Meddig élhet az ember?
Bis 120! – szoktuk mondani születésnapi jókívánságként, miközben persze tudjuk, hogy ez csupán egy kedves gesztus, a valóságban ugyanis nem szokás ennyi ideig élni. Vagy ez mégis lehetséges?
Az orvostudomány fejlődésének hála a modern kor embere sokkal hosszabb ideig él, mint az ősök. Magyarországon 2020-ban a várható élettartam férfiak esetében 72,2, nők esetében 78,7 év volt. Bár ez elmarad az uniós átlagtól, 2000 és 2020 között mindkét nem várható élettartama 1,4 évvel emelkedett. Hallani ugyan hihetetlen sztorikat 117 évet is megélt emberről, a nagy átlag azonban nem éli meg ezt a kort.
A tudomány egyik legégetőbb kérdése tehát, hogy elméletileg meddig funkcionálhat az emberi test – tette fel a kérdést a Femina portál. Bár a kiegyensúlyozott táplálkozás, a káros szenvedélyek elhagyása és az aktív életmód potenciálisan megnöveli a várható élettartamot, a halál végül így is, úgy is bekopogtat.
2022-ben egy szingapúri biotechnológiai vállalat és a New York állambeli Buffalo rákkutató központ emberei a szervezet rugalmasságát és a szervezet felépülőképességét vizsgálták. A mesterséges intelligenciát is bevetve, önkéntesek százezreinek orvosi adatait fésülték át, hogy megbecsüljék az ember maximális élettartamát.
Az életkor, a betegségek és az életmódbeli tényezők figyelembevételével megállapították, hogy valahol 120 és 150 év között az emberi szervezet regenerálódási képessége teljesen leáll, ami azt jelenti, hogy az ember ennél tovább már nem igazán élhet. Egyéb, az öregedés tudományával foglalkozó tanulmányok szerint a világ legidősebb emberének rekordját 2100-ra valószínűleg ismét megdöntik majd. A tudomány folyamatosan tesztel olyan gyógyszereket, amik megkísérlik lelassítani a szervezet öregedési folyamatát, és amikkel akár 200 évig is elélhetünk – ez azonban még nagyon messze van.