Már azt is mérik, mit szólnának a magyarok az előre hozott választáshoz
Ahhoz képest, hogy a kormány határozottan azt kommunikálta, hogy szó sem lehet előválasztásról, biztos, ami biztos alapon a „Rogán-művek” már igyekszik felmérni annak lehetséges fogadtatását. „Ön szerint kellene-e előrehozott választást tartani az idén, vagy várjuk meg a 2026-os rendes választást? Elmenne-e szavazni az előrehozott választásra? Kire szavazna az előrehozott választáson, a Fideszre, a Tisza Pártra, a DK-ra, a Mi Hazánkra vagy a Kutyapártra?” A többi között ezeket kérdezik a Társadalomkutató Intézet megbízásából telefonálgató emberek. Habár bíztosat nem tudni, de minden jel szerint a megbízó a Rogán-művek.
„Szemben egyes nyugat-európai országokkal, Magyarországon politikai stabilitás van. A következő országgyűlési választások 2026-ban lesznek, minden ezzel ellentétes híresztelés csupán ócska politikai hecckampány” – írta január 1-i közleményében a Kormányzati Tájékoztatási Központ. A Fidesz kissé megöregedett egykori fenegyereke, Deutsch Tamás nem bonyolította túlságosan a dolgot), Facebook-posztjában sajátos stílusában (bizonyára, hogy mindenki megértse) nemes egyszerűséggel csak annyit üzent, hogy „Brüsszel akarja eldönteni, ki nyerje a választást Magyarországon, és azt is meg akarják mondani, mikor legyen a választás. De mi nem hagyjuk, hogy mások döntsenek helyettünk. Ennyi.”
A reakció Magyar Péternek az előrehozott választást szorgalmazó újévi köszöntőjére, valamint Gyurcsány Ferencnek az Országgyűlés 2025. március 1-jei hatállyal történő feloszlását célzó javaslatára egyértelműen elutasító volt, ám hogyhogy nem, mégiscsak volt foganatja. Mint ugyanis kiderült, a kormány már szondázza a közhangulatot.
A Reddit platformon jelent meg egy friss személyes beszámoló arról, hogy a Magyar Társadalomkutató Kft. megbízásából kereste meg telefonon „egy kedves öreg néni”, aki egy állítólagos „szociális társadalomkutatási projekt” keretében tett fel kérdéseket, köztük többet az előrehozott választás témájában.
A Hírklikk már korábban beszámolt arról, hogy ugyanezen intézet végzett felmérést a lakosság politikai hangulatáról, megélhetési körülményeiről. Mint akkor is írtuk, azt nem lehet tudni konkrétan, de azért sejthető, hogy kinek a megbízásából készült a közvélemény-kutatás. A Magyar Társadalomkutató Kft. ugyanis nem egyszer végzett már adatfelvételi feladatokat a kormányzathoz köthető megbízóknak, mint a Nézőpont Csoport vagy az MTVA. S elég sokatmondó az is, hogy az alábbi két kutatást emelték ki aktuálisan a honlapjukon: „Tovább nőtt a Fidesz előnye”, illetve „Egyértelműen a Fidesz vezeti a pártversenyt”. Korábban pedig azt emelték ki, hogy „Magyar Pétert önteltnek és agresszívnak tartja a magyarok a többsége”, valamint, hogy „Magyar Péter dulakodását igaznak tartja, EP-képviselővé válását helyteleníti a magyarok a többsége”.
Visszatérve a mostani kutatásra. Egyértelmű, hogy milyen irányban igyekeznek felmérni a hangulatot. S az is látszik a kérdések sorrendjének a kialakításából, hogy az előrehozott választásra akarják kifuttatni a felmérést.
Kíváncsi a megrendelő a többi között arra, hogy a válaszadó szerint jó irányba haladnak-e a dolgok Magyarországon, s hogy jó munkát végez-e Orbán Viktor. Szimpátia-sorrend felállítására is kérik a megkeresetteket (Orbán, Gyurcsány, Magyar, Toroczkai közül kell választani), s azt is szeretnék tudni, hogy ki lenne közülük a legjobb miniszterelnök. Kíváncsiak a kormány migráns-, Ukrajna-, illetve unióval folytatott politikájának a megítélésére. Az is látszik, hogy a felmérés megrendelője (azaz gyanúnk szerint a kormány) érzékeli az életszínvonal romlását és tart annak hatásától, hiszen egy sor kérdés ezt járja körbe. Ezek sorában rákérdeznek arra, hogyan érintette a megkérdezettet az infláció, képes volt-e a megtakarítani decemberben, s mire számít januárban; van-e félretett pénze, van-e hitele, ki tud-e fizetni egy hirtelen nagyobb beruházást, havonta mennyit költ rezsire/élelmiszerre, közlekedésre/autóra/benzinre. Az infláció hatását is tudakolják, s azt is, hogy nőtt vagy csökkent az idén a fizetése. A gazdaság irányának a megítélésére is elhangzik kérdés, miként arra is, hogy jónak tartja-e a válaszadó a kormány lakástámogatási intézkedéseit.
Mindezen felvezető kérdések után jönnek a legfontosabbak, amelyek – véleményünk szerint – ennek a közvélemény-kutatásnak az igazi célját jelentik.
- Kellene-e előrehozott választást tartani az idén, vagy várjuk meg 2026-ot?
- Elmenne-e szavazni egy előrehozott választáson?
- Kire szavazna egy előrehozott választáson? A Fideszre, a Tisza Pártra, a Demokratikus Koalícióra, a Mi Hazánkra, a Magyar Kétfarkú Kutyapártra?
Kérdés, miért akarja ezt tudni a közvélemény-kutatás megrendelője, amely – szerintünk – nem lehet más, mint a kormány nevében a Rogán-művek.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. jan. 7.-i adása itt nézhető meg: