Magyarország és Ukrajna is belpolitikai érdekek miatt feszíti a viszonyt
Magyarország korábbi kijevi nagykövete egy rossz politikai viccparádénak tartja a magyar-ukrán kapcsolatok legújabb fejleményeit. Bársony Andrást azután kértük a kialakult helyzet elemzésére, hogy hétfőn elmaradt a két ország miniszteri szintűre tervezett tárgyalása a kisebbségek jogainak helyzetéről. A közvetlen előzmény az volt, hogy kölcsönösen kémkedéssel vádolták meg egymást, majd emiatt diplomatákat utasítottak ki. A magyar-ukrán viszony kapcsán a szakértő leszögezte, hogy a belpolitikai szempontok vezérlik mindkét ország vezetését a feszültségek szításában. Azt senki nem gondolhatja komolyan, hogy az oroszoknak pont a magyar kémek által gyűjtött információkra van szükségük Ukrajnában – mondta, s hozzátette, azt nem tudja, hogyan mozgatják a magyar vezetők az orosz érdekeket, és azt sem, hogy erre mennyire figyelnek Moszkvában.
Az utóbbi napokban újabb mélypontra zuhantak a magyar-ukrán kapcsolatok, aminek látványos jele (és eszkalációs eleme) volt a „kémügyként” elhíresült akciósorozat. Ennek egyik fázisa Kárpátalján, a másik Budapesten zajlott, ott is, itt is – a kémügyekre nem jellemzően – kamerák előtt csatolták le a másik ország állítólagos kémjét/kémjeit, s ezeket a felvételeket – meglehetősen szokatlan módon – nyilvánosságra is hozták. A kémügyre hivatkozva, kölcsönösen diplomatákat utasítottak ki a fogadó országból, majd azután magyar részről lemondták a kárpátaljai magyar kisebbség jogainak rendezéséről hétfőre tervezett tárgyalást.
Vajon végképp a mélypontra jutottak a magyar-ukrán kapcsolatok? Lehet-e, és ha igen, merre lejjebb? Bársony Andrást kérdeztük. „Jós nem vagyok, arra, hogy ennél van-e lejjebb, csak annyit tudok válaszolni, hogy akár még lehet is, mindenesetre – tegyük hozzá – sokan megtesznek ezért mindent” – mondta a korábbi kijevi magyar nagykövet. De a dolog némileg túl van dimenzionálva – derült ki abból, amit mondott. Mint ugyanis magyarázta: a helyzet az, hogy miközben Magyarország és Ukrajna viszonya a két ország számára a fontos kérdések közé tartozik, nemzetközi értelemben, szélesebb kitekintésben érdektelen.
A kémügyet mesterségesen tupírozzák – állapította meg. Ez ugyanis nem egy számottevő esemény egy olyan térségben, amelyikben egy orosz-ukrán háború zajlik, s a szemben álló felek egyike, Oroszország tudvalevőleg kiemelkedő szerepet játszik a kémtevékenységben. Ilyen helyzetben a magyarok akciói nem nevezhetők számottevőnek. „Nem gondolhatja senki komolyan, hogy miközben az oroszok ott vannak Ukrajna minden sarkában, akkor pont arra lennének rászorulva, hogy a magyarok gyűjtsenek információkat” – mondta, megjegyezve: ők a megszerzett információkban minimum százszorosan felülmúlnak minket. Ráadásul az ilyen típusú kémkedés – hogy két ember elmegy körülnézni a területen – már a múlt ködébe vesző módszer, napjainkban nem ez az információszerzés módja. „Én ezt az egészet egy rossz politikai viccparádénak tartom”. Amit a két fél kommunikációja alapján megtudtunk, az olyan, mint amilyenek 20-30-40-50 éve tucatszám fordultak elő. S miközben a kémkedés célja az információszerzés, ebben az esetben az információszerzés szempontjából érdektelen, szinte elhanyagolható tevékenységek sorozata zajlott.
S hogy mi ennek a „rossz viccparádénak” a mozgatórugója? Bársony András kérdésünkre a két fél belpolitikai motivációit említette. Ukrajna Magyarország lejáratásával akarja erősíteni saját pozícióit, és egyben bizonyítani, hogy Budapest csak kötekedik Kijevvel, amikor akadályozza az EU- és NATO integrációját.
Ami pedig a magyar kormányt illeti, azt talán mondani sem kell, hogy mi a belpolitikai érdeke, amikor szítja a feszültséget Ukrajnával. Folyik a kormány által kiírt úgynevezett véleménynyilvánító szavazás, s nem kell magyarázni, ennek a kormánynak miért fontos az eredménye – magyarázta.
Van-e közvetlen köze Oroszországnak a magyar-ukrán kapcsolatok szándékos rombolásához? – kérdeztük. A volt kijevi nagykövetünk szerint orosz politikai érdek ugyan meghúzódhat emögött, lehet, hogy jól jön nekik ez a feszültség, de nem ők generálják a problémát. „Azt nem tudom, hogyan mozgatják a magyar vezetők az orosz érdekeket, és azt sem, hogy erre mennyire figyelnek Moszkvában, de az érdemi rész szempontjából ez elhanyagolható” – szögezte le.
Jó éve azért úgy tűnt, mintha javulna a helyzet, most meg egyre romlik – jegyeztük meg. Bársony András erre úgy reagált, hogy szerinte hullámzik, s továbbra is hullámozni fog.