A köztisztviselők keresetének megduplázását követeli a szakszervezet
A köztisztviselők keresetének megduplázását követeli a Magyar Köztisztviselők, Közalkalmazottak és Közszolgálati Dolgozók Szakszervezete (MKKSZ) - mondta a szervezet elnöke szerdán Szigetszentmiklóson.
Boros Péterné közölte: szerdán húsz önkormányzati hivatalban, köztük a szigetszentmiklósiban is sztrájkolnak a köztisztviselők az elégtelen kormányzati forrás és az állami megbecsülés hiánya miatt. Hozzátette: megmozdulásuk nem országos sztrájk.
A szakszervezet elnöke kiemelte: követelik a 2008 óta változatlan 38 650 forintos illetményalap legalább 80 ezer forintra emelésének törvénybe iktatását, valamint azt, hogy az összeget az önkormányzatok kapják meg a központi költségvetésből.
Követelik azt is, hogy állítsák vissza a köztisztviselői életpályát és a valós előmeneteli lehetőséget, továbbá biztosítsák a bérek évenkénti automatikus emelését az infláció mértékéhez vagy az előző évi nemzetgazdasági átlagkereset növekedéséhez igazodóan.
Követeléseik közt szerepel még: a jegyzőkre vonatkozó alapilletmény szorzóit úgy módosítsák, hogy keresetük igazodjon a polgármesteri illetményhez, a bértáblákat pedig egészítsék ki két magasabb fokozattal. Továbbá vezessék be a diplomás bérminimumot, hogy néhány éven belül elérhető legyen az átlagos egymillió forintos bér - jegyezte meg
Boros Péterné úgy fogalmazott: felszólítják a kormányt, hogy biztosítsa a tisztességes megélhetést a köztisztviselőknek és a kormánytisztviselőknek.
A szakszervezet elnöke szerint a kormány minden szinten bojkottálja az egyeztetést, a közigazgatási dolgozók béremeléséről egyáltalán nem akar tárgyalni. A kormánytisztviselők esetében az MKKSZ jogerős bírósági végzésre vár azért, hogy a sztrájk napját ki tudják jelölni - hangsúlyozta.
Nagy János (Egységben a Városért), Szigetszentmiklós polgármestere a sajtótájékoztatón azt mondta: bár az önkormányzatoknak lehetőségük van magasabb illetményalap megállapítására, de ezt a településeknek ki is kellene gazdálkodniuk.
Bár Szigetszentmiklós egy "relatív gazdag" település, mégis "az alacsony illetményalapnak és az önkormányzatok elleni állami sarcoknak köszönhetően" a bérek emelése komoly nehézséget okoz - fogalmazott. Ezért azt követeli, hogy a kormány azonnal kezdje meg a tárgyalásokat a szakszervezettel, és biztosítson tényleges béremelést az illetményalap megemelésével, állami finanszírozással.
Nagy Erzsébet, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) országos választmányi elnöke szerint a köztisztviselők a pedagógusokhoz hasonlóan nehezen tudnak sztrájkba lépni.
Jelezte: szolidárisak a sztrájkoló köztisztviselőkkel, és felidézte, hogy 2019-ben szolidaritási sztrájkkal csatlakozott a PDSZ az MKKSZ megmozdulásához.
Király András, a Helyiipari és Városgazdasági Dolgozók Szakszervezete (HVDSZ) 2000 elnöke azt üzente: a sztrájk alapvető munkavállalói jog, azt senki nem korlátozhatja, senki nem tilthatja.