Konferenciát szerveznek a reformátusok a kegyelmi botrány feldolgozására
Református Megújulás Konferenciát hirdetnek januárra a fiatalabb nemzedékhez tartozó magyar kálvinista lelkészek – értesült a Szemlélek. Mint írják, „Egyházunkat és társadalmunkat egyaránt megrázta az úgynevezett kegyelmi botrány, melynek hullámai mind a mai napig érződnek és hatnak. Több olyan egyházi fórum volt, amelyet egyházvezetőink kezdeményezésére, az ő irányításuk alatt hívtak össze, melyen részt is vehettünk, mégis újabb és újabb kérdések merültek fel bennünk.”
Ki részesülhet Isten kegyelmében? Hogyan értelmezhető a reformátori gondolkodásban a kegyelem a bűnösség és az ártatlanság összefüggésében, különösen a Róma 11,6 alapján? Hogyan jelent meg ennek a kegyelemnek a teológiai és jogi értelmezése a kegyelmi ügy kapcsán?
Hogyan viseljük el egyházunk vezetőinek hibáit és az egyházat érő külső támadásokat? Milyen mértékben vagyunk ezek elszenvedői, és milyen felelősségünk van a történtekben református gyülekezetként? Mit tehetünk akkor, ha nem tudunk azonosulni egyházvezetőink magyarázatával és értelmezésével?
Milyen hatással van az egyház és a politika összefonódása? Mennyire törékeny, hasznos vagy káros ez a kapcsolat, különösen személyes viszonyokon keresztül? Hogyan találhatunk ebből a helyzetből megújulást, megtisztulást és hogyan mutathatunk példát a világ számára? Mennyiben hordozzuk a szocializmus örökségét egyház és állam kapcsolatában? Mennyire érezzük magunkat függőnek vagy függetlennek a politikusi segítségtől, jóindulattól?
A fenti kérdésekre keresi a választ a Református Megújulás Konferencia című rendezvény, amelyet 2025. január 29-én tartanak Budapesten, a Magyarországi Református Egyház Zsinati Székházában – írja a Szemlélek. A rendezvényt néhány, az X/Y generációhoz tartozó református teológus – köztük Kodácsy Tamás, Pecsuk Ottó és Thoma László – szervezi, akik
úgy vélik, hogy még nem történt meg a kegyelmi ügy megfelelő teológiai feldolgozása.
Mivel pedig fővédnöknek megnyerték Steinbach József püspököt, a zsinat lelkészi elnökét – utóbbi tisztségben a kegyelmi botrány nyomán lemondott Balog Zoltán utódját –, a kezdeményezés nem csupán néhány, az ügy kezelésével elégedetlen egyháztag magánakciója, hanem élvezi a legmagasabb fórum támogatását.
„A konferencia kizárólag teológiai alapú megközelítést alkalmaz, és nem kíván semmilyen pártpolitikai irányt képviselni. A konferencia célja, hogy bibliai alapokon és református hagyományok mentén keressük Isten akaratát és a megújulás lehetőségeit az egyház életében” – hangsúlyozzák ugyanakkor a szervezők, és felhívásukban jelzik, hogy a konferencia résztvevőinek is hozzászólási lehetőséget kívánnak biztosítani.