Majtényi László: Orbán a hazai mellett immár a nemzetközi jogrendet is semmibe veszi
A bírók a kormány lépései ellenére, egész életükben a jog szolgálatára szocializálódtak, így még nem tartunk ott, hogy ne születhessenek az alkotmány és a törvények alapján hozott ítéletek. Annak ellenére, hogy az Alkotmánybíróságot már rég „beszántotta” a hatalom. Erről beszélt a KlikkTV Mélyvíz című műsorában Majtényi László alkotmányjogász.
A jogász kifejtette: „egy dolog a bírói szervezet és hierarchia, más kérdés, miként dolgoznak a bírák és bírói testületek.” Az orbáni rendszer a magyar bírói szervezet önállóságát már felszámolta, az Alkotmánybíróságot rég „beszántotta”. Ez azonban még nem jelenti, hogy a bírói függetlenség teljesen megszűnt volna, hogy ne születhessenek törvényes ítéletek, hiszen a bírók a kormány lépései ellenére, egész életükben a jog szolgálatára szocializálódtak. Az Országos Bírói Tanács azonban, amely hosszú időn át a bírói függetlenség védelmezője volt, most – szűk többséggel – elfogadta a kormánynak a Tanács működésére vonatkozó ukázát – annak fejében, hogy végre rendezik a bírák igen alacsony bérezését.
Orbán Viktor újabban „aktivizmussal” vádolja a bíróságokat. A kifejezés egyáltalán nem negatívumot takar: arról van szó, hogy az igazságszolgáltatás figyelembe vesz a törvények mögött rejlő, íratlan morális jogokat is. Amint annak idején a Sólyom László vezette Alkotmánybíróságon, amely kimondta, hogy a halálbüntetés alkotmányellenes – holott jogrendünkben erre semmi utalás nem volt.
A miniszterelnök a hazai mellett immár a nemzetközi jogrendet is támadja, amikor kétségbe vonva a nemzetközi bíróságok jogkörét, nem veszi figyelembe az unió Emberjogi Bírósága és a Nemzetközi Büntetőbíróság döntéseit. A kormányfő nagyot változott: amikor 1989-ben azt hirdette, ne vegyük figyelembe egy autokrata rendszer törvényeit, azt joggal tette. Most viszont a nélkülözhetetlen demokratikus nemzetközi jogrend ellen lép fel, minden alap nélkül.
Lehet, hogy ebben erősítheti Donald Trump hatalomra kerülése, aki ugyancsak a jogrend régi ellenfele. Az Egyesült Államokban azonban nem csak arról van szó, hogy biztosítani kell a hatalmi ágak egyensúlyát, hanem annak van hagyománya, hogy az igazságszolgáltatást elválasztják a kormánytól. Trump persze ennek szeretne véget vetni – miközben változatlanul elítélt bűnöző, akinek ítéletét azonban majd csak elnöki ciklusának lejárta után hirdetik ki.
Elképesztőnek tartja Majtényi László, hogyan reagált az ELTE saját tanára, Polyák Gábor állásfoglalására Orbán Balázs doktorálása ügyében. Orbán fő tanácsadója 12 éve megkezdett doktori tanulmányait most szeretné – rendhagyó módon – befejezni. Polyák szerint méltatlan, hogy az egyetem, amely önállósága melletti kiállása miatt teljesen elszegényedett, éppen annak az embernek adjon doktori címet, aki az intézmény súlyos helyzetéért felelős. Majtényit felháborította, hogy az ELTE nemhogy nem állt ki tanára mellett, hanem még bírálta is fellépését – akárcsak a Magyar Tudományos Akadémia. Az a Freund Tamás vezette intézmény, amelytől elvették kutatási hálózatát, majd most még ingatlanjait is kisajátítani készülnek azzal a céllal, hogy kormányváltás esetén a kutatóintézetek ne kerülhessenek vissza az Akadémiához.
A KlikkTV Mélyvíz című műsora ide kattintva nézhető meg.