Milliárdok folytak el festményekre, szobrokra, alkalmazottak és rokonaik nyaraltatására az MNB-nél
Március 19-én az Állami Számvevőszéknek (ÁSZ) három olyan jelentése is megjelent, amelyek érintik a Magyar Nemzeti Bank (MNB) gazdálkodását. A legnagyobb megütközést az MNB alapítványaiban eltűnő közpénz-milliárdokról szóló állítások keltették, azonban ezen túl is bőven tartogatnak még érdekességeket a jelentések.
A Telex cikke szerint milliárdok mentek el festményekre, szobrokra, továbbá az alkalmazottak és rokonaik nyaraltatására is az MNB-nél.
Sokat elárul a vezetőség pénzügyi gondolkodásáról, hogy a jegybank hogyan működtette a balatonakarattyai üdülőjét, a Balatonakarattyai Oktatási Konferencia Központot, vagyis BOKK-ot – írja a lap. Az MNB úgy próbálta kihasználni az ingatlant, hogy az itt nyaraló alkalmazottak és rokonaik nyaralási költségeit üdülési támogatás címén egy az egyben kifizette, és átutalta a dolgozók SZÉP-kártyájára.
Az alkalmazottak és rokonaik nyaraltatására a jegybank 2023-ban összesen 1,2 milliárd, tavaly pedig 1,5 milliárd forintot költött.
2023-ban átlagosan 1,9 millió, 2024-ben 2,2 millió forintot kapott egy alkalmazott üdülési lehetőség címén, amellett, hogy a jegybanki dolgozók a SZÉP-kártyájukra is évente további nettó 800 ezer forintot kaptak. Az ÁSZ megállapította, hogy az MNB-nél az egy főre jutó cafeteria összege többszörösen meghaladta az állami szférában, sőt akár a magánszférában nyújtott juttatások mértékét is.
Az ÁSZ jelentése részletesen taglalja azt is, milyen szobrokat és festményeket vásárolt a jegybank. Az MNB több mint ezer műalkotást vett, 2020-ban ezeknek a beszerzésére 1,3 milliárd tőkeemelést hajtott végre, az MNB-Ingatlan Kft. pedig 5,6 milliárd forint tőkét emelt 2020-ban és 2021-ben. Utóbbi két évben a következő három tételre ment el a legtöbb tőkeemelés: „Medve-Bika, Oroszlán szoborcsoport elkészíttetés” (847 millió forint), „Korniss Dezső festőművész alkotásaiból álló gyűjtemény megvásárlása” (706 millió forint), „Hantai Simon, Reigl Judit és Keserü Ilona festőművészek alkotásainak megvásárlása” (693 millió forint).
A vásárlások célja az igazgatósági határozatok alapján „kizárólag a minőségi irodai környezet kialakítása volt”, a dokumentum szerint „a felelős gazdálkodás érvényesítését az MNB nem igazolta.”
A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. március 31-i adása itt nézhető meg: