Magyarország elhalasztana egy 114 milliárd forintos uniós támogatást

HírKlikk 2023. június 9. 15:25 2023. jún. 9. 15:25

A Szabad Európa birtokába került levél szerint 114 milliárd forintnyi uniós forrás (Igazságos Átmenet Alap) felhasználásának késleltetését kérte Magyarország nevében az egri Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen működő Szénrégió Bizottság.

A klímasemlegesség felé történő átmenetet segítő Igazságos Átmenet Alap támogatásaira Baranya, Borsod-Abaúj-Zemplén és Heves vármegye lenne jogosult. Halasztást más országok is kértek, de a Szabad Európa szakmai forrásai szerint nem indokolt a magyar kérelem, amelynek – ha elfogadják – súlyos hatása lesz a helyi társadalmi-gazdasági viszonyokra és a környezeti állapotra.

A késleltetés okára vonatkozó kérdéseikre sem az ezt kérő szervezet, sem a kormány képviselői nem válaszoltak.

A dokumentumból az is kiderül, hogy a JTF költségvetése 17,5 milliárd euró, amelyből 7,5 milliárd euró (a 2021–2027-es többéves pénzügyi keretből) 2029-ig áll a kedvezményezettek rendelkezésére. További tízmilliárd euró a helyreállítási és ellenállóképességi eszközből elérhető erre a célra, de ezt a forrást 2026-ig el kellene költeni. Feltételezhetően ennek a határidőnek a 2029-ig történő kitolását kérték a levél aláírói.

A támogatás főleg a szénbányászattal, erőművi és lakossági széntüzeléssel és más nagy kibocsátó iparágakkal érintett régióknak segít az átállásban az Európai Unióban. Az alap kerete Magyarország esetében nagyjából 114 milliárd forint. A késleltetést kérő levelet Magyarország nevében aláírók a Szénrégió Bizottságot képviselik.

Szakmai források emlékeztettek arra, hogy a Nemzeti Energia- és Klímaterv szerint a klímasemlegesség felé való átmenet jelentős része a következő években zajlik, tehát e forrás felhasználása már most aktuális lenne. 

A kormány által 2021 márciusában megalakított Szénrégió Bizottság egy, a szénátmenettel foglalkozó egyeztető fórum. Megalakulásakor Steiner Attila államtitkár azt mondta, hogy a kormány energia- és klímapolitikájának stratégiai célja a Mátrai Erőmű fenntartható, környezetbarát átalakítása. Ez az erőmű jelenleg a legjelentősebb üvegházhatású gáz-kibocsátó létesítmény Magyarországon, ugyanakkor szerinte kiemelkedő szerepe van a magyar villamosenergia-termelésben, kétezernél is több munkavállalót foglalkoztat, továbbá közel ezer helyi vállalkozás működése függ a tevékenységétől. Ezért is tartja fontosnak, hogy a környezetbarát átállás megvalósulása ne veszélyeztesse a térség munkahelyeit, a kis- és középvállalkozók megélhetését.

Forrás: Szabad Európa


Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom