Kiderült, hogyan azonosíthatják a Pride résztvevőit

HírKlikk 2025. július 3. 18:00 2025. júl. 3. 18:00

Tordai Bence független országgyűlési képviselő kérdést intézett a Nemzeti Adatvédelmi és Információszabadság Hatósághoz (NAIH), mennyire tartják jogszerűnek az elvileg már a Pride-on bevetett tömeges arcképfelismerő rendszerek használatát, a hivatalt vezető Péterfalvi Attila pedig válaszában azt írta: a „jogsérelem közvetlen veszélye nem áll fenn”.

Péterfalvi részletesen leírta, hogyan zajlik egy ilyen arcképfelismerési eljárás. Eszerint az elkövető beazonosítása érdekében az ismeretlen személyről készült fényképet a rendőrség az Integrált Portál Alapú Lekérdező Rendszeren (IPL) keresztül kéri le. A rendszer minden olyan nyilvántartásban végrehajtja a keresést, amelybe okmányfotók vannak feltöltve, és ha több lehetséges személyazonosság is felmerül, a képek elemzésére kerül sor. Az adatlapokat az IPL rendszeren keresztül elküldik a Nemzeti Szakértő és Kutató Központ Arcképfelismerő Elemző Osztálya részére, ahol lehetőség van szakértő igénybevételével a pontosabb azonosítást végrehajtani. Az NSZKK az IPL rendszeren keresztül küldi meg a feltöltött képmetszet azonosításáról szóló szakértői választ, amely az arckép vélt személyazonosságát jelöli meg – írta Tordai Bence a Facebookon, vette észre a Telex.

Az azonosítás az arcképelemzési nyilvántartásban jelenik meg, amelyről az ügy előadója értesítést kap, ezután tud belépni az arcképelemzési nyilvántartásba, ahol megtekinthetők az eredmények. Az ügy előadója az érintett adatlapját tudja megnézni, amelyen a személyigazolványban is szereplő adatok érhetők el.

Forrás: Telex