Lenullázta Iványiékat a NAV

HírKlikk 2024. július 20. 09:55 2024. júl. 20. 09:55

A NAV július 16-án váratlanul elkezdte inkasszálni a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET), az Oltalom Karitatív Egyesület és a Wesley János Lelkészképző Főiskola valamennyi intézményi bankszámláját. Nemcsak lenullázta azok egyenlegét, de jelentős tartozást is terhelt rájuk.

A Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség honlapján azt írja, számláikról a működésre félretett összegeken túl, leemelték azokat a pályázati pénzeket is, amelyeket konkrét projektekre nyertek el, és szigorú elszámolási kötelezettségeket vállaltak az összeg elköltésével kapcsolatban. A szegedi iskolájuk a tormaterem felújítására kapott közel 8 millió forintos pályázati támogatása is eltűnt a számláról, bár már el is kezdték a bontási munkálatokat. Az Erasmus és az amerikai NDI pályázatain nyert euró- és dollártámogatásokat is inkasszálták.

Felhívják a figyelmet arra, hogy az inkasszó azt is jelenti, hogy ha érkezne is állami támogatás, az automatikusan a NAV számlájára kerülne, ezekhez a pénzekhez továbbra sem férnének hozzá.

A működés fenntartása források nélkül teljesen ellehetetlenül. A hajléktalanokat ellátó Oltalom Kórház normatívájának inkasszálása a szó szoros értelmében életeket veszélyeztet.

A jelenlegi helyzet kialakulásához az alábbi lépések vezettek:

2011, a MET korábbi egyházi státuszának alkotmánysértő elvétele óta a kiegészítő támogatás, azután a normatív állami támogatás részleges majd teljes elvonásával kellett ugyanazokat az államtól átvállalt szociális és oktatási feladatokat ellátniuk.

A Strasbourgi Emberi Jogi Bíróság ítéletét a státusz visszaállításáról a magyar állam nem hajtotta végre, az ebből adódó forrásmegvonások következtében a MET jelentős összegű köztartozást halmozott fel.

Csak 2021-ben kapták vissza az egyházi egy százalék gyűjtésének jogát, a technikai számukat, így a több éves kiesés miatt jelentős kiegészítő bevételtől estek el.

Már 2023-ban az állami normatívákból kezdték elvonnia köztartozásokat, így a MET a béreket éppen fedező támogatáshoz sem jutott hozzá teljes összegben, ezért közel fél éven át nem kaptak fizetést a munkavállalóik.

Az ügyészség megtámadta az Alkotmánybíróság jogerős döntését bejegyzett egyházi státuszukról, amit a Kúria jóváhagyott, így státuszuk megváltozott. Nyilvántartásba vett egyházzá visszaminősítve elesnek az egy százalékos felajánlások után járó kiegészítő támogatástól, ami az esetükben több száz milliós összeget jelent. Alkotmánybírósági panasszal éltek, kérdés, mikor kapják meg az AB határozatát.

A MET megbízott egy szakértői csoportot, amely egy gazdasági intézkedési, majd egy adósságrendezési tervet nyújtott be a NAV és a Belügyminisztérium illetékes vezetőinek, hogy a krízishelyzetben is fenntarthassák az ellátottjaiknak nyújtott szolgáltatásaikat. Ezekből a szakmai anyagokban egyértelművé tették, hogy az állami normatív támogatásokból, átszervezések és válságköltségvetés bevezetésével az intézményrendszerük fenntartható, folyamatosan működtethető. Benyújtották az ütemezett, intézményekre lebontott tartozásrendezést, amely öt éven belül lehetővé teszi minden köztartozásnk visszafizetését.

Hozzáteszik, személyesen tárgyaltak a BM, a NAV illetékeseivel, javaslataikat figyelembe véve kiegészítették a beadványokat, és eredményes tárgyalásokat folytattak szolgáltatóikkal a közüzemi tartozások részletekben való rendezéséről, és a törlesztés későbbi megkezdéséről.

„Bár az intézkedési és tartozásrendezési tervek bemutatásával igazolták az illetékes hatóságoknak a működésük normatív támogatásokon alapuló fenntarthatóságát, és határozott szándékukat az adósságaink keletkezésének megállítására, a köztartozások belátható időn belüli törlesztésére, 2024 júliusában már egyáltalán nem érkezett szociális és oktatási normatíva, így nagyságrendben csak a munkabérek 20 százalékát tudták kifizetni a tartalékaikból.

Július 16-tól inkasszálták és adóssággal terhelték valamennyi intézményi számlájukat.

január 1. és június 30. között 1,028 milliárd forintot vontak el a normatívából felhalmozott köztartozásuk törlesztésére.”

Mély aggodalommal tölti el a közösséget kiszolgáltatott ellátottjaik és munkatársaik ebben a pillanatban kilátástalannak tűnő jövője. Az egyház hatszáz munkavállalónak több ezer, többségében hátrányos helyzetű, sajátos nevelési igényű diáknak, hajléktalan, krízisben lévő, illetve idős embernek nyújt pótolhatatlan szolgáltatást – teszik hozzá a közleményben. „Ha a NAV 100 százalékban elvonja minden bevételüket, ezzel nemcsak ezrek létkilátásait veszélyezteti, de az adósságrendezés lehetőségét is teljes mértékben ellehetetleníti.”

Arra kérik támogatóikat, hogy az eddig meghirdetett számlaszámaik helyett ideiglenesen a SZALMASZÁL a Hajléktalanokért Közhasznú Alapítványt támogassák adományaikkal.

10400140-00033688-00000006 (K&H)

IBAN: HU52 1040 0140 0003 3688 0000 0006

SWIFT/BIC: OKHBHUHB

A MET pénztárában minden nap 9-16 óra között személyesen is leadhatják készpénzadományaikat. (1086 Budapest, Dankó u. 15. szám.)

Tartós élelmiszer-adományt folyamatosan és hálásan fogadnak a 1086 Budapest, Dankó u. 11. portáján.