Megállapodás született az unió 2025-ös költségvetéséről
Intenzív tárgyalások után, a végső határidő előtt sikerült megállapodást kötni az Európai Parlamenttel az Európai Unió 2025-ös költségvetéséről – közölte Banai Péter Benő, a Pénzügyminisztérium államháztartásért felelős államtitkára Brüsszelben.
Az államtitkár az uniós magyar elnökséget képviselve, a Gazdasági és Pénzügyi Tanács (ECOFIN) költségvetési vitáját követő sajtótájékoztatón elmondta: a megállapodás által nagyon fontos problémákra, kihívásokra találtak megoldást, így lehet az unió versenyképességét növelni.
„Az ár mértéke a jövõben a Közép- és Kelet-Európában és Spanyolországban pusztító árvizek utáni helyreállítás tapasztalata is lehet, megtartva a költségvetési óvatosságot, ami azt jelenti, hogy a költségvetésben rugalmasan lehet eljárni" - tette hozzá.
Kiemelte, a tanács álláspontját egyhangú szavazással fogadták el, mind a 27 tag támogatását megkapták.
„Fontosnak tartottam, hogy olyan kompromisszumra jussunk, amely megoldást kínál az előttünk álló kihívásokra, mint például az árvizek okozta károk, vagy a kiberbiztonság, ezért ne terheljük túl az európai adófizetőket" – mutatott rá.
Közölte, rendelkezésre áll a fedezet azon programok értékesítésére, amelyek az európai versenyképesség egésze és a gazdasági növekedés támogatása szempontjából fontosak.
Ezen belül említette a kohéziós támogatásokat, amelyek Magyarországon és számos európai országban a beruházások támogatását szolgálják. Ezek mintegy hárommilliárd euróval növekedtek – emelte ki.
Banai Péter Benő elmondta, hogy ugyancsak megállapodásra jutottak a hitelkamatok finanszírozásáról is.
Hozzátette, a magyar elnökség határozott felhatalmazása alapján kiállt a költségvetési fegyelem mellett.
„Ha túl nagy méretű az uniós költségvetés, akkor az európai adófizetőknek többet kell fizetniük. Ezért fontos, hogy mire, milyen célokra és összesen mennyi forrást biztosít az Európa Unió 2025-ben" -.
Mint mondta, a 2025-re szóló hatályos költségvetés lehetővé teszi például azt, hogy a Magyarországon elindított programok finanszírozása is rendelkezésre áll.
Jövőre mintegy 2700 milliárd forintot utalhat át az Európai Bizottság azokra a programokra, amelyek alapján az Európai Parlament is elfogadott, illetve a konkrétumokat a magyar kormány határozta meg – közölte.
Niklas Herb, az Európai Parlament költségvetési bizottságának elnöke szerint intenzív tárgyalások folytattak a költségvetésről, az államtitkár „kemény tárgyalópartnernek" bizonyult, de ennek ellenére sikerült megállapodni.
„Úgy gondolom, nagyon fontos megállapodásra jutottunk, mert ezekben a nehéz időkben, a geopolitikai kihívások közepette minden egyes euró elköltését meg kell indokolnunk. Szükségünk van a jól működő közigazgatásra, ezért voltunk képesek megtalálni az egyensúlyt" – hangsúlyozta.