Napi 92 ezerre is nőhet a Covid-fertőzöttek száma Magyarországon
Január 14-ére az Omikron által megfertőzöttek napi száma Magyarországon el fogja érni a 92 ezret – prognosztizálja az amerikai Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME), amelynek modellszámításokon alapuló előrejelzései és megállapításai – eddig legalábbis – rendre bejöttek. Ez a szám még annál is rosszabb, mint amiről Vattay Gábor fizikus, járványügyi modellező beszélt szerdán az ATV-ben, ugyanis szerinte 50-70 ezer lesz a napi megfertőzöttek száma. A két becslés ugyan némileg eltér egymástól, de abban mind a kettő egyetért, hogy Magyarországon nagyságrendekkel alacsonyabb a hivatalos szám, aminek az oka a tesztelések elégtelen volta. Az IHME egy másik döbbenetes prognózisa: december 13-a és április 1-je között újabb 11 ezer magyar ember halálát fogja okozni a koronavírus-járvány.
Az IHME legfrissebb, december 21-én végigfuttatott modellezése szerint Magyarországon a fertőzések kimutatási aránya nem egészen 23 százalékos, azaz durván öt fertőzött közül csak egy szerepel a statisztikákban. Ha ezt elfogadjuk, akkor a mai napon (január 6-án) a koronavirus.gov.hu oldalon közzétett 6454 újonnan regisztrált fertőzötthöz képest valamivel több, mint 28 ezer lehetett a valós napi szám.
Ám még ez is jóval kevesebb annál, mint amit az Omikron-vírus által okozott ötödik pandémiás hullám csúcsára prognosztizál a magyar elemző Vattay Gábor fizikus. Az ELTE Komplex rendszerek Fizikája tanszékének járványügyi modellezője az ATV Egyenes Beszéd című műsorában elmondta, számításai szerint a legrosszabb napokon 50-70 ezer lesz a fertőzöttek száma.
Az amerikai modellezők azonban még ennél is borúlátóbbak. Ők úgy gondolják, hogy az Omikron-járvány alatt – azaz a pandémia ötödik hullámában –, a legvalószínűbb forgatókönyv szerint a napi fertőzések száma a csúcson 92 ezer körül alakul.
Forrás: IHME
Ami pedig az elhunytak számát illeti: a modell szerint december 13-a és április 1-je között 11 ezer ember életét követeli a koronavírus. Ezzel a járvány valamivel több mint két éve alatt 47 ezerre nőhet a halálos áldozatok száma. Ez kicsivel több, mint Hódmezővásárhely lakosainak a száma, s alig marad el Dunaújvárosétól.
Forrás: IHME
Vattay Gábor egyébként az Egyenes Beszédben hosszan beszélt arról, hogy egyre inkább az Omikron veszi át a stafétát a Delta-variánstól: számításai szerint Budapesten az esetek mintegy 80 százalékáért már ez a vírusvariáns tehető felelőssé. A szakértő a hivatalos közléssel szemben úgy véli, hogy országosan ma már az új esetek 60 százaléka köszönhető az Omikronnak (hivatalosan 11 százalék). Mindeközben a Delta gyorsan vonul vissza, Mint fogalmazott, „Ha nem jön az Omikron, pár hét múlva itt lett volna már a Kánaán”.
Figyelmeztetett arra is, hogy ugyan személyenként az Omikron okozta megbetegedés enyhébb lefolyású, mint a Delta-variáns okozta betegség, ugyanakkor vannak árnyoldalai is. Például az, hogy az eddig kialakult immunitáson az Omikron „átugrik”, jobban fertőz, ezért veszélyesebb is. Hiába kisebb a kórházba kerültek aránya, ha a megbetegedettek száma sokkal több: a csúcson – a modellezése szerint – 30 ezer ember kerülhet kórházba.
Nemzetközileg elfogadott vélemény szerint egy-egy ország lakosainak egynegyedét fogja megfertőzni az Omikron – csak összehasonlításképpen: az IHME szerint december közepéig (amikor az Omikron még szinte sehol nem volt) a magyar lakosságnak már mintegy 52 százaléka megfertőződött Coviddal. Vattay úgy becsüli, hogy 2,5-3 millió ember nem ússza meg nálunk ezt a koronavírus-variánst.