Joviális „átlag-amerikai” a Demokrata Párt alelnökjelöltje
Tim Walzot, a közép-amerikai Minnesota állam pedagógusból lett 60 éves kormányzóját választotta alelnök-társának a Demokrata Párt elnökjelöltje, Kamala Harris. Lehet, hogy egy szó játszotta a döntő szerepet Harris választásában. Walz, aki gyakran szerepel televíziós vitákban, elsőként nevezte Donald Trumpot és általában a republikánusokat „weird”-nek, azaz dilisnek, bolondnak, hangyásnak (vagy enyhébben: furcsának). A szó, amely most elterjedt a médiában, igen gyakran használt az amerikai angol nyelvben és igen hatásosan fejezi ki, hogy milyen embernek kell tartani a botrányhős Trumpot és rajongóit.
Walz egy háromezres lakosságú városkában nőtt fel, 17 éves korában csatlakozott az önkéntes és tartós tartalékos katonai szolgálatot ellátó Nemzeti Gárdához, ott több mint két évtizedet töltött el, s a 2001-es terrortámadások után külföldön is szolgált. Sokkot jelentett a republikánusoknak, amikor Walz 2006-ban a pedagógusi pályát a politikusira cserélte és a kongresszusi választásokon legyőzte republikánus elődjét. Most pedig már második kormányzói ciklusát tölti. Érdekes, hogy Harris választása nem Walz két vetélytársának valamelyikére esett: azok olyan államokat képviselnek, amelyekben a szoros erőviszonyok miatt különösen fontos a választók megnyerése.
Walz szokásosan úgy mutatkozik be gyűlésein, hogy „veterán katona, vadász és fegyvertulajdonos vagyok”. Korábban ugyan maga is tagja volt a híres-hírhedt „Fegyvertartók Nemzeti Szövetségének”, de kilépését azzal magyarázta, hogy „a gyermekek életének megvédése mindennél fontosabb.” Egyébként Kamala Harris választása alkalmasint azért eshetett Walzra, mert a közép-nyugati állam vezetőjeként távol van mind a keleti, mind a nyugati part szélsőséges jelenségeitől, azt a „falusi”, szolid, nyugodt Amerikát képviseli, ahol az emberek kis településeiken kiegyensúlyozott életet élnek és megfontolt döntéseket hoznak. Maga is szenvedélyes sportember és a 60 éves, ősz férfi nyugalmat, megfontoltságot áraszt. Mint veterán katona, valamint lelkes vadász, Minnesota egyik falusias részéből származik, ahol a választók általában a republikánusokat támogatják. Ebben a minőségében vonzó lehet éppen azoknak a fehér munkásoknak, akik elfordultak a demokratáktól és segítettek korábban Donald Trumpnak hatalomra kerülni.
A gyűléseken néha terepszínű vadászkalapban és trikóban jelenik meg. Szerinte Trumpék nem érdemlik meg, hogy „a demokrácia fenyegetésének” tekintsék, hiszen ezzel túlértékelik őket. Innen a döntése, hogy fura, dilis fickóknak nevezze őket, különösen a párt két vezetőjét. Walz tévé-fellépésein arról szokott beszélni, hogy „azok az emberek a másik oldalon egyszerűen furák. Nem értenek a külpolitikához, a környezetvédelemhez, nyilvánvalóan nincs tervük az egészségügy problémáira, és a középosztályról állandóan csak beszélnek”. „Hogyan is tudná egy rabló ingatlan-báró és egy kockázati-tőke lovag megérteni, hogy mi mik vagyunk, nekik fogalmuk sincs rólunk.” Walz népszerűségének forrásai közé tartozik, hogy engedélyezte a marihuána használatát felnőtteknek, védi az abortuszhoz való jogot, kiszélesítette az LMBTQ közösség jogait. Az állama alacsony jövedelmű polgárainak nem kell tandíjat fizetniük a felsőoktatásban, a gyerekek ingyen reggelit és ebédet kapnak az általánosban. Iskolát teremtett azzal is, hogy az állami állások 75 százalékában eltörölte azt a kötelezettséget, hogy a jelöltnek felsőoktatási végzettséggel kell rendelkeznie – ezt a kezdeményezését annak idején a republikánusok is támogatták. Felesége is pedagógus, tanított állami iskolákban, alternatív oktatási intézményekben, sőt olyanokban is, ahol a bevándorlók gyermekeit oktatják. Szerepe volt abban, hogy fejlesszék az elítéltek oktatási programjait a börtönökben. Két gyermekük van.
Bizonyos, hogy Trumpék Walz kormányzói idejéből egy valamit kihasználnak majd ellene: 2020-ban a színesbőrű George Floydot hamis pénzzel való fizetéssel vádolták, majd a fehér rendőr a vélt bűnözőt, aki fulladozva kegyelemért könyörgött, hosszan a nyakára térdelve megölte Ez óriási felháborodáshoz és országszerte, sőt külföldön is nagy, a rasszizmus elleni tüntetésekhez vezetett.
A helyzet közeli ismerői szerint Harrisra nagy benyomást tett egyéniségével, amikor vasárnap ismét találkoztak az alelnök rezidenciáján. Úgy tűnik, Walz azokhoz a republikánus szavazókhoz hasonlít, akiket a demokraták elveszítettek. A minnesotai kormányzó mindenesetre egyértelműen a párt baloldalához tartozik, de támogatják középutas csoportok is. Államában rendkívül népszerű és következetesen progresszív döntéseket hoz fontos kérdésekben. Harisszel akkor ismerkedtek meg személyesen, amikor Walz 2022-ben újra választásáért kampányolt államában. Akkor igen jól megértették egymást, ez szerepet játszhatott a döntésben. A kormányzó Joe Biden határozott támogatói közé tartozott, még az elnöknek a Trumppal folytatott tv-vitában nyújtott botrányos teljesítménye után is. Amikor Biden kilépett a versenyből, Walz már másnap Harris mellé állt és energikus, igen hatásos képviselője volt pártja ügyének.
Nem meglepően, Trump gárdája a bejelentés pillanatától kezdve támadja az alelnök-választottat. Azt állítják előtérbe, hogy Walz hasonlóan „radikálisan liberális”, mint Harris, míg Harris azzal támadják, hogy „engedett az antiszemita, Izrael-ellenes baloldalnak és olyan szélsőséges liberálist választott maga mellé, mint ő maga”, aki ráadásul alkalmatlan is feladatára. A pénzpiacok legutóbbi nagy mozgásai, amelyeket a közel-keleti növekvő katonai feszültség váltott ki, segíthetik Trump kampányát, amelyben már korábban a demokratákat, a Biden-kormányt tették felelőssé a Covid-járványt követő gazdasági válságért.
Walznak, akit kevésbé ismernek, mint két volt versenytársát, a választásig hátralévő három hónapban meg kell ismertetnie magát az egész országgal. Ez már kedden megkezdődött amikor Harisszel együtt léptek a választók elé Pennsylvaniában. A kampányban vitára is kell majd kiállnia J.D.Vance-szel, Trump alelnökjelöltjével.