Ismét drágultak az élelmiszerek

NVZS 2024. július 30. 14:30 2024. júl. 30. 14:30

Egy hónappal ezelőtt még azon örvendeztünk, hogy az élelmiszerekből álló saját bevásárlókosarunk alapján kiszámított infláció az előző év júniusához képest nulla százalékon állt, mégis azt írtuk: kérdés, fennmarad-e ez a kedvező állapot azután is, hogy július 1-től megszűnik a központilag elrendelt kötelező akciózás. Nos, vagy azért, vagy más okok miatt, de nem maradt fenn: júliusban hat százalékos drágulást mértünk. A kép azért nem ennyire kedvezőtlen, ugyanis néhány termék árának brutális emelkedése húzta felfelé az árak átlagát. S ugyan volt olyan is szép számmal, aminek az ára most júliusban alacsonyabb volt, mint egy éve, de ez csak szépségtapaszt jelent az összképen.

Júliusban összességében hat százalékkal fizettünk többet ugyanazokért az élelmiszerekért, mint egy évvel ezelőtt. Az a jövő zenéje, hogy ez csak egyszeri botlásnak bizonyul majd, és a következő hónapokban visszatér az árak növekedésének az üteme egy lassúbb emelkedési szintre, vagy valamifajta – kedvezőtlen irányú – trendfordulót jelent-e. Az biztos, hogy szakértők – közük Mellár Tamás, a KSH korábbi elnöke és Katona Tamás, korábbi pénzügyi államtitkár – egyöntetűen azon a véleményen vannak (amint azt a Hírklikknek több nyilatkozatukban is elmondták): a választásokat követő hónapokban ismét emelkedésnek indulnak majd az árak, még ha nem is olyan drámai mértékben, mint amilyet nem is olyan régen még elszenvedtünk.

Amit most látunk, az az, hogy első blikkre megmagyarázhatatlan módon drágul vagy éppen válik olcsóbbá egy-egy termék ára – legalábbis a mi sajátos élelmiszerkosarunkba kerülő termékeknél. Például a tejtermékek tágabb csoportját véve: a tej, a tejszín ára csökkent, miközben a sajt megdrágult.   

Forrás: Saját gyűjtés

Amióta – lassan két éve – hónapról-hónapra végezzük ezt a speciális inflációmérést (a módszertanról lásd cikkünk végén), a saját és a KSH által mért hivatalos szám majdnem mindig egy irányba mozog. Azaz a trendvonal nagyjából hasonlóan fut. Ennek fényében is kifejezetten érdeklődéssel várjuk, hogy milyen adatot hoz majd ki a Központi Statisztikai Hivatal júliusra. Erre már nem kell túlságosan sokáig várni, csak augusztus 8-áig.

Forrás: KSH és saját gyűjtés

Így mérünk ki

Mint a Hírklikk olvasói már megszokhatták, az élelmiszerárak bő két évvel ezelőtti elszabadulása óta hónapról-hónapra mi is közzétesszük a saját virtuális bevásárlókosarunk árváltozását. Az élelmiszer-kosarunk tartalma az adatfelvétel módja miatt technikai okkal magyarázhatóan nem egyezik meg a megelőző havi kosaraink tartalmával: a cikk szerzője által kedvelt online élelmiszer „ábécé” felületén mód van visszanézni az egy évvel korábbi saját vásárlási számlákat, így annak egyes tételeit össze lehet hasonlítani az egy évvel későbbi – esetünkben most éppen a 2023 júliusi – árakkal. Ám az egy évvel korábbi, éppen terítéken lévő hónapban nem feltétlenül ugyanazok a termékek kerültek a mi kosarunkba, mint most, így értelemszerűen a vásárlói kosaraink is eltérnek egymástól. Így a mi „inflációink” nem reprezentatívak (már csak azért sem, mert a saját fogyasztásunkat és nem az átlagosat képviseli), nem tudományosak, de mindenképpen iránymutatóknak mondhatók. És az biztos, hogy mi ennyivel fizettünk többet az idén júliusban ugyanazért (márka, kiszerelés, besorolás) a termékért, mint egy évvel korábban.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom