Már nem a Covid a „közellenség”, közeleg az RSV
Karácsony után még inkább megnövekedett az orvosi ügyeletek munkája, az utóbbi napokban rengetegen szorultak segítségre. Az Országos Mentőszolgálat a hivatalos közösségi oldalán tájékoztatott arról, hogy rendkívül sok a beteg mind a mentőknél, mind az orvosi ügyeleteken. A mentőket a covidos időkre emlékeztető számban riasztják lázas, meghűléses betegekhez. A mentőfeladatok napi száma 4000 fölé emelkedett, míg az orvosi ügyeletekben napi átlagban akár 7500 beteget, köztük 2500 gyermeket kell ellátni. Különféle egészségügyi problémák miatt is nagyon sokan hívják a 112, illetve a 1830 vonalait, a sürgősségi ellátók igen nagy leterheltséggel dolgoznak országszerte. „Három évvel a vírusjárvány kitörése után, ma már nyilvánvaló, hogy a Covid-19 nem tűnik el, velünk marad, de megszelídült. Nagy szerencsénk, hogy a Covid-19 kevésbé virulens, ezért már nem is tartjuk az emberiség „közellenségének” – mondta a Hírklikknek egy háziorvos.
A Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) sajtóosztályától az év első munkanapján kaptuk meg a legfrissebb járványügyi adatokat, azzal a megjegyzéssel, hogy a két ünnep közötti igazgatási szünet miatt a múlt esztendő 51-52 hetének végleges betegszámai csak januárban érkeznek meg a központba, ezek feldolgozása később várható.
A Nemzeti Influenza Referencia Laboratóriumba érkezett értékelhető minták eddigi vizsgálatának alapján a 47. héthez viszonyítva az influenza vírussal csaknem hússzor gyakrabban találkoztak a munkatársaik, míg a jelenleg terjedő SARS-CoV-2 vírus ugyanabban az időszakban lényegében a felére csökkent a beérkező vizsgálati anyagokban. Az 51. naptári héten a szennyvizek SARS-CoV-2 koncentrációja országos szinten csökkent, a 18 ellátási területre a stagnálás jellemző, míg csökkenés Budapest Dél-pesti és Központi Szennyvíztisztító Telepén, Miskolc és Salgótarján mintájánál figyelhető meg. A szennyvíz laboratóriumi vizsgálatának eredményei alapján a Covid-19 fertőzések emelkedése a közeljövőben várhatóan megáll. Az is jó hír, hogy az Elektronikus Egészségügyi Szolgáltatási Térből (EESZT) kapott esetszámok szerint a kórházban fekvő, 15 napnál nem régebbi pozitív Covid teszttel rendelkező betegek száma összességében – átmeneti ingadozásokkal ugyan, de – csökkenő tendenciát mutat. Így nem várható, hogy több lesz a súlyos beteg.
Már nem ennyire biztatóak azok az előrejelzések, amelyeket szintén a szennyvízből kimutatott vírusok alapján feltételez az NNGYK. Az influenza ’A’ örökítőanyagának koncentrációja országos átlagban emelkedik. Az 51. naptári héten Budapest Észak-pesti és Központi Szennyvíztisztító Telepének ellátási területén és Budapest agglomerációs településeinek egyesített mintájában, valamint Békéscsaba, Debrecen, Győr, Kecskemét, Nyíregyháza, Pécs, Salgótarján, Tatabánya és Veszprém esetében a kimutatási határ feletti mennyiségben tapasztalták az influenza ’A’ vírusának örökítőanyagát. A szennyvízeredmények alapján a következő egy-két hétben az influenza ’A’ fertőzések jelentős emelkedésére kell felkészülnie az ellátó hálózatnak.
