatban Karácsony engedett a Tisza Pártnak és Vitézy Dávidnak: a két ülés közti döntési jogáról lemondott, és jogköreinek egy részét a bizottságoknak és a közgyűlésnek adná át. A Tisza Párt és a Fidesz frakciója azonban elégedetlen volt az szmsz módosított változatával is, mert a cégvezetők kinevezésének jogát megtartaná a főpolgármester. Ezt az ellentmondást sem tudták a szerdai ülésen feloldani. Bár Karácsony úgy módosította a szabályzatot, hogy a cégvezetőknek negyedévente be kell számolniuk a teljesítményükről, ez nem volt elég a többség meggyőzéséhez. A Tisza Párt cégvezetők kinevezésére vonatkozó indítványait sem fogadták el, ebben a témában tehát még sok konfliktus várható a közgyűlésben.

A Pesti Srácok sétány és a diákprogram is átment

A július óta érvényes palackvisszaváltó rendszer egyik kényszerű velejárója, hogy a rászorulók a kukákból szedik össze a visszaváltható csomagolásokat. A Podmaniczky Mozgalom ezért azt javasolja, hogy a budapesti kukákra fém PET-palackgyűjtőket szereljenek fel. A Fidesz képviselői közül többen kritizálták az ötletet, de a közgyűlés végül megszavazta.

Döntés született a közgyűlés álláspontjáról HÉV-ügyben is. Korábban a MÁV azért kérte a HÉV-menetrendek ritkítását, mert nincs elég jó állapotú szerelvény, amivel a jelenlegi menetrendet tartani lehetne jövőre is. Vitézy Dávid és a XVIII. kerület polgármestere, Szaniszló Sándor is javasolta, hogy ne támogassák a HÉV-menetrend ritkítását, mindkettejük javaslatát elfogadta a közgyűlés. Vitézy úgy tudja, hogy a MÁV már elkezdte azoknak a szerelvényeknek a vizsgáztatását, amelyek szükségesek a mostani menetrend fenntartásához.

A Podmaniczky Mozgalom vezetője azt is javasolta, hogy a bérlettel utazók ingyenesen szállíthassanak kutyát és kerékpárt a BKK járatain: ezt szintén megszavazta a közgyűlés, a BKK pedig 2025 elején hagyhatja jóvá. Ez a javaslat egy csomagban volt azzal az ötlettel is, hogy pénteken és szombaton éjfél után is járjanak a metrók. A BKK azonban hiába szeretné bevezetni a hosszabb időt, a szervezetnek egyelőre nincs pénze erre. A közgyűlésen nem múlik: a képviselők többsége rábólintott az éjszakai metrójáratok ötletére. 

Rég volt már olyan, hogy egy fideszes javaslat átment a Fővárosi Közgyűlésen, de ez a nap is újra eljött: az angyalföldi Horn Gyula sétányt Pesti Srácok sétányra nevezik át. Vitézy emellett azt javasolta, hogy budapesti közterületet csak legalább 25 éve elhunyt emberről lehessen elnevezni, ezt szintén megszavazta a közgyűlés.

Az ADOM Diákmozgalom, az Egységes Diákfront és a Fridays For Future által létrehozott „Mi Budapestünk” programot is elfogadta a közgyűlés. A program része többek között, hogy a diákok segítséget kapjanak érdekképviseleti szerv létrehozására, a középiskolások évente egyszer elmehessenek színházba ingyen (vagy 100 forintért), a BudapestGo alkalmazásba építsenek diákkedvezményeket, és legyen átfogó program a fiatalok számára mentálhigiénés segítség nyújtására.

A 32 tagú közgyűlésben 17 tagnak kell konszenzusra jutnia ahhoz, hogy egy javaslatot elfogadjanak, Karácsony Gergely támogatása esetén 16 szavazat is elég. A közgyűlésbe azonban a Fidesz 10, a Tisza Párt szintén 10, az MSZP-DK-Párbeszéd 7, a Vitézy Dávid vezette Podmaniczky Mozgalom 3, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt szintén 3 tagot delegál. Karácsony Gergely az elmúlt öt évhez képest tehát egy jóval több konfliktust ígérő időszak előtt áll.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom