Luxusházat vett Brüsszelben az Orbán-kormány
A magyar állam még 2021-ben vásárolt egy nagy értékű, 2300 négyzetméter lakóterületű műemlék jellegű ingatlant Brüsszel belvárosában. Egy ingatlanpiaci szakértő 5 millió euróra, jelenlegi árfolyamon 1,8 milliárd forintra taksálta a vételárat, míg egy másik, 6-7 millió euró közötti összeget (2,2- 2,6 milliárd forint) emlegetett. Az adásvételeket rögzítő belgiumi nyilvántartás nem nyilvános.
Az ingatlant jelenleg felújítják: a magyar parlament honlapján fellelhető adatokból kiderül, hogy a brüsszeli EU-negyedet a kormányzati és diplomáciai negyeddel összekötő sugárút, a Rue de la Loi 9. szám alatt álló ház felújítása 2,1 milliárd forintba (5,6 millió euró) kerül.
Az épület megvásárlását a Népszavának megerősítették Magyarország brüsszeli nagykövetségén, ennél többet azonban nem árultak el. Több mint egy héttel ezelőtt tíz kérdést küldött a lap a Külgazdasági és Külügyminisztériumnak a vásárlásról, illetve a felújításról, de egyre sem válaszoltak.
A nyilvánosan elérhető belga építési engedély szerint az ingatlant a tulajdonos nem csak felújítja, hanem részlegesen átalakítja: új udvart alakítanak ki benne, az elülső homlokzaton két új bejárati ajtót vágnak és a tetőt újjáépítik.
A Külügyminisztérium arra a kérdésre sem válaszolt, hogy miért ezen a frekventált helyen, és műemléki jellege miatt nyilván az átlagnál többe kerülő épület megvásárlása mellett döntöttek.
A flamand nyelvű De Tijd című üzleti lappal együttműködésben készült cikk szerint – mint ahogy az épületre kötelezően kihelyezett információs táblán olvasható – a Laterex nevű cég újítja fel a házat. A 2006-ban alapított, magyar tulajdonú, több vagyonkezelő cégen keresztül döntően a nyilvánosság előtt eddig kevéssé ismert Gerencsér-család érdekeltségébe tartozó Laterex Építő Zrt. a lap szerint a kormányzati építési közbeszerzések egyik gyakori szereplője és nyertese. A Laterex is azon cégekhez tartozik, amelyek TAO-befizetéseivel a felcsúti fociakadémiát gazdagítják.
A Transparency International (TI) Tenderbajnok nevű adatbázisából kiderül, hogy a 100 fős cég életében meghatározó szereplő az állam. A társaság bevételének átlagosan legalább a fele állami, önkormányzati tenderekből származott eddig. A TI szerint a Laterex 2018 és 2020 között 20 közbeszerzésben vett részt, 33 milliárd forint értékben. Többségében konzorciumban tudott nyerni a cég, leggyakrabban a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó ZÁÉV Zrt.-vel közösen.
A Laterex honlapján nincs jele a brüsszeli, kormányzati munkának. A Közbeszerzési Értesítőben sincs nyoma, hogy a kormány nyilvános beszerzésen toborzott volna kivitelezőt a felújításra. A brüsszeli megbízás miatt a Népszava megkereste a céget, de onnan sem érkezett válasz.