Menekülés a Fideszből
Szinte nincs olyan nap, hogy a Fidesz háza táján ne történne valami. Legutóbb Pokorni Zoltán, a XII. kerületet 2006 óta vezető polgármester jelentette be, hogy visszavonul a politikától, és ha lesz rá módja, visszatér eredeti szakmájához, tanítani szeretne. Magyar Péter, Varga Judit volt igazságügyi miniszter ex-férje majdnem egy hónapja „dobbantott” egykori társai közül és hirdette meg kezdetben egyszemélyes, ám mostanra többszereplőssé vált forradalmát.
A XII. kerületben már hónapok óta közszájon forgott, hogy az önkormányzatot 2006 óta vezető Pokorni Zoltán nem indul a júniusi önkormányzati választáson. A polgármester korábban azért nem nyilatkozott erről, mert a főpolgármester-jelölés elhúzódása miatt a Fidesz vezetői arra kérték a kerületi vezetőket, hogy a döntés megszületéséig tartózkodjanak a nyilvánosságtól.
Mostanra egyértelművé vált, hogy Pokorninak elege lett a politikából. A Hegyvidék című lapnak és a kerületi tévének elmondta, hogy szeretne olyan munkát végezni, ami nem a közügyekkel kapcsolatos. „A legvalószínűbb, hogy az eredeti foglalkozásomhoz térek vissza. Szeretnék újból tanítani, remélem, lesz erre módom” – mondta Pokorni, aki ehhez hozzátette: „a politikus szerepe mára megváltozott, gyakorlatilag élő bokszzsákká vált. Bárki, akit elönt az indulat, odamegy és belerúg. Ezt egy politikus évekig kénytelen tűrni, ami hosszú időn keresztül azért nem egy egészséges foglalkozás. Számomra eddig tartott."
Az egykor a Fidesz elnöki posztját is betöltő Pokorni távozása azért is fájó lehet a Fidesznek, mert a polgármester személyes támogatottsága messze meghaladja pártja tetszési indexét. Ő az emberarcú fideszes, akinek még az sem ártott, hogy évekkel ezelőtt kiderült, nagyapja, Pokorni József a vészkorszak idején tömeggyilkosságokban vett részt, édesapja, Pokorni János pedig az egypártrendszer besúgója volt. Az amúgy nyolcgyermekes Pokorni József ártatlan embereket, köztük gyerekeket ölt meg, s a felszabadulás után a csak azért kerülhette el a felelősségre vonást, mert maga is meghalt a harcokban.
Más tészta Magyar Péter, Varga Judit volt igazságügyi miniszter ex-férje, akinek a kegyelmi botrány után támadt föl a lelkiismerete, és jött rá arra, hogy rossz társaságba keveredett és rossz ügyet szolgált. Kezdetben csak – főként Rogán Antalt és köreit érintő – negatív megszólalásokkal jelentkezett, ám egy ideje világossá tette, hogy pártot alapít, amellyel már a júniusi Európai Parlamenti választáson is megméretné magát.
Az ő története jelenleg ott tart, hogy „Zászlóbontás március idusán” címmel egy demonstrációra hívja az érdeklődőket. A szándékai szerint ezreket megmozgató rendezvény célja megmutatni, hogy „a magyar emberek többsége nem kér az országot téves irányba vivő, felesleges ideológiai megosztottságot fenntartó politikai elitből”. Magyar szerint ugyanis olyan, nem megvásárolható, friss erőre van szükség, amelynek célja „nem a hatalomgyár propagandával történő fenntartása és a háttérben a nemzeti vagyon magánkézbe játszása, hanem többek között az egészségügy és az oktatás teljes szétesésének megállítása és a valódi nemzeti sorskérdéseknek az emberek bevonásával történő megvitatása, eldöntése.”
A Diákhitel Központot egykor vezető, a NER elitjével jó kapcsolatot ápoló Magyar szerdán reggel egy „valódi nemzeti konzultációt” is meghirdetett a Facebookon, követőinek pedig azt ígéri, hogy március 15-ig minden nap egy új kérdést tesz fel. Magyar első kérdése egyébként így hangzik: Egyetért-e azzal, hogy Magyarország csatlakozzon az európai ügyészséghez? Mint írta, ő igennel felel a kérdésre.
Ha mindez nem volna elég, Horn Gábor, a Republikon Intézet vezetője a Hírklikknek nyilatkozva arról beszélt, hogy a kegyelmi ügy botrányai a Fidesz törzsszavazóit is elérték: a párt egy év alatt mintegy 300 ezer szavazót vesztett és a kegyelmi botrány óta a törzsszavazók körében hat százalékkal csökkent a támogatottsága. Így van miért aggódnia Orbán Viktornak. Persze, ezeket a baljós jeleket ma még csak a politika és a közélet dolgai iránt érdeklődők látják, az információs karanténba zárt – főként kistelepüléseken élő – lakosság inkább csak érzékeli, hogy valami nincs rendben a Fidesz háza táján.
A romlás tehát annak ellenére elkezdődött, hogy az ellenzéki pártok egyelőre nem tudtak előnyt kovácsolni a Fidesz látványos gyengüléséből. Orbán és barátai azonban nem lélegezhetnek fel: Matolcsy György jegybankelnök és egykori helyettese, a jelenleg nemzetgazdasági miniszterként foglalkoztatott Nagy Márton egymással vívott csörtéi még a kevésbé iskolázottak számára is azt jelzik, hogy kapkodás és káosz van a Fideszben.
A hajótest megroppant és az eresztéteken szivárog be a víz, s bár Orbán pártjának előnye még a visszaesések ellenére is jelentős, tudható, hogy semmi sem tart örökké. Láthattuk az öröknek és megbonthatatlannak hitt egypártrendszer bukásakor: ha a robbanás bekövetkezik, az összeomlás látványos és gyors lesz.