Magic Matolcsy
Magyarországon nem visszaesés, hanem növekedés lesz idén, a jegybank tartja a két-három százalékos növekedési prognózisát – mondta Matolcsy György, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) elnöke a Kossuth Rádió Vasárnapi Újság című műsorában. Hozzátette: a sorra megjelenő európai növekedési prognózisok sokfajta megközelítést tükröznek. Az európai prognózisokkal foglalkozó pénzügyi-gazdasági intézmények között kettő a Nemzetközi Valutaalapnál (IMF) és a magyar kormánynál is optimistább: ilyen a lengyel jegybank és az MNB. Gyorsan zuhanó és gyorsan visszapattanó, azaz „V-alakú" gazdasági hatással számolnak – mondta. (MTI, 2020.május 10.)
Az Európai Bizottság gazdasági előrejelzése szerint, 2020-ban a magyar GDP az 7 százalékkal csökken, miközben a munkanélküliségi ráta 3,4-ről 7 százalékra nő. (2020. május 6.)
„A világjárvány időszakában a GDP további alakulására csak jelentős bizonytalanság mellett adható prognózis. Az előrejelzés alappályája azzal a feltevéssel készült, hogy a járványügyi helyzet Európa-szerte lehetővé teszi, hogy a gazdasági vérkeringés a második negyedévet követően, fokozatosan normalizálódjon.(…) Az elmúlt években rekord magasságba emelkedő beruházási ráta az idei évre prognosztizálható beruházás-aktivitás mérséklődése ellenére is magas szinten maradhat, majd a következő években értéke ismét növekedhet. Mindez a termelőkapacitások jelentős bővülését vetíti előre, amely eredményeképp még viszonylag kedvezőtlen külső konjunktúra mellett is dinamikus maradhat a kivitel és növekedhet Magyarország világpiaci részesedése. Ezen folyamatok eredményeként, az alapforgatókönyv megvalósulása esetén, az idei évben 3 százalékos GDP visszaesés valószínűsíthető, ugyanakkor 2021-ben – részben a csökkenés korrekciójának is köszönhetően – a növekedés 4,8 százalékot érhet el.” (Magyarország konvergencia programja 2020-2024. – 2020. április 30.)
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) idén a magyar GDP 3,1 százalékos csökkenésére számít. (2020. április 14.)
Próbálom összegezni.
– Az idei évre vonatkozóan a prognosztizált GDP irányszámok +2 és -7 között szóródnak. Ha visszagondolnak korábbi olvasmányaikra, akkor emlékezhetnek, hogy a bruttó hazai termék tervezése során 0,3-0,5 százalékos eltérések már jelentősnek minősültek.
– Tekintettel a bizonytalan járványhelyzetre és az abból eredő számtalan gazdasági következményre, én egy százalékos eltérést is tolerálnék, hiszen borzasztó nehéz lehet megrajzolni a várható fejlődési vagy visszaesési pálya ívét.
– A négy jóslat közül három (magyar konvergencia program, Európai Bizottság, IMF) legalább egy irányba mutat bár a mínusz 3 és a mínusz 7 között rettentő nagy a differencia. (Egy százalék hozzávetőlegesen 450 milliárd forintot jelent).
– A Magyar Nemzeti Bank elnöke – ismerve az EU, az IMF és magyar kormány prognózisát – rendületlenül kitart amellett, hogy ebben az évben is van realitása a 2-3 százalékos növekedésnek. Itt szeretném jelezni, hogy a magyar gazdaság 2013. és 2019. között – tehát konjunkturális időszakban – volt képes éves átlagban 3,8 százalékos növekedést produkálni. Válság-körülmények között, vajon miként sikerülhet a 2-3 százalékos emelkedés, miközben vezető német gazdaságkutató intézetek szerint, a német bruttó hazai termék (GDP) ebben az évben 4,2 százalékkal csökken. Mindenki tudja, hogy Németország gazdasági dinamikájának ereje és előjele meghatározó a magyar viszonyok szempontjából. Ahogy mondani szokták: „ha Berlinben valaki tüsszent, akkor Budapesten már mindenki náthás”.
Nem ragozom tovább, hiszen szerintem mindenki ugyanazt kérdi mástól és magától: hogyan lehetnek ilyen eltérések tekintélyes hazai és nemzetközi szervezetek prognózisai között? Miként fordulhat elő, hogy Magyarország kormánya és a Magyar Nemzeti Bank előrejelzése még az előjel vonatkozásában sem stimmel? Magyarország konvergencia programjának készítésében az MNB nem vett részt? Annyira lenézik a magyar választót, hogy annak még egy tisztességesen elkészített adatsor sem jár? Összevissza jósolnak, mikor emberek százezrei kerülhetnek az utcára? Nem folytatom.
Valaki blöfföl, de arcátlanul. Nagy pofára esés lesz. Figyelünk.