A mostanában nagy számban jelentkező légúti fertőzések egy részéért az RSV (respiratory syncytial Vírus), azaz légúti óriássejtes vírus a felelős. Az NNGYK szerint egyes területeken az RSV örökítőanyagának koncentrációja is már emelkedést mutat, az 51. naptári héten Békéscsaba és Budapest Központi Szennyvíztisztító Telepének ellátási területén az örökítőanyag mennyisége a kimutatási határ felett járt. Mint közölték, a vírus jelenleg még csak alacsony szinten cirkulál az ország egyes területein, a lakosság körében ezért jelentős fertőzésszám emelkedés még nem várható a következő 1-2 hétben.
„Nem árulok el titkot, ha azt mondom: azok között a betegek között, akik felsőlégúti panaszokkal keresnek fel, vannak ugyan covidsok, de a köhögő, tüsszögő, magukat gyengének érző betegek nagy része egyszerűen náthás, megfázott, még nem is influenzás, mert arra a járványra januárban kell majd felkészülnünk” – mondta a Hírklikknek Somogyi Éva, budapesti háziorvos. Hozzátette, az influenza ellen ma már jó eséllyel lehet védekezni, amióta nálunk is elérhetőek a védőoltások, sokkal kevesebb szövődményes esettel találkozik, mint akkoriban, amikor néhány évtizede elkezdte a háziorvoslást.
A hamarosan „ránk törő” RSV-vel, azaz a légúti óriássejtes vírussal más a helyzet. Nagyon virulens kórokozó. Cseppfertőzéssel terjed, és az élettelen felszíneken, például ajtókilincseken, a járművek kapaszkodóin, vagy más használati tárgyakon sem veszít virulenciájából. A fertőzés igen gyorsan terjed, a közösségekben lokális járványokat hozhat létre, amelyek a bölcsődékben, óvodákban és az iskolákban okoznak megbetegedéseket.
„Súlyosabb RSV-fertőzés esetében a hörgőcskék gyulladása, és a gyulladás alapján kialakuló átmeneti szűkületük okozza a tüneteket: elesettséget, gyengeséget, köhögést, asztmatikus légzést, amikor a kilégzés nehezített, a levegőt a beteg nehezen képes a tüdejéből kipréselni. Általános nehézlégzés és hőemelkedés jellemzi” – mondta a háziorvos.
Ilyen esetekben a percenkénti légvételek száma fokozódik, a légzési segédizmok használata szemmel láthatóvá válik. Előfordulhat, hogy a beteg átmenetileg, néhány másodpercig, nem is vesz levegőt. A köhögés a fertőzés nyomán hónapokig megmaradhat, az RSV-fertőzés súlyos szövődményeként pedig tüdőgyulladás is kialakulhat.
„Az RSV okozta enyhe esetek a náthához hasonló, tüneti kezelést igényelnek. Az esetleges lázat csillapítani kell, az orrcseppek nagyon jó hatásúak a légúti váladék pangásának megelőzéséhez. Az orrváladék gondos eltávolítása, hátra csorgásának megakadályozása segít megelőzni a köhögés súlyosbodását. Köhögés esetén váladékoldók, belélegezve alkalmazható hörgőtágítók jönnek szóba, amelyek csökkentik a légvételekhez társuló erőlködést, a légzési segédizmok használatából eredő megterhelést, így összességében könnyítik a légzést. Mellékesnek tűnik, ám a gyógyulást nagyban segíti a bőséges folyadékbevitel” – tanácsolta az orvos.
Hozzátette: ez a vírusfertőzés felnőtt életkorban és a gyerekek egy részénél egyszerű náthához hasonló, ám csecsemőknél és 2 év alatti kisgyermekeknél – különös tekintettel a koraszülöttekre – a fertőzés komoly következményekkel járhat.
Az RSV szezonja – hagyományosan – a téli hónapokra esik, a berobbanása a következő hetekben várható. A fertőzés gyors terjedésének kedvez a viszonylag hosszú lappangási időszak, amely a megfertőződéstől az első tünetek megjelenéséig, átlagosan 4-5 napig is tarthat. A már megfertőződött személy ezekben a napokban fertőzőképes, így láthatatlanul adja át a kórokozót a környezetében lévőknek.
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi adása itt nézhető meg: