„Ne mi kapjuk a legtöbbet”, avagy magyar politikusok bazmegjei

Föld S. Péter 2022. október 29. 07:45 2022. okt. 29. 07:45

Számos támogató megszólalás mellett, támadó, trágár szövegekkel súlyosbított hozzászólásokkal is elárasztották Pankotai Lili közösségi oldalát a kommentelők. A pécsi diáklány azzal vívta ki a hozzászólók egy részének haragját, hogy az október 23-i tüntetésen szabadszájú beszédében szalonképtelen szavakat is használt. Pedig a magyar közélet sem mentes a szalonképtelen megszólalásoktól, igaz, az alábbiakban olvasható vállalhatatlan mondatok szövegezői nem használtak a magyar nyelvben csúnyának tartott, nyomdafestéket nem tűrő szavakat. Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány olyan mondatot (a hozzájuk tartozó rövid emlékeztető magyarázattal), amelyek Pankotai Lili szabadszájúságánál nagyságrendekkel nagyobb mértékben mérgezték a hazai közéletet.

Mindenkinek alkotmányos joga hülyének lenni. Simicska Lajos válaszolta ezt egy újságírónak, aki aziránt érdeklődött, mennyire életszerű, hogy Schlecht Csaba 1995 tájékán egy Kaya Ibrahim nevű töröknek, illetve egy Josip Tot nevű horvátnak egyetlen napon tucatnyi Fidesz-közeli céget adott el. A cégek hozzávetőlegesen 300 millió forint köztartozást halmoztak fel, az ügyben mások mellett több Fidesz-alapító hozzátartozója is érintett volt, így például Kövér Szilárd (az akkori polgári titkosszolgálatokat felügyelő miniszter, ma házelnök Kövér László testvére), Stumpf János (a Miniszterelnöki Hivatalt korábban irányító, később alkotmánybíróvá lett Stumpf István testvére.)

Ne mi kapjuk a legtöbbet. Első miniszterelnöksége idején, 2001 júniusában Orbán Viktor részt vett a felesége tulajdonában is álló Szárhegy dűlő-Sárazsadány-Tokajhegyalja Kft. összejövetelén. (A későbbi bírósági ítélet szerint nem volt taggyűlés.) Orbán azt javasolta a gazdasági társaság tagjainak, hogy „Ne nyerjünk annyit, amennyit kértünk, ne mi kapjuk a legtöbbet", mármint állami fejlesztési támogatásokból.

Akinek semmije sincs, az annyit is ér. 2011 márciusában Lázár János, még a Fidesz frakcióvezetőjeként a hódmezővásárhelyi közgyűlésen fejtette ki véleményét a szegényekről. „Az ember kaparjon, gyűjtsön, építkezzen kockáról-kockára. Aki erre nem képes, akinek nincs semmije az annyit is ér. Azt gondolom, aki nem vitte semmire az életben, az annyit is ér. Ezt tudom mondani. Annak annyi az élete”. 

Mi sohasem vetemednénk arra, hogy elhallgattassuk azokat, akik nem értenek velünk egyet. Orbán Viktor mondta ezt az Európai Parlamentben, a Sargentini-jelentés vitájában, 2018 szeptemberében. Orbán és a Fidesz ekkor már túl volt a Kurír 1998-as és a Népszabadság 2016-os bezárásán, valamint az Origo kormányszócsővé silányításán.

„Én hálás vagyok a sorsnak, hogy nem a kényszer üldöz el itthonról, hogy nem kórházi ápolónőként vagy pedagógusként élünk röhejes jövedelemből.” A fentieket 2010. október 25-én írta blogjában az akkor családjával Németországban élő Novák Katalin, aki nem sokkal ezután visszaköltözött Magyarországra, és a Külügyminisztériumban kezdett dolgozni. 

„Ne akarjanak versenyezni a férfiakkal. Ma arra keressük a választ, hogyan lehet sikeres, erős egy nő? Hogyan teljesedhet ki? Talán egyszerűbb azt megnézni, hogy mit ne tegyen: ne higgye el, hogy nekünk, nőknek folyamatosan versenyeznünk kell a férfiakkal. Ne higgye el, hogy életünk minden pillanatában össze kellene mérni magunkat egymással és legalább olyan beosztásban, legalább akkora fizetéssel kell rendelkeznünk, mint a másiknak.” 2020 decemberében, már a családokért felelős miniszterként mondta ezt Novák Katalin egy videóban.

„Aki reggel hatra megy dolgozni, annak már nincs ereje délután háromkor lopni menni. Akinek reggel hatkor el kell mennie melózni, és mondjuk Hegedűs Laci dolgoztatja itt, a hódmezővásárhelyi városházán, annak délután háromkor már nem sok kedve marad, hogy elmenjen lopni.” Lázár János empatikus megjegyzése egy hódmezővásárhelyi lakossági fórumon hangzott el 2018 januárjában.

Utóirat: ennyi szalonképtelen szöveg után, mindezek ellensúlyozásaként nem tehetünk mást, minthogy, mint mindig, amikor baj van, Esterházy Pétert idézzük. „Ennyi emberi csúnyaságban ki az, aki a nevetségesség veszélye nélkül fönnakadhatna egy bazmegen."