Kiderült hányszor intézkedtek az iskolaőrök egy év alatt

HírKlikk 2023. augusztus 8. 19:40 2023. aug. 8. 19:40

Ma már több, mint 571 intézményben vannak jelen az iskolaőrök, számuk gyarapodott, száznál is több új őr állt szolgálatba egy év alatt, bár a fizetésük magasabb sok pedagógusénál a bruttó 300 ezer forint még így sem elég vonzó, három év alatt 342 őr hagyta ott a szolgálatot. 199 alkalommal intézkedtek iskolaőrök egy év alatt, ebből 25 testi kényszer volt. 

342-en döntöttek úgy, hogy nem szeretnék folytatni iskolaőri szolgálatukat, mindezt három év alatt, igy most összesen 578 iskolaőr dolgozik az országban – derült ki a rendőrség által a hvg.hu közérdekű adatigénylésére küldött statisztikákból.

Ez még mindig kevésnek bizonyul, mert egyre több intézmény jelzi, hogy csatlakozna a programhoz. Egy év alatt 80-nal több intézményben vannak jelen az őrök, 571 iskola van a programban, de csak 520 intézményben a már említett 578 iskolaőrrel.

A kormány július elsejei határozata 295 új iskolaőr felvételét irányozta elő. Az ő bérükre kerítettek is rögtön 475 millió forint pluszforrást idénre, 1,2 milliárdot pedig jövőre. A rendőrség szerint az előírást „célzott intézkedésekkel, intenzív toborzással” próbálják teljesíteni. Sok tanár fizetése nem éri el az iskolaőrökét, akiknél volt emelés tavaly nyár óta, így most bruttó 296-306 ezer forintot kapnak, ehhez pluszba jön még évi bruttó 200 ezres cafetéria. Még ezekkel együtt sem elég vonzó a fizetés az iskolaőröknek, pedig már három hetes felkészítő képzés alatt is megkapják, sok feltételnek sem kell megfelelni, mindössze: legyen 18 éven felüli, rendelkezzen középfokú végzettséggel és feleljen meg az egészségügyi, pszichológiai és fizikai feltételeknek.  

Az Országos Rendőr-főkapitányságtól kapott adatok alapján, a most zárult 2022/2023-as tanév végén az iskolaőri programban a 85 százalékos feltöltöttséggel országosan 104 az üres iskolaőri státuszok száma. A legnagyobb változás Borsod vármegyében volt, ott 38-an hagyták ott a munkát, a legkevesebb pályaelhagyó Csongrád-Csanád vármegyében volt, ott mindössze négyen mondtak fel.

Borsod vármegyében a távozókon felül az is érdekes, hogy itt van a legtöbb érintett intézmény, összesen 90, és a legtöbb, 103 iskolaőr is itt van. A legkevesebben Vas vármegyében vannak, ahol négy őr jut három intézményre.

Az iskolaőrök a budapesti vagy a megyei rendőr-főkapitányságok állományába tartozó „közfeladatot ellátó” személyek, de nem rendőrök, ezért nincs fegyverük, sem a használatukra joguk. Sajátos jogkörrel rendelkeznek, ezáltal kényszerítő eszközt használhatnak, bizonyos körülmények között – akár gyerekekkel szemben is, azonban intézkedési jogosultságuk csak az iskola területére és csak tanítási időre terjed ki. Az iskolaőr rendelkezik bilinccsel, gázspray-vel (hivatalosan „vegyi eszköz”) és gumibottal (hivatalosan „rendőrbot”). Ezeket olykor használják is, a hvg.hu részére ezzel kapcsolatban is teljes körű statisztikát küldött a rendőrség.  

Az előbbi adatok fényében nem meglepő, hogy a legtöbb intézkedés Borsod vármegyében történt a tanévben, az országszerte összesen történt 199 intézkedésből 54 esett meg Borsod vármegyei oktatási intézményekben: ezek közül komolyabb következményekkel öt eset járt, hiszen három végződött testi kényszer, egy bilincs, egy pedig gázspray (vegyi eszköz) használatával.

26 intézkedés Baranya vármegyében volt, ebből két esetben testi kényszert alkalmaztak. Tolnában 19 eset volt, ebből egynél volt testi kényszer. A legkevesebb, egyetlen egy intézkedés Vas vármegyében. Ám a kis esetszám többször 50 százalékot elérő arányban párosult testi kényszerrel: Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyében és Budapesten hatból három esetben, Bács-Kiskunban négyből kettőben, Veszprém megyében kettőből egy esetben. Érdekes adat, hogy az elmúlt tanévben szinte mindenhol megoldották a konfliktusos helyzeteket, legfeljebb testi kényszer alkalmazásával, ebből összesen 25 volt, emellett bilincs és gázspray bevetése egyedül Borsodban történt, gumiboté sehol.

A rendőrség viszont nem rendelkezik olyan kimutatással, amely arra adna választ, hogy hány esetben merült fel, hogy az iskolaőr túllépte a hatáskörét, vagy büntetőeljárás indult az iskolaőr ellen. Mindeközben ismert az, amikor pénzbüntetésre ítéltek egy iskolaőrt, aki bántalmazott egy ötödikest, illetve olyan is, hogy egy iskolaőr egy hetedikes lányt zaklatott szexuálisan. Már egyikük sem dolgozik iskolaőrként.

Viszont akad példa arra is, amikor egy szülő ütött meg egy iskolaőrt a rendőr jelenlétében, ennél az esetnél, ami Nógrád vármegyében történt, a szülő ellen indult eljárás. 

Forrás: hvg.hu