Nehéz helyzetet teremt Orbánnak a belülről jött bírálat

NVZS 2022. december 8. 06:50 2022. dec. 8. 06:50

Egy hivatalban lévő jegybank-elnöknek nem lehet nyilvános magánvéleménye – mondta a parlament költségvetési bizottságának szocialista elnöke. Vajda Zoltán felidézte, hogy Matolcsy György a gazdasági bizottságban elhangzott éles kormánykritikája is abba a sorba tartozik, mint amikor közölte, hogy Magyarország a világ négy-öt legsebezhetőbb országa között van. Amikor nyilvánosan ilyeneket mond a jegybank elnöke, akkor ez felhívás keringőre, az eredmény az lehet, hogy támadásnak indulnak a spekulánsok – szögezte le a képviselő, aki a Hírklikkel megosztotta személyes tapasztalatait, hiszen ott volt Matolcsy hétfői meghallgatásán. Egy biztos – szögezte le – Orbán számára ez most nehéz helyzet, hiszen belülről jött a bírálat.

A kormány közvetett válaszának tekinthető Matolcsy György jegybankelnök szavaira az, amit alig 24 órával később Nagy Márton bejelentett. A gazdaságfejlesztési miniszter – amúgy korábban Matolcsy helyettese a Magyar Nemzeti Bankban – Facebook-videójában közölte, hogy a lakossági és vállalkozói hitelek után immár a diákhitelekre is kiterjesztik a kamatstopot. Mint ismert, feszültséget okozott a kamatstop bevezetése a kormány és a jegybank között. Az MNB novemberi pénzügyi stabilitási jelentése azt írja, hogy a kamatstop komoly veszteséget okoz a bankoknak, ráadásul még igazságtalan és káros is. Mint a Magyar Narancs idézte: „A kamatstop kockázatai már felülmúlják az intézkedésből származó előnyöket”.

Közben Tállai András pénzügyminiszter-helyettes a parlamentben ugyan egyetértett azzal a Matolcsy-féle megállapítással, hogy baj van Magyarországon, de nem győzte hangsúlyozni, hogy Európában és a világban is, a világgazdaság a recesszió felé tart. Eközben igyekezett a kormány teljesítményét domborítani, azt állította, az elmúlt 12 évben két válságon is sikeresen átvezette az országot, a magyar költségvetés és a gazdaság válságálló.

Formálisan tehát nem reagál a kormány Matolcsy rendszerbíráló tételeire, ám közvetetten igen: megkezdődött a karaktergyilkosság Matolcsyval szemben. „A jegybank azt szerette volna elérni a kormánypártoknál, hogy a parlamenti többség úgy módosítsa a jogszabályokat, hogy Matolcsy György élete végéig, de minimum 2031-ig a Magyar Nemzeti Bank elnöke maradhasson” – írta saját információira alapozva a kormányhű  Világgazdaság. Nehéz elhinni, hogy nem a kormány üzente meg ezt a lapnak, ami még azt is írta, hogy a kormánypártok ezt elutasították, s ennek a személyes sérelemnek tudhatók be az MNB elnökének hétfői, a kormány gazdaságpolitikáját súlyos kritikával illető mondatai. 

A jegybank amúgy máris cáfolta a VG „értesülését”. Azt írta, hogy „a Magyar Nemzeti Bank határozottan cáfolja a VG.hu oldalon megjelent azon sajtópletykákat, amelyek szerint az MNB az elnöki mandátum hosszára vonatkozó szabályok módosítását kezdeményezte volna”.

Ezt (is) mondta Matolcsy 

„Magyarország válság-közeli helyzetben van”.

Magyarország „a világ negyedik-ötödik legsérülékenyebb országa”.

„Bajban vagyunk, sok szempontból saját döntéseink miatt vagyunk bajban”.

„Megbomlott a kormány és a jegybank gazdaságpolitikai összhangja – ez sokba kerül”; „Helytelen a kormány válságkezelési stratégiája”.

 „Az ársapkák három-négy százalékos inflációs többletet okoznak, azonnal ki kell vezetni ezeket”.

„2010 után nem hoztuk meg a jó döntéseket, 2021 után rossz döntéseket hozott a kormány”.

„Az infláció nem „szankciós” vagy „háborús”, mert 2021 nyarától szökött fel”

„A szocializmusba pedig nem érdemes visszamenni. Az árstopokról meg a mindenfajta hasonló, jónak tűnő ötletekről a szocializmusban kiderült, hogy nem működnek. Összeomlott a rendszer.”


Hova vezethet ez? Illetve, lehet-e és ha igen, mi a gazdasági következménye Matolcsy kritikájának? Erről kérdeztük Vajda Zoltán szocialista képviselőt, aki vendégként, de konzultációs joggal ott ült a meghallgatáson a bizottságban.

Téved, aki arra gondol: leosztott szerepjáték volt Matolcsy performansza – szögezte le elöljáróban Vajda, hozzátéve: „lehet persze, hogy nagyon rossz emberismerő vagyok, de ha ez szerepjáték volt, akkor Matolcsy személyében fergeteges színésszel van dolgunk”.

Szemmel láthatóan, mindenkit váratlanul ért az, ami az ülésen történt – számolt be, hozzátéve: a fideszesek reakciói érdekes voltak. Összesen ketten tettek fel kérdést Matolcsynak, az egyik Szathmári Kristóf volt, aki egy teljesen irreleváns apróságot hozott fel. Az egyedüli, aki tényleg reagált, az Bánki Erik, a testület elnöke volt, akin látszott, hogy ő valóban érti a történteket, „még össze is mosolyogtunk, amikor jeleztem, hogy én már csak egy kávét kérek és hátra is dőlhetek”.  A végén persze arról beszélt, hogy nekünk, ellenzékként nem kell ünnepelnünk, hiszen Matolcsy máskor is fogalmazott már meg bírálatot. 

Azóta pedig – jegyezte meg Vajda – a kormány azt kommunikálja, hogy mennyire független a jegybank és annak az elnöke. „Hát, ha Matolcsy tényleg fenntartja majd a most kifejtett nézeteit, akkor azzal tényleg bebizonyítja a függetlenségét” – mondta a szocialista politikus. „De attól, hogy most megvilágosodott, még nem szabad elfelejteni a bűneit, a többi között azt, hogy ő volt az egyik motorja az unortodoxiának, annak, hogy a jegybanknak nincs árfolyamcélja”.

Várható-e, hogy a kormány bármit is változtat ennek nyomán? – tettük fel a kérdést. „Kriminológiába nem akarok belemenni, politikus vagyok, nem pedig politikai elemző, de annyi bizonyos, hogy Orbán számára ez most egy nehéz helyzet, hiszen belülről jött a bírálat”. A felvetésre, hogy máris megkezdődött Matolcsy karaktergyilkossága, nem kívánta elemezni, hogy „ki, kit és hogyan csinál majd ki”.

Mindenesetre szerinte, ameddig ez a konstelláció fennáll, amíg ilyen a kormány és a jegybankelnök, addig baj van. A kormány nem tudja kezelni azt a válságot, amit ő okozott, már csak azért sem, mert már teljes a bizalmatlanság külföldön, és most már – mint hallhattuk, láthattuk – a Magyar Nemzeti Bank is élesen bírálja a kormányt, „ez pedig rémisztő”. 

Milyen piaci hatásokra lehet számítani? – Ezt is megkérdeztük Vajdától, aki emlékeztetett Matolcsynak a szerinte talán a legkártékonyabb kijelentésére, miszerint Magyarország a világ négy-öt legsebezhetőbb országa között van. „Amikor nyilvánosan ilyeneket mond a jegybank elnöke, akkor ez felhívás keringőre, az eredmény az lehet, hogy támadásnak indulnak a spekulánsok, pláne, hogy felvetésekre kétszer is hangoztatta: igen, így és ezt akarta mondani”. Pedig ilyet nem mondhat egy hivatalban lévő jegybank-elnök, neki nem lehet nyilvános magánvéleménye – húzta alá Vajda Zoltán.



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom