Kórház helyett irodaház, avagy mégse minden élet számít a kormánynak?
Megint a legkiszolgáltatottabbakba rúg bele a kormány, csak azért, hogy megmutathassa, ő az úr. Hiába az öles plakátok, hogy „minden élet számít”, úgy tűnik a hajléktalanoké egyáltalán nem! Most a Fővárosi Önkormányzat által önként vállalt feladatként működtetett hajléktalan kórházra vetettek szemet.
A Magyar Nemzeti Vagyonkezelő egyoldalúan felmondta a bérleti szerződést a Fővárosi Önkormányzattal arra a XIII. kerületi Szabolcs utcai ingatlanra, ahol 50 férőhelyen krónikus belgyógyászatot, 23 férőhelyen ápolási osztályt, 18 férőhelyen pedig a 24 órás háziorvosi szolgálathoz kapcsolódó lábadozót működtetnek, és éjszakai szálláslehetőséget is biztosítanak a legkiszolgáltatottabb embereknek. Azért, hogy oda „központi költségvetési szervet” költöztessenek. Mégse számít minden élet a kormánynak?
„Van-e bárki, aki szerint a tomboló járvány idején kórházat kell bezárni, hogy a helyén irodaház legyen? Bármennyire is megdöbbentő, de van ilyen.
A magyar kormány az.Ezekkel a drámai szavakkal kezdi mai posztját Karácsony Gergely főpolgármester a Facebookon.
Karácsony Gergely posztjából az is kiderül, január óta a kormány három miniszterével is igyekeztek megértetni a kialakult helyzet tarthatatlanságát, a héten a miniszterelnök figyelmét is felhívta rá a főpolgármester: a kormány ezzel rengeteg kiszolgáltatott ember ellátását sodorná veszélybe és újabb terheket rakna az így is az összeomlás szélén álló egészségügyi intézményekre.
A poszt úgy folytatódik: „Ez eszelős, embertelen politika!"
A Fővárosi Önkormányzat által önként vállalt feladatként működtetett hajléktalan kórházban heroikus munkát végző orvosok és ápolók 50 férőhelyen krónikus belgyógyászatot, 23 férőhelyen ápolási osztályt, 18 férőhelyen pedig a 24 órás háziorvosi szolgálathoz kapcsolódó lábadozót működtetnek, és éjszakai szálláslehetőséget is biztosítanak a legkiszolgáltatottabb embereknek. Ilyen kórházi ápolásra más ingatlanunk nem alkalmas, a kormány sem tudott csereingatlant felajánlani, mégis ragaszkodnak az irodaberuházásukhoz. Még úgy is, hogy tudniuk kell: a fővárosi hajléktalan kórház működése nagymértékben járult hozzá, hogy a hajléktalan emberek körében a koronavírus-járvány első és második hullámában nem alakult ki gócpont. Ennek a drámai harmadik hullámnak az idején ez az intézmény jelentős mértékben segíti a kórházi kapacitások fenntartását azzal, hogy a koronavírus által fertőzött hajléktalan emberek lábadozását, utókezelését végzik a munkatársaink. Védjük a hajléktalanokat, védjük a budapestieket, óvjuk a kórházak teherbíró képességét. Van e bármi, ami most ennél fontosabb? Egy irodaberuházás biztosan nem az.
A járvány lecsengése után a Fővárosi Önkormányzat kész tárgyalni arról, hogy a hajléktalan kórháznak máshol találjunk méltó elhelyezést, járványidőszakban azonban ez kivitelezhetetlen. Szóltunk, írtunk, beszéltünk, egyeztettünk, hogy a kormányt jobb belátásra bírjuk. Eddig semmi. Talán majd most…”