Meghalt Furkó Kálmán
Nyugodjon békében, Ezredes úr! – Így búcsúzik Facebook-oldalán a Honvédelmi Minisztérium az elhunyt Furkó Kálmántól.
A legendás katona életútját évekkel ezelőtt, 70. születésnapja alkalmából a karate.hu foglalta össze:
Shihan Furkó Kálmán Nyírbátorban született 1947. január másodikán. Érdemei elévülhetetlenek, hogy a Kyokushin nemcsak megvetette lábát Magyarországon, hanem a legnépszerűbb távol-keleti harcművészeti ággá fejlődött. Középiskolás korában még az atlétika állt érdeklődése középpontjában, súlylökőként, kalapácsvetőként ért el másodosztályú eredményeket. Érettségi után első nekifutásra nem vették fel a Testnevelési Főiskolára, s mivel vasútgépészeti technikumot végzett, a szakmájában helyezkedett el, a MÁV-nál. Egy esztendő múltán előfelvételit nyert a TF-re, s Egerbe, a felderítőkhöz vonultatták be katonának. Akkor döntötte el, egyszerre lesz testnevelő tanár és katonatiszt.
Honvédségi ösztöndíjasként végzett a főiskolán, ám bármennyire is szeretett volna Szolnokra kerülni, Vácra vezényelték. Még főiskolás korában kötött szorosabb ismeretséget a cselgánccsal, majd a karatéval. Váci katonatisztként is hetente visszajárt az Alma materben megtartott cselgáncs edzésekre, így résztvevője volt 1972-ben a Mészáros Attila vezette első Kyokushin tréningeknek. Az elsők között vett részt külföldi versenyeken, 1976-77-78-ban Krakkóban, 1977-ben Pozsonyban lépett tatamira. Még ebben az esztendőben (október 24-én), Szolnoki LTE néven megalakította saját klubját, majd az első nyári nemzetközi edzőtáborban (1978) sikeres vizsgát tett az első dan övfokozatra. Meghívottként szerepelt az 1979-es tokiói világbajnokságon, ahol egy kanadai karatéka ütötte el a továbbjutástól.
Ekkor találkozott először Masutatsu Oyamával, az alapítóval. Az állandó edzés, gyakorlás eredményeként 1980-ban a második, 1983-ban az I. IBUSZ OYAMA KUPA-t követő szolnoki övvizsgán Sosai Oyama előtt sikeresen vizsgázott a harmadik danra. Magyarországon először teljesíti az ötven emberes kumite-t. A Sosai több alkalommal is meghívta, 1984-ben lehetősége nyílott a japán karatékákkal való közös tréningekre, hetvenkét napot edzett együtt vendéglátóival, s végül négy danos mesterként tért haza. 1989-ben kapta meg a munkája elismeréseként az ötödik dant. 1998-ban a hatodikat.
Mesterként válogatott versenyzők egész sorát nevelte, tanítványai bajnoki címek tucatjait nyerték az elmúlt esztendőkben. Hosszú ideig a Magyar Kyokushin Karate Szervezet elnöke volt, majd a Magyar Karate Szakszövetség alelnöke és a Magyar Fullcontact Karate Szervezet elnöke. A szolnoki Banzai KKK klubvezetője, tagja az Európai és a WKO Világszervezet övvizsgabizottságának, A Kyokushin karate nemzetközileg ismert és elismert képviselője.
A Magyar Honvédség nyugállományú ezredese, számos sport és állami kitüntetés birtokosa, elkötelezettsége, munkássága, életútja példa lehet minden sportoló és karatés számára. „A magyar szamuráj" címen egyórás film készült Shihan Furkó Kálmán életéről és munkásságáról 2007-ben.