Jogerős ítélet a sajtószabadságról a Hell Energy által indított perben
Az ítélet szerint a Forbes nem sértette a magánéletet védő jogokat, amikor a nyilvános adatbázisokból származó információk alapján közreadta a Barabás család vagyonának becslését. Az éveken át tartó pereskedésben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) is segítette a lapot. A TASZ szerint az egész magyar sajtó jövője szempontjából fontos győzelem született.
A Hell Energy Magyarország Kft.-t tulajdonló Barabás testvérek 2019-ben adatvédelemre hivatkozva, indítottak pert a Forbes ellen, hogy ne szerepeljenek a lap leggazdagabb magyarokról összeállított listáján. Ezután – mint a TASZ közleményéből kiderül – négy évig egyáltalán nem lehetett leírni a Barabás testvérek nevét a lapban, sőt, ebben az időszakban az évről-évre elkészülő vagyonbecslést sem végezhették el velük kapcsolatban, így nem szerepeltek a leggazdagabb magyarok listáján sem – írja a Szabad Európa.
Az ügyben első fokon már tavaly februárban is a Forbes számára kedvező ítélet született, a jogerősre azonban idén februárjáig kellett várni. Ekkor a Fővárosi Ítélőtábla teljes egészében helybenhagyta az első fokon eljáró Fővárosi Törvényszék döntését.
A bíróság kimondta, hogy a gazdasági élet meghatározó szereplői közszereplőnek minősülnek akkor is, ha nem közismert személyek. Mivel Barabásék vállalatának, a Hell Energy Magyarország Kft.-nek és a köré kiépített cégcsoportnak gazdasági befolyása van, és szerepe az élelmiszeriparban, a munkaerőpiacon, valamint az állami támogatások tekintetében is figyelemre méltó, az ítélet szerint a Forbes jogosan írt a vagyonukról és a gazdasági életben betöltött szerepükről.
Vissy Beatrix, a TASZ jogásza arra hívta fel a figyelmet, hogy meglátásuk szerint Barabáséknak ez az ügye illeszkedik abba a tendenciába, hogy a befolyásos emberek egyre gyakrabban próbálják adatvédelmi kifogásokkal megbénítani, cenzúrázni és elhallgattatni a sajtót.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2023. május 25.-i adása itt nézhető meg: