Milliószám lopják a cikkeket a mesterséges intelligencia-szolgáltatók
A New York Times beperelte az OpenAI vállalatot és a Microsoftot, mert azok a lap hozzájárulása nélkül cikkeinek „millióit” használták fel a mesterséges intelligenciát szolgáló tartalmak feldolgozására. Ezzel igen nagy bevételekre tesznek szert, miközben a szerzői jog megsértésével szerzett és felhasznált tartalmak versenyeznek a New York Times írásaival, írták keresetükben. Hónapokig tárgyaltak megoldásról, de nem jutottak eredményre.
Az AI nagy adatbázisait az internetről letöltött óriási mennyiségű szöveggel töltik fel, amiből a rendszer megtanulja, miként függnek össze szavak és fogalmak, majd kialakulnak képességei (például, hogy felismerje, mi egy mondatban a következő szó) s ez lehetővé teszi, hogy mindez az írott szöveg mellett emberi hangon meg is szólaljon. A Google, akárcsak az OpenAI és a Microsoft nem árulja el, hogyan működtetik legújabb rendszereiket, de korábbi kutatások megmutatták: óriás mennyiségű adatot használnak fel a médiából, valamint könyv-katalógusokból.
A cégek azzal védekeznek, hogy jelentősen megváltoztatott szövegekre nem vonatkozik a szerzői védelem, miközben a New York Times keresetében példákat hozott fel arra, hogy az alperesek szó szerint használták fel a lap cikkeit.
Amerikai internetes portálok már arra használják a mesterséges intelligenciát, írja a Washington Post, hogy rengeteg anyagot felhalmozva és hozzáférhetővé téve, a Google keresőjének köszönhetően szerezzenek jövedelmet. Forrásaik között hamis híreket közlő portálok is szerepelnek. Egy „fake news” kereső portál szerint 1000 százalékkal emelkedett a hamis hírforrások száma.
Az AI megjelenése a médiában válsággal fenyegeti a hírközlést, amely a nyomtatott sajtó zsugorodásával amúgy is növekvő mértékben veszíti el jövedelmét. Mértékadó felmérések szerint 2008 és 2020 között több, mint 25 százalékkal csökkent a szerkesztőségekben dolgozó újságírók száma az Egyesült Államokban.
A lapok mellett írók, művészek, muzsikusok, filmesek is növekvő számban perelik az AI területén dolgozó nagyvállalatokat, amiért az alkotók munkáját kisajátítva termelik hasznukat – egyúttal aláásva az alkotók munkáját. Augusztus óta nagy lapok és a brit Reuters hírügynökség blokkoló rendszert telepítettek, amely megakadályozza anyagaik eltulajdonítását – miközben az akár évtizedekre visszanyúló archívumaikat már valószínűleg felhasználták az AI fejlesztéséhez. A német Springer lapvállalatnak sikerült megállapodnia az OpenAI céggel, hogy milyen feltételek esetén kell fizetni a konszern lapjainak írásaiért.