Mészáros Lőrinc és mások nem gyalogos gondolatai
Jól gondolja meg, ha a jövőben azt szeretné mondani, vagy kiírná a pólójára, hogy „Gondolom, nem gyalog.” Ez a mondat ugyanis hamarosan védetté válik, mégpedig azáltal, hogy a Mészáros Lőrinchez köthető Talentis Group Zrt. tulajdona lesz, mely cég védjegybejelentési kérelmet adott be a Szellemi Tulajdon Nemzeti Hivatalához. A használati jog tehát Mészáros Lőrincet és munkatársait illeti meg, mindenki más bűncselekményt követ el, ha ezzel az elmésnek szánt mondattal szeretne társaságban, politikai gyűlésen, vagy akár egy publicisztikában villogni.
Mint ismeretes, néhány hónappal ezelőtt Mészáros Lőrinc egy 22 milliárd forintos magánrepülőgépen utazott a labdarúgó Bajnokok Ligája müncheni döntőjére, és amikor egy újságíró megkérdezte, hogy mivel érkezett a német városba, a magát gázszerelőből Magyarország leggazdagabb emberévé felküzdő milliárdos elmésen azt válaszolta: „Gondolom, nem gyalog”.
A mondatból mém lett, sokan felismerték ugyanis a benne lévő humoros lehetőséget. Ám ennek hamarosan vége, Mészárosék is rájöttek, hogy az egyébként buta és bumfordi, nem mellékesen gyomorforgatóan cinikus és lekezelő mondatból lehet profitálni. Mindezt onnan lehet tudni, hogy ezzel a szlogennel jelent meg a kocsi.hu Facebook-hirdetése, melynek szövege: Kocsi.hu. Gondolom, nem gyalog
Természetesen nem ez az egyetlen, a NER-hez köthető szereplők által kiagyalt mondat, amelyet érdemes megörökíteni. A NER, sőt, már az azt megelőző orbáni világ teljes történetét fel lehetne vázolni néhány ikonikus mondatban, ezek közül Mészáros Lőrinc remeke, a „Gondolom, nem gyalog” tényleg csak egy a sok közül. Az alábbiakban – a teljesség igénye nélkül – áttekintjük a védett férfiak által elmondott, levédésre érdemes mondatokat.
Legyetek bátorak!
2020-ban Mészáros Lőrinc a nevét viselő alapítvány konferenciáján személyesen osztotta meg a fiatalokkal a siker titkát. Azt mondta nekik, hogy „Elsősorban dolgozni kell mindig, folyamatosan. Munka, munka, munka. Már a tanulás is munka, nem is kicsi… Ne legyetek bátortalanok, bátorak legyetek.”
Oszt jónapot!
A 2006-os választási kampány finisében Orbán, az ellenzék vezéreként nyílt törvénysértésre szólította fel híveit. Nem nagyon aggódott emiatt, „ha elmarasztal az OVB” (Országos Választási Bizottság – a szerk.) mondta 2006. áprilisában a Fidesz aktivistáinak szóló eligazításon, „megvédenek a jogászok, oszt jónapot.”
Mindenkinek alkotmányos joga hülyének lenni
A rendszerváltás óta eltelt időszak talán legcinikusabb mondata Simicska Lajostól származik. Orbán Viktor egykori jó barátja, üzlet- és harcostársa ezt a frappáns választ adta egy újságíró kérdésére, miután az iránt érdeklődött, mennyire életszerű, hogy Schlecht Csaba 1995 tájékán egy Kaya Ibrahim nevű töröknek, illetve egy Josip Tot nevű horvátnak egyetlen napon tucatnyi Fidesz-közeli céget adott el. Olyan cégeket, amelyek akkoriban igen nagy pénznek számító, mintegy 300 millió forint köztartozást halmoztak fel. Az ügyben – mások mellett – több Fidesz-alapító hozzátartozója is érintett volt, így például Kövér Szilárd, aki nem névrokona Kövér László házelnöknek, hanem a testvére, vagy éppen Stumpf János (ő a Miniszterelnöki Hivatalt korábban irányító, később alkotmánybíróvá lett Stumpf István testvére.)
Ne mi kapjuk a legtöbbet!
Ha emlékeznek rá, ez a mondat sem piskóta. Első miniszterelnöksége idején, 2001 júniusában Orbán Viktor részt vett a felesége tulajdonában is álló Szárhegy dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. összejövetelén. (Valójában taggyűlést tartottak a megjelentek, ám a későbbi bírósági ítéletben azzal mosták tisztára őket, hogy miután a tagtársak a taggyűlésüket nem nevezték taggyűlésnek, az nem volt taggyűlés.) Orbán azt javasolta a gazdasági társaság tagjainak, hogy „Ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi kapjuk a legtöbbet" – mármint az állami fejlesztési támogatásokból. Akkor még adtak a látszatra és rosszul vette volna ki magát, ha a miniszterelnök családtagjai és barátai kapják a legtöbbet a közösből. Orbán kérése meghallgatásra talált: nem a legtöbb, hanem csak a második legtöbb támogatást kapta a felesége által fémjelzett Korlátolt Felelősségű Társaság.
Akinek semmije sincs, az annyit is ér
2011 márciusában Lázár János, a Fidesz frakcióvezetőjeként a hódmezővásárhelyi közgyűlésen fejtette ki véleményét a szegényekről. „Az ember kaparjon, gyűjtsön, építkezzen kockáról kockára. Aki erre nem képes, akinek nincs semmije, az annyit is ér. Azt gondolom, aki nem vitte semmire az életben, az annyit is ér. Ezt tudom mondani. Annak annyi az élete”.
Mi sohasem vetemednénk arra, hogy elhallgattassuk azokat, akik nem értenek velünk egyet
Orbán Viktor mondta ezt az Európai Parlamentben, a Sargentini-jelentés vitájában, 2018 szeptemberében. Orbán és a Fidesz ekkor már túl volt a Kurír 1988-as, valamint a Népszabadság 2016-os bezárásán, az Origo kormányszócsővé silányításán. (Az Index „finomhangolása” akkor még csupán terv lehetett.)
Az ominózus mondatok szinte vég nélkül folytathatók, rövid kis összeállításunkban csupán jelezni kívántuk, hogy a NER leleménye végtelen, és nem Mészáros Lőrinc gőgös mondata az egyetlen, amelyet, akár hungarikumként, érdemes volna levédetni. Nem mintha ezek a megfogalmazások értékesek volnának, de tananyagként szolgálhatnának a jövő nemzedék okulására és épülésére, abból kiindulva, hogy vezető helyzetbe hozott politikus ilyeneket soha többé ne mondhasson.