Nyugdíjas gittegylet

Dr. Dávid Ferenc       2022. január 3. 09:38 2022. jan. 3. 09:38

Az Idősek Tanács (IT) véleményezi az idősek életkörülményeit közvetlenül érintő és az általa kiemelten kezelt más kormányzati döntések és – az önkormányzati rendeletek tervezetének kivételével – jogszabályok tervezetét, valamint figyelemmel kíséri azok végrehajtását, javaslatot tehet kormányzati intézkedésekre, és közvetíti az idősödő emberek, valamint a vallási közösségek és a civil szervezetek javaslatait. A tanács
• elnöke a miniszterelnök, akit akadályoztatása esetén a tanács alelnöke helyettesít;
• alelnöke a családokért felelős tárca nélküli miniszter;
• tagjait – tizenkét főt – a miniszterelnök kéri fel részben az idős-ügy területén működő civil szervezetek javaslata alapján, részben a tudományos élet, a demográfia, a szociálpolitika, a helyi önkormányzatok, a vallási közösségek és a civil szervezetek szakemberei közül.

A hét éve létrehozott kormány-közeli testület rendeltetésszerű működés esetén a miniszterelnök tanácsadói – és konzultációs joggal felruházott – szervezete lenne. Eddigi tevékenysége során viszont leginkább a permanens bólogatással szerzett magának kétes hírnevet. A végrehajtó hatalom első embere (O.V.) többször megjelent a tanács plenáris fórumán, és eddig minden alkalommal teljes egyetértésben zárultak a találkozók. Soha nem hallottunk vitáról, érvek és ellenérvek ütköztetéséről, esetleg érdemi szakmai egyeztetésről. Minden esetben teljes volt az összhang: a 2+12 fős csapat hét évig „téli álomban” szendergett, de most hirtelen felriadt, és a tanács egyik tagja azonnal reagált az egységes ellenzéki miniszterelnök-jelölt újévi köszöntőjére. Ábrahám Katalin asszony – az Idősek Tanácsának egyik tagja, az Országos Nyugdíjas Polgári Egyesület XI. kerületi szervezetének elnöke – a Magyar Nemzet nevet viselő nyomdaterméknek azt nyilatkozta, hogy a nyugdíjasok széles társadalmi réteget alkotnak Magyarországon, így érthető, hogy minden politikai szerveződés számítana a szavazataikra, majd így folytatta:  „Márki-Zay Péter célzott sértései, amikkel a nyugdíjasokat támadja, ebből a szempontból is érthetetlenek.”

 Néhány dologra felhívom a figyelmet.

– A rövid kormányzati pórázon lévő Idősek Tanácsa a jogalkotó szándéka szerint konzultatív testület és nem politikai alakzat, ezért nem dolga, nem feladata egy ellenzéki politikai szereplő megnyilvánulását minősíteni. Ábrahám Katalin nem magánemberként, hanem az Idősek Tanácsának tagjaként nyilatkozott. Vajon Ábrahám asszony akkor is ilyen harcos és kritikus, amikor az IT ülésein véleményt formál a miniszterelnök jelenlétében? Én ilyenről nem hallottam.   

– Márki-Zay Péter is pontosan tudja, hogy a 2,5 milliós nyugdíjas tábor többségének szimpátiája és voksa nélkül szinte lehetetlen választást nyerni, ezért már csak praktikus okok miatt sem állhatott szándékában kihívni az idős emberek haragját.

– Remélem, hogy az 50. születésnapjához közeledő miniszterelnök-jelölt szülei még ma is jó egészségnek örvendő, szép korú nyugdíjasok. Nem hiszem, hogy MZP – nem túl megfontolt mondataival – akár édesanyját, akár édesapját meg akarta bántani. Miért gondolja bárki is, hogy gyermekeinek nagyszüleit sértegetni szeretné?

Márki-Zay Pétert félreérthető szavaiért kormánypárti ellenfelei (és még sokan mások) kegyetlenül megsorozták. De az Idősek Tanácsa ne öltsön magára politikai mezt, ne álljon be a csahosok sorába, hanem végre-valahára határozottan álljon ki a nyugdíjas társadalom érdekeiért!