Nem véletlenül nem volt teljesen nyitott a Tisza pártrendezvénye, de ez rendben is volt

NVZS 2025. február 17. 13:55 2025. feb. 17. 13:55

Nyugaton és Magyarországon is hagyománya van annak, hogy nem engedik be a sajtót a pártok olyan rendezvényeikre, amelyeken műhelymunka folyik – mondott egy ellenérvet Szentpéteri Nagy Richard arra a bírálatra, hogy többekben ellenérzést keltett: a Tisza Párt hétvégi rendezvényén a különféle panelekből kizárták a sajtót. Az alkotmányjogász, politikai elemző érvként hozta fel azt is, hogy a Tiszának egyelőre nincs ideológiai alapja, amire építve könnyebb lehet megfogalmazni a válaszokat. A harmadik szempont szerinte ezzel is összefügg: egyelőre nincs gyakorlott nyilatkozójuk, a tiszások zömének még tanulniuk kell ezt a „szakmát”. Ami pedig Magyar Péternek a sajtó elleni időnkénti éles kirohanását illeti, a pártelnök ebből vissza fog jönni – vélte Szentpéteri, aki szerint mindez inkább csak az újságírókat háborítja fel, nem a potenciális szavazókat.

Vannak olyan vélemények, miszerint több tekintetben is Fidesz-tempóra emlékeztetett a Tisza Párt hétvégi rendezvénye. Ahogy látható volt – és a résztvevőktől hallani lehetett – nagyon profi volt a szervezés, ugyanakkor meglehetősen meghökkentőnek tűnt, hogy igyekeztek kizárni a sajtót a lényegi történésekből. A média nem forgathatott a rendezvény helyszínén, illetve ezt csak kültéren tehette meg – derült ki a helyszíni tudósításokból. Volt olyan riporter, aki arról számolt be, hogy az újságírók nem vehettek részt a panelbeszélgetéseken, s olyan értesülés is, miszerint megkérték a résztvevőket, hogy ne nagyon nyilatkozzanak. Magyar Péter annak pedig számos tanújelét adta már, hogy mennyire tüskésen viszonyul a sajtóhoz – lásd például legutóbb, amikor arra szólította fel a tiszásokat, hogy ne a független sajtót, hanem inkább a Tiszát támogassák. Mi lehet ennek az attitűdnek az oka, a magyarázata? S nem üthet-e ez vissza a szavazók körében? Szentpéteri Nagy Richardot kérdeztük.

Legfeljebb az újságírók orrolhatnak meg emiatt a Tiszára – szögezte le az alkotmányjogász, politológus. Szerinte ugyanakkor több más tényt is figyelembe kellene venni az ítélet megalkotásakor. 

A nyilvánosság előli részleges elzárkózás okaira, magyarázataira Szentpéteri többet is felhozott. Mint mondta, van ilyen hagyomány a politikában, s emiatt ez tulajdonképpen természetes is. A nyugati világban sem szokás panel-beszélgetésekre beengedni a sajtót, bár persze van, amikor ezt elnézik, de különösen a pártkongresszusok, -konferenciák mentén nem szoktak nyilvánosak lenni az ilyen műhelymunkák. Ez magyar hagyomány is, mondta, példákat sorolva erre. A Momentum teljesen titokban tartott kongresszusokat; az LMP – némi túlzással – minden második hónapban rendezett egyet és azok sem voltak nyilvánosak; a régebbi pártok közül az SZDSZ ilyetén munkája volt a legnyilvánosabb, de azért náluk is volt olyan műhely, ha tetszik, panel, amelyekről szintén kizárták a nyilvánosságot képviselő sajtó képviselőit. Ez tehát rendben van a Tisza Párt részéről is – állapította meg.

Ezen túl nem árt azt sem figyelembe venni, hogy a Tisza embereinek a zöme eddig nem a politika világában mozgott, nem tudtak hozzászokni még a politika világához. Ennek megfelelően, nemigen van egyelőre nyilatkozóképes ember, hiszen senki sem születik profi nyilatkozónak. Azt is tanulni kell, beleértve az olyan, egészen aprónak tűnő momentumokat, mint a beszédmód vagy akár a levegővétel. 

További szempont lehet, hogy még ha van is egy alapprogram, amit a pártok 15-20 évenként készítenek, s jó esetben erre épülve írnak programot az egyes választásokra, azon is nehéz eligazodnia egy újonnan jövőnek – de a Tiszának még nincs alapprogramja, nemhogy választási programja. Ezt onnan is tudjuk, hogy Magyar Péter is csak annyit mond az egyes részletkérdésekről – például az adótervekről –, hogy dolgoznak a szakértők. 

Végezetül, ha egy pártnak van egy ideológiára épülő alapértéke – keresztény, szocialista stb. –, akkor ezek eligazíthatják a párt nevében nyilatkozót, aki annak alapján tud válaszolni a kérdésekre, ám a Tisza esetében ez nem segít, hiszen egy gyűjtőpártról beszélünk. Egy olyanról, amely korábban jobbközép pártnak nézett ki, de most Magyar Péter már arról beszélt, hogy sem nem jobb-, sem nem baloldali, hanem magyar. Akárhogyan is, a Tisza Párt feladata most legyőzni a jelenlegi rendszert, s amikor kormányra kerül, akkor majd vélhetően megállapodik valahol – szögezte le Szentpéteri.

És hogy hogyan kezeljük Magyar Péter időnkénti kirohanásait a sajtó ellen? Az alkotmányjogász, politikai elemző szavaiból az derült ki, hogy helyértéken. Úgy vélte, nem fogja a jövőben nagyon hangoztatni az olyan felszólításait, mint például, hogy ne a szerinte magát függetlennek mondó, de nem igazán független sajtót, hanem a Tiszát támogassák inkább hívei. „Magyar Pétertől megszoktuk, hogy időnként egy-egy dolgon feldühödik, azt egy kicsi megbánja, s visszatáncol” – mondta, rámutatva azonban arra is, hogy ahhoz képest nem hibázik annyit, hogy ezerfélét csinál. 

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025. február 14-i adása itt nézhető meg: