Orbán be akar kerülni a hírekbe, ezért is mond nagyon erőseket – akár Dubajban
Alice Weidel hivatalos állami látogatásként kezelt útjának a legfőbb üzenete, hogy Orbán Viktor demonstrálta: ő már azt is megteheti, hogy a német politikában tűzfallal körülvett Alternatíva Németországért (AfD) elnökét így fogadja Budapesten. Ez a véleménye Szent-Iványi Istvánnak, aki szerint az is benne van a pakliban, hogy a jövő évi magyarországi választásokra gondolva akarja szorosabbra fűzni a kapcsolatot azzal a párttal, amely az Európai Parlamentben ugyanannak a frakciónak a tagja, mint a Mi Hazánk. A külpolitikai szakértő külön kiemelte az Európai Unió magyar tagságának jövőjére utaló orbáni kijelentést, amelynek a megfogalmazása és lényege új még tőle is. A retorikája meg a szélsőjobb retorikájának felel meg – állapította meg. Orbán azóta már Dubajban részt vett egy beszélgetésen Tucker Carlson trumpista médiaszemélyiség meghívására, amivel ismét bekerülhetett a nemzetközi hírekbe.
Nem kis meglepetést keltett Alice Weidel hivatalos meghívása Budapestre, s hasonlóképpen a vendéglátó, Orbán Viktor által a közös sajtótájékoztatón elhangzottak. Nem kevésbé voltak érdekesek Weidel szavai sem. Orbán kapott és kap ezért a performanszért hideget és meleget egyaránt. De hogyan látja a vizitet a külpolitikai szakértő? Mi volt a látogatás fő üzenete?
„A legfőbb üzenet az, hogy Orbán úgy ítéli meg, ma már ezt is megteheti, Donald Trump hivatalba lépése után már ez lehetséges a számára” – véli Szent-Iványi István, emlékeztetve arra, hogy nem is olyan régen Orbán még ódzkodott az AfD-től, ám most már úgy látja, hogy itt az ideje lebontani ezt a falat is. Tehát Orbán nagyon felbátorodott Trump győzelme óta? – vetettük köze. Ez egyértelmű – reagált a szakértő. Nagyon látványosan, egyre vadabb dolgokat mond és tesz, a retorikája is nagyon megváltozott. Olyanokat azért korábban nem mondott, mint hogy az uniós tagállamok vezetői olyanok, mint a gyáva nyulak, s ott ülnek a barázdákban, vagy, hogy egyék meg, amit főztek. Így politikus nem beszél, ez a szélsőségesek nyelvezete, csak ők használják ezt.
Weidelt pedig annak a tudatában, hívta meg, hogy ő is tisztában van vele: az AfD biztosan nem lesz kormányzati tényező Németországban, ezt a CDU-CSU kongresszusának három nem-je egyértelműen jelezte, ugyanakkor a 2010-es évek vége óta megfigyelhető a stratégiája, amely egy nagy szélsőjobb tömb létrehozását célozza, egy olyat, amely az olasz Giorgia Meloni pártjától a német AfD-ig tart. Ennek sok akadálya van, kezdve azzal, hogy nehéz ebbe az együttműködésbe belevinni az EP-ben a Európai Konzervatívok és Reformerekhez tartozó Melonit, a Patriótákat gyarapító francia Marie Le Pent, valamint a Szuverén Nemzetek Európája pártcsoportos Weidelt is.
Amúgy – emlékeztetett Szent-Iványi – ismert, hogy Trump embere, Elon Musk nagyon lelkes támogatója az AfD-nek, amelyet Németország egyetlen reménységének nevez. Idézte ezt most Orbán is, aki már arról beszélt, hogy az AfD a jövő, holott – jegyezte meg a szakértő – alig pár napja Madridban még arról beszélt, hogy Magyarország lenne Európa jövője.
S hogy min ütközött meg a legjobban az Orbán által Budapesten mondottak közül? A külpolitikai szakértő a kormányfő szavai közül azt emelte ki, amikor meglehetősen nyíltan fogalmazott az EU tagság kapcsán, mondván: „Nekünk meg azon kell dolgozni, hogy Magyarország sikeres legyen és erős legyen; ha van Európai Unió, akkor úgy, ha nincs, akkor anélkül is. Ebben az optimista hangulatban zártuk a megbeszélésünket”. Mint Szent-Iványi rámutatott: Orbánnak ez a kijelentése újdonság volt, hiszen eddig még nem ment el. Mindig tett ugyan utalásokat a kilépésre, a távozásra, lebegtette ezt kérdést, de most már reális lehetőségként beszélt róla. Európa nagy bajban van – ezt is mondta Orbán, ám – jegyezte meg Szent-Iványi – azt elfelejtette hozzátenni, hogy Magyarország sokkal nagyobb bajban van, „vajon azzal miért nem foglalkozik? Hiszen legfeljebb odáig jut el, hogy repülőrajtról beszél, ám eddig csak az infláció és a költségvetési hiány vett repülőrajtot”.
De nem is csak ez a kijelentés, volt tőle több is erős, erős volt már önmagában a meghívás is – fejtegette. A német lapok is keményen kifogásolták, hogy Orbán állami vezetőként fogadta Weidelt Magyarországon, és arról beszélt, hogy meg kell erősíteni a kétoldalú kapcsolatokat, aminek a része ez a látogatás. Ezzel szemben ez a mostani vizit pontosan ennek az ellenkezőjeként hat: a kormányra kerülésre esélyes német pártok egyöntetűen elutasítják az együttműködést Weidellel, más szóval, épphogy inkább ront a magyar-német viszonyon.
Lesz-e bárminemű következménye ennek a látogatásnak? – kérdeztük. Orbán szeretné elérni, hogy a Szuverén Nemzetek Európája közeledjen a Patriótákhoz – emlékeztetett a szakértő. Ami egy kicsit pikáns, hiszen az AfD pártcsaládjának a Mi Hazánk is a tagja. „Nem tudom, nem azzal a hátsó gondolattal az agyában akarja-e lebontani Orbán a tűzfalat, nem azért akarja-e szalonképessé tenni az AfD-t, mert készül arra, hogy a 2026-os hazai választás után rákényszerül az összefogásra a Mi Hazánkkal...” – fejtegette.
Végezetül megkérdeztük azt is, hogyan értékeli azt, hogy Orbán eleget tett Tucker Carlson meghívásának és Dubajban részt vett Trump egyik nagy támogatója, a médiaszemélyiség által gründolt World Government Summiton? Szent-Iványi szerint azért ment el, mert minden alkalmat kihasznál a nyilvánosságra. Ráadásul úgy gondolja, hogy Tucker Carlson közel áll Trumphoz, pedig Trump megválasztása óta Carlson nem kapott semmiféle pozíciót, s a befolyása ma már nem látszik. Orbán ezzel amúgy a saját pozícióját akarta erősíteni – szögezte le a szakértő, megjegyezve: a beszélgetés élő közvetítése éppúgy reklámot jelent Orbánnak, mint az, hogy később írni fognak róla – mondta Szent-Iványi.