Balog Zoltán igét hirdetett a KDNP választmánya előtt
A KDNP vasárnapi tisztújító országos választmányi ülésén újabb öt évre Semjén Zsolt miniszterelnök-helyettest választották a párt elnökévé.
A hírekből azonban kimaradt, hogy a tisztújításon Balog Zoltán dunamelléki református püspök tartott igehirdetést. Erről az egyik résztvevő utólag tájékoztatta a Népszavát: az illető – többekhez hasonlóan – megütközéssel fogadta Balog püspök szereplését.
Elmondása szerint azt ugyan tartalmazta a meghívó, hogy lesz igehirdetés, de azt nem, hogy ki fogja tartani.
A lap által megkeresett, név nélkül nyilatkozó KDNP-s politikus megerősítette a hírt. Magyarázatként hozzáfűzte, hogy a választmányi üléseket évek óta jellemzően a Ráday utcában, a dunamelléki református egyházkerület székházában rendezik, így volt ez most is. Márpedig a dunamelléki egyházkerületnek Balog Zoltán a püspöke, praktikusan tehát ő a rendezvény házigazdája. Ha házigazdaként úgy érzi, hogy szívesen tartana igehirdetést – egy ilyen esemény kereszténydemokrata párt esetében természetes –, akkor szíve joga, hogy ezt megtegye.
A KDNP-s politikus a helyszínen nem találkozott olyan véleménnyel, amely kifogásolta volna a püspök szerepvállalását. Balog Zoltán akár „politikai buzdító beszédet” is mondhatott volna, de tartózkodott ettől. Valóban igehirdetést tartott, kerülte a politikai témákat. A nyilatkozó nem lát problémát ebben. Nem gondolja, hogy a történteket a püspök politikai rehabilitálásaként lehetne értékelni.
A lap emlékeztet: Balog Zoltán – miközben maradt dunamelléki püspök – lemondott a református zsinat lelkészi elnöki tisztségéről, miután februárban kiderült, hogy Novák Katalin államfő tanácsadójaként kegyelemre javasolta a bicskei pedofilügyben elítélt K. Endrét, a gyermekotthon egykori igazgatóhelyettesét. Akadtak, akik egyenesen úgy fogalmaztak, hogy ő járta ki a köztársasági elnöknél a kegyelmi döntést.
A püspök súlyos politikai hibának minősítette saját lépését: arra hivatkozott, hogy egy „ártatlannak hitt embernek” kért kegyelmet. Egyházkerülete lelkipásztorainak írt levelében kinyilvánította, hogy „ma sem kételkedem” az igazgatóhelyettes ártatlanságában.