Mennyit dolgoznak a magyarok?
Évente tizenegy pirosbetűs ünnepnap szerepel Magyarországon a naptárban, tehát ezek olyan munkaszüneti napok, amikor nincs iskolai tanítás és néhány kivétellel az üzletek is zárva tartanak.
A tizenegyből hét nap a legfontosabb keresztény ünnepekhez köthető, három nap pedig nemzeti ünnep.
A magyar munkavállalók húsvétkor pihenhetnek a legtöbbet: 2017 óta a nagypéntek is munkaszünet, ezzel a húsvét hétfővel záródó hosszú hétvége lett az év leghosszabb hétvégéje.
Ezután következik a karácsony, szenteste napja, vagyis december 24. hivatalosan nem munkaszüneti nap, noha az üzletek hamarabb zárnak és a legtöbb munkahelyen már nem kell dolgozni ezen a napon – írja a Napi.hu.
Az Európai Unió tagállamainak átlaga 12 munkaszüneti nap évente. Mind a 27 tagállamában a kereszténység legfontosabb ünnepein és a nemzeti ünnepeken pihenhetnek az emberek. Az egyetlen közösnek mondható és nem a vallási hagyományokhoz kapcsolódó ünnep a munka ünnepe.
Ami pedig minden uniós tagállamban ünnep és ugyanazon a napon van, az a karácsony első napja, december 25.
Idén a legkevesebb országos munkaszüneti napot Németországban és Spanyolországban jelzi a naptár: mindkét országban kilenc nap. A legtöbb munkaszüneti napnak – összesen 18 nappal – Bulgária lakosai örülhetnek.
A keresztény kultúrához kapcsolódó ünnepek közül idehaza nem, de több európai országban is munkaszünet még:
- a vízkereszt, (január 6.);
- Jézus mennybemenetele, (a húsvét utáni negyvenedik nap);
- Mária mennybemenetele vagy Nagyboldogasszony ünnepe, (augusztus 15.);
- valamint Mária szeplőtelen fogantatása, (december 8.).