Kézcsók után szakítás – Ursula és Viktor válik
Amikor Ursula von der Leyent, Angela Merkel német kancellár bizalmasát négy éve az Európai Bizottság elnökévé választották, Orbán Viktor az elsők között sietett méltatni az unió új vezetőjét. Még kezet is csókolt volna neki, ha ezt a hódolójánál sokkal kulturáltabb asszony engedte volna. Elhúzta a kezét – a magyar kormányfő most viszont keményen elhatárolódik az oly lelkesen üdvözölt, most újjáválasztását váró politikusnőtől.
A miniszterelnök ezt még nem mondta ki, ám egyik legfőbb bizalmasa, Orbán Balázs, már igen. A német konzervatív Springer konszernhez tartozó Politico hírportál kérdezte a minap Brüsszelben a kormányfő tanácsadóját: támogatják-e ezúttal is von der Leyent? „Korábban nagyon is támogattuk”, így az interjúalany, „de immár nem. Az elnök asszony saját geopolitikáját erőlteti az Amerikához fűződő viszony, Kína, a háború, a szankciók vonatkozásában – anélkül, hogy tanácskozna a tagállamokkal. Az Európai Bizottság tevékenysége megosztó, nem szolgálja az egységet. Előjönnek egy javaslattal, azután nyomást gyakorolnak az unió tagállamaira, hogy támogassák azt”. Ezt mondta Orbán Balázs, aki a Magyarországnak járó uniós támogatások visszatartása ügyében, a magyar korrupcióval kapcsolatos vádakra ezt a sajátos választ adta: „Brüsszelnek egyre szűkül a tere a manőverezésre – valamilyen fajta pozitív jelzést kell adnia nekünk...”
A kérdésre, miszerint a jövő évi európai parlamenti választások után a Fidesz képviselői az Európai Konzervatívok és Reformisták frakciójához csatlakoznak-e, a kormányfő tanácsadója kitérő választ adott, mondván: az lenne a kézenfekvő, hogy a lengyel kormánypártot is magában foglaló csoporthoz csatlakozzanak, de a cél, hogy a szélsőjobboldaliak és a konzervatívok együttműködjenek és többséget szerezzenek az Európai Parlamentben. Azaz a Fidesz olyan frakcióban találna otthonra, amelyhez az ultrajobb francia Nemzeti Tömörülés és az Alternatíva Németországért (AfD) is tartozik. Szerinte erre van lehetőség, hiszen a francia, az olasz, a német, az osztrák, a magyar és a lengyel európai választáson a jobboldal győz majd, és Spanyolországban is közel lesz a győzelemhez.
Ursula von der Leyen egyébként nyugodtan alhat attól, hogy Orbán Viktor többé már kísérletet sem tesz majd kézcsókra, sőt: a német politikus ellen szavaz, miután – Orbán nagy csalódására – kezdeményezte, támogatta mindazokat a lépéseket, amelyeket a magyar kormány viselt dolgai okán az unió végre-valahára megtett. Az Európai Bizottság elnökét elvben ugyan az Európai Parlament választja, a gyakorlatban viszont az unió politikusai állapodnak meg a jelöltben, akit a parlament azután elfogad. Hagyományosan végül egy személyben állapodnak meg – ám az egyhangúság nem előfeltétele az elnök megválasztásának, az minősített többséggel is megszülethet. Így a magyar kormányfő toporzékolása ezúttal sem kelt majd feltűnést, sőt, nagyobb figyelmet sem Brüsszelben. Megszokták.