„Lázas beteg ne essen be a rendelőbe, hívjon telefonon”
Hiába kérték a háziorvosok az operatív törzs azon döntésének visszavonását, hogy a területükhöz tartozó, Covid19-gyanús betegek antigén gyorsteszt vizsgálatát nekik kelljen elvégezni. Pedig érveiket is eljuttatták az operatív törzshöz, a Kormányhivatalhoz és az országos tiszti főorvoshoz arról, miért alkalmatlanok arra a háziorvosi rendelők és rendelések, kérésük süket fülekre talált, a rendeletet nem vonták vissza. Sőt, a háziorvosok ma újabb levelet kaptak, amelyben arról értesítik őket, hogy a Kormányhivataltól kapnak a mintavételhez szükséges antigén-gyorsteszteket és plexi arcvédőket.
Dr. Sára Botond kormánymegbízott, a fővárosi oltási munkacsoport vezetője ma kiküldte a háziorvosoknak azt a levelet, amelyben arról értesítik őket, hogy a Kormányhivatal mikor szállítja ki a mintavételhez szükséges antigén-gyorsteszteket és plexi arcvédőket. Visszajelzést csak abban az esetben kérnek, ha a háziorvos valamilyen okból nem akarja, vagy nem tudja átvenni őket a megjelölt időpontban.
Finoman szólva, már az is elég furcsa, hogy bár elvileg hétfő óta a háziorvosoknak kellene végezniük a hozzájuk érkező Covid-gyanús betegek gyorstesztelését, amelyhez „a járványügyi szabályok betartásának megerősítése érdekében” teszteket és védőfelszerelésként plexi arcvédőt is kapnak, amit a mintavételezéshez használhatnak, de azok csak a héten érkeznek majd meg hozzájuk.
De, ami még ennél is sokkal furcsább, hogy az illetékesek meg sem hallották azokat a szakmai érveket, amelyekben a háziorvosok leírták, miért alkalmatlanok a háziorvosi rendelők erre a feladatra, és, hogy számukra miért nem betartható ez a rendelkezés.
De kezdjük az elejéről. Október 14-én kapták meg a háziorvosok azt a – Müller Cecília országos tiszti főorvos és György István államtitkár által aláírt – levelet, amelyben a Nemzeti Népegészségügyi Központban (NNK-ban) elvégzett – nem reprezentatív, mindössze 50 mintát magában foglaló – laboratóriumi vizsgálatok alapján azt írták, hogy a lakosság körében a felső légúti megbetegedéseket többnyire rhinovirusok és kisebb mértékben parainfluenza vírusok okozzák, és nem tévesztendők össze a SARS-CoV-2-vel. A Delta variáns elterjedésével azonban számolni kell a fertőzések számának emelkedésével is, és fontos, hogy lehetőleg már az első orvos-beteg találkozásnál „minél pontosabb kóroki diagnózis születhessen a Covid19 fertőzés igazolására”. Ezért a járvány hatékony kezelése érdekében antigén gyorsteszteket biztosítanak, a háziorvosok, a házi gyermekorvosok pedig végezzék el a területükhöz tartozó, Covid19-gyanús betegek antigén gyorsteszt vizsgálatát.
A háziorvosok szerint viszont ehhez a feladathoz sem eszközük nincs, sem a megfelelő körülmények nem biztosítottak számukra. Az illetékesekhez eljuttatott ellenérveik miatt egy kis ideig úgy tűnt, a rendeletet vissza is vonják, de ez – a kiszállítandó gyorstesztek és plexiálarcok tükrében – a jelek szerint nem történt meg.
Pedig a háziorvosok elég világosan kifejtették az érveiket: a háziorvosi rendelők döntő többségében nincs lehetőség a fertőzésgyanús és nem fertőző betegek térben és időben történő elkülönítésére. Felsorolták továbbá, hogy „a biztonságos mintavételhez, az előírt infekciókontroll szabályok betartásához egy plexi arcvédő nem nyújt önmagában védelmet. Ehhez komplett védőruházat felvétele szükséges, amihez sem a tárgyi és helyi feltételek nem adottak a háziorvosi, házi-gyermekorvosi praxisokban, sem idő nincs akár napjában többször a szabályos beöltözésre és kivetkőzésre a mellette párhuzamosan zajló normál betegellátás és oltások beadása mellett.” Ráadásul, pozitív minta esetén, a rendelő – sőt, a fentiek miatt –, a rendelők, akár az egész váró fertőtlenítését el kellene végezni, és addig a további rendelésnek állnia kell. Ezzel pedig a többi, más panasszal jelentkező beteg ellátása sérül. A módszer jelentősen veszélyezteti az alapellátó személyzetet, valamint a nem fertőző betegség miatt, vagy szűrésen, oltáson megjelenteket, és az ellátó személyzet megbetegedése esetén, egyáltalán az alapellátás biztosítását is. Azzal is számolni kell, hogy a váróban, rendelőben keverednek a potenciálisan fertőző betegek az egyéb panaszokkal jelentkezőkkel és akár egészséges, védőoltásra váró páciensekkel. Márpedig az utóbbiak száma jelentősen növekedhet az influenza oltások megkezdésével.
Ugyanakkor az utasításban az sem tisztázott, mi történjen azokkal a személyekkel, akik légúti panaszokkal jelentkeznek és az elvégzett gyorsteszt negatív eredményt ad. Ebben az esetben ugyanis – az érvényes eljárásrend szerint – PCR vizsgálat elvégzése szükséges, amire az alapellátó praxisokban nincs lehetőség. Ezért a háziorvosok azt javasolják, hogy a Covid-tesztelések a már bejáratott módszer szerint történjenek, mert ezzel csökkenthető az esélye annak, hogy a fertőzöttek, az egészségesek között mozogva, tovább terjesszék a fertőzést. Úgy vélik, az OMSZ által végzett tesztelések viszonylag olajozottan működtek már eddig is. Azt is javasolják, hogy maradjon meg a légúti betegek előzetes telefonos egyeztetési kötelezettsége, hogy a gyanús betegeket még azelőtt kiszűrhessék, mielőtt a rendelőkbe, vagy bármilyen közösségbe mennének.
Egy névtelenséget kérő házorvos erről az egészről azt mondja: aki ezt kitalálta, annak elmentek otthonról. Leszögezte: „lázas beteg ne essen be a rendelőbe, hívjon telefonon – ezért találták ki a telemedicinális ellátást – maradjon otthon! Nem tudom, mi lesz, de egyelőre ellenállok.”