Megpróbálják elhitetni, mintha megállt volna az idő

Sebes György 2022. július 10. 14:25 2022. júl. 10. 14:25

Ha Gyurcsány Ferenc megszólal – bárhol, bármilyen ügyben – az nagyon jó. Akkor a Fidesz és a kormány propagandistái tudnak emlékeztetni az egykori miniszterelnök „viselt dolgaira”. De ha a Demokratikus Koalíció jelenlegi elnöke nem szólal meg, az is nagyon jó. Ebben az esetben ugyanis aktualitások nélkül ránthatják le a leplet a – szerintük - ismét hatalomra törő politikusról és környezetéről. A végeredmény ugyanaz.

Igyekeznek elhitetni,  mintha megállt volna az idő. Még napjainkban is gyakran hallhatjuk a Kossuth Rádióban a híres-hírhedt őszödi beszéd részleteit. Hadd emlékezhessenek a hívek, honnan indultunk. 2006 és 2010 között még érthető is volt, hogy ahányszor csak tudták, a fideszes kommunikátorok felidézték az MSZP – akkor még a kormány hátterét biztosító – frakciója előtt elhangzottakat. Hiszen a Fidesz ellenzékben volt, de kormányra készült és ehhez kellett az egykori „hazugság-beszéd” ismételgetése. A kommunikációs fegyver akkor bevált. Sok más tényező mellett, ez is kellett ahhoz, hogy Orbán Viktor másodszor is miniszterelnök lehessen. 

Ha pedig a recept egyszer már bevált, miért ne alkalmaznák többször is. Ez egyébként megfigyelhető a többi kijelölt ellenség gyakran ismétlődő felbukkanásában is. A migránsok, Brüsszel, vagy Soros György legfeljebb csak időlegesen kerülnek ki a propaganda élvonalából, hogy aztán rendszeresen visszatérjenek. S bár most éppen a háború, valamint a „háborús infláció” áll a középpontban – amivel igyekeznek a társadalom figyelmét elterelni a valódi problémákról –, azért nem tesznek le arról sem, hogy a régi ellenségekkel ijesztgessék az embereket. 

A lényeg ugyanis pontosan az, hogy ki kell jelölni a veszélyeket, amelyektől mindenkinek félnie, tartania, rettegnie kell (nem kívánt törlendő), hogy aztán a jelenlegi hatalom megvédhesse tőlük az arra érdemeseket. Gond pedig napjainkban van elég, jelentős részük éppen a kormányzati politika következtében, de nagy baj lenne, ha a választók – hívek és bizonytalanok – azokkal kezdenének el foglalkozni. Még a végén elgondolkodnának azon, miért van az ország és a benne élő polgárok többsége is sokkal rosszabb helyzetben, mint az utóbbi 12 évben bármikor, miközben végig a kétharmad uralkodott. 

Ebben a helyzetben továbbra is szükségesnek vélik, hogy ne engedjék el Gyurcsányt és mindazt, ami e név emlegetésekor a hívekben felötlik. A jelek szerint úgy tartják, hogy még mindig a DK elnöke a legjobb eszköz az elterelésre. Bizonyára felmérték – és a választás eredménye csak megerősíthette őket –, hogy a magyar emberek jelentős részét továbbra is a múlttal, így többek között az őszödi beszéddel és hatásaival lehet leginkább félelemben tartani. Akkor majd talán nem azon dühöngenek, hogy egyre rosszabbul élnek a pénzükből, növekszenek a kiadásaik, romlik az életszínvonaluk és nem morfondíroznak majd azon sem, hogy valami változásra lenne szükség. Hiszen naponta elismételgetik nekik, hogy „Gyurcsányék” alatt mennyivel rosszabb lenne nekik. 

Lehet aztán még egy előnye annak, ha rendszeresen felidézik az őszödi beszédet. Amiből ugyan mindig azt emelik ki, hogy az egykor hatalmon lévők mennyit hazudtak, de az is tény, hogy végül erről őszintén számot adtak, utána pedig még majdnem négy évig kormányoztak. Ezt akár használható tanulságnak is tarthatják napjaink számára. Eljöhet ugyanis az idő, amikor talán Orbán Viktornak is ki kell majd állnia és a sok propaganda-szólam után be kell ismernie, hogy utat tévesztettek. Nem szeretnék, ha így történne, de minden eshetőségre készülni kell. Akkor pedig majd hivatkozhatnak arra is, hogy volt már egy elődje, aki megtette ugyanezt, s bár – enyhén szólva – sem jött ki jól a történetből, de a vezér most majd megmutatja, az őszinte beszéd következményei is lehetnek mások. 

Ez persze pillanatnyilag csak egy elképzelt helyzet, itt még nem tartunk. Egyelőre működik a fideszes hazugsággyár, annak minden kellékével együtt. Vagy legalábbis nincs jele annak, hogy a nép megelégelte volna a rendszeres megvezetését. Nem látszik, hogy forrnának az indulatok egy-egy miniszterelnöki megszólalás, vagy a tényeket elferdítő propaganda-film nyomán. A jelek szerint még működik a Gyurcsány-effektus is, lehet vele ijesztgetni. 

Eddig beváltak a számítások. Az meg általában csak utólag derül ki, ha valahol mégis elszámolták magukat.