Reménykeltő az összefogás, amivel Orbán évértékelőjétől eljutottunk a Pride-ig
Reményt ad, hogy az a típusú megfélemlítés, amellyel próbálták elrettenteni az embereket a Pride-on való részvételtől, attól, hogy kiálljanak az értékeik, a demokratikus jogok mellett, az nem működött – mondta Szekeres Zsolt, a Helsinki Bizottság ügyvédje a KlikkTV Mélyvíz című műsorában.
Szekeres Zsolt szerint egy demokrácia értékét az adja meg, hogy az emberek, akik benne élnek, mennyire képesek és hajlandóak kiállni mellette. Úgy véli, ez megtörtént szombaton Budapesten.
A Pride-on résztvevők esetleges későbbi bírságolásával, büntetésével kapcsolatban elmondta, attól lesz valami bűncselekmény vagy szabálysértés, hogy többek között veszélyes-e a társadalomra, és megfelel-e annak a tényállásnak, ami benne van a törvényben. Előfordulhat olyan, hogy egy cselekmény kimeríti a törvényben megfogalmazott tényállást, de mégsem veszélyes a társadalomra. Ilyen, ha valaki például azért rombol le valamit, hogy kimentsen valakit egy égő házból. Rongálást követ el, de nem volt veszélyes a társadalomra. Szekeres Zsolt szerint az alapvető jogok gyakorlása sem veszélyes a társadalomra, sőt, az a társadalom működésének az alapja.
A Helsinki Bizottság követi, hogy a szombati rendezvény után mit fog lépni a rendőrség, lesz vagy nem bírságolás, és ha igen, milyen tényállások mentén. A Helsinki Bizottság együttműködve a TASZ-szal, a Háttér Társasággal és az Amnesty International Magyarországgal, kidolgoztak olyan minta beadványokat, fellebbezéseket, amivel azok, akiket a Pride-on való részvételük miatt megbírságoltak, fogják tudni érvényesíteni a jogaikat.