Orbán és a gépezete folytatja a bosszúhadjáratot Iványi Gáborék ellen

NVZS 2024. november 25. 06:45 2024. nov. 25. 06:45

„A MET és az Oltalom Karitatív Egyesület (OKE) jelenleg két közoktatási intézményt, három idősotthont, négy hajléktalanellátó intézményt, egy kórházat és egy főiskolát üzemeltet. Továbbra is minden lehetséges eszközzel küzdünk a megtartásukért, működtetésükért, megmaradásunkért” – olvasható egyebek között a Magyarországi Evangéliumi Testvérközösség (MET) legutóbbi közleményében, amelyben számot adnak arról, állami „segítséggel” hova zsugorodott a szebb napokat látott oktatási és szociális intézményhálózatuk. Az orbáni gépezet totális lerohanásának elindulása előtt 17 szociális és 20 oktatási intézményt, továbbá 4 idősotthont és egy könyvtárat működtetett a MET és az Oltalom Karitatív Egyesület (OKE). Az is veszélyben van, ami még megmaradt...

Mi sem mutatja jobban azt a túlzás nélkül heroikus küzdelmet, amit az Iványi Gábor által irányított MET és a OKE folytat a szociálisan rászoruló emberekekért, a gyerekeik egyenlő oktatási esélyeinek a biztosításáért, mint az, hogy az állam által – mint utóbb jogi úton bizonyítást nyert – alaptalanul bezáratott szegedi Wesley János Óvoda, Általános Iskola és Gimnázium épületében az Esélyteremtő Wesley Közhasznú Alapítvány fejlesztőközpontot indított a rászoruló, sajátos nevelési igényű gyermekek számára. A szeptemberben indult tanévben 150, többségében sajátos nevelési igényű gyereket „szórtak szét” 38 (!) oktatási intézménybe (ennek elrendezésére alig néhány órájuk volt az érintetteknek, hiszen a bezáratásról augusztus 30-án döntött a kormányhivatal). Ám a kiscsoportos, személyre szabott oktatást, fejlesztést szinte sehol sem tudják számukra biztosítani. Ezért is léptek: az alapítvány Esélyteremtő Ház elnevezésű fejlesztőközpontot indított. A cél ezúttal is ugyanaz, mint az összes többi volt és még megmaradt oktatási intézményük esetében: minden tanulási, beilleszkedési nehézséggel küzdő gyermek számára olyan fejlődési lehetőségét teremteni, amelynek segítségével kihozhatják magukból a legjobb eredményeket. És persze egyben szeretnék megőrizni, tovább vinni a szegedi iskola szakmailag elismert pedagógiai programját. 

Ez volt az elmúlt időszak legjobb, hogy azt ne mondjuk, az egyetlen jó híre Iványi Gáborék számára. Hiszen kényszerűségből sorra szűnnek meg vagy kerülnek más fenntartó kezébe az általuk sok-sok év munkájával elindított, fenntartott, sokáig folyamatosan fejlesztett oktatási és szociális intézményrendszerük létesítményei. Mi magunk is többször felsoroltuk (legutóbb itt) a konkrét intézményeket, s most is ezt tesszük, mert sokkoló szembesülni azzal, hogy mit rombolt szét bosszúból az orbáni hatalmi gépezet. Tette ezt sokszor jogellenesen, s mindig antihumánusan, nem a megoldást keresve, hanem a pusztítást szem előtt tartva, nem törődve az áldozatokkal, azaz a gyerekekkel, a rászorulókkal, pusztán csak azért, hogy tűnjön el a föld színéről minden, ami Iványi Gábor nevéhez, tevekénységéhez köthető.

A MET és az Oltalom (eredeti)  intézményei 

Szociális (mind Budapesten)

Fűtött utca
Nappali melegedő
Éjszakai Szálló
Népkonyha
Utcai szociális munka
Oltalom Kórház
Oltalom Sportegyesület
Speciális hajléktalan ellátás
Családok átmeneti otthona
Menekültszálló
Női átmeneti szálló
Férfi átmeneti szálló
Hajléktalanok lelki gondozása
Oltalom tanoda
Ruharaktár és varroda
Kézműves foglalkozások
Csillagszálló (lap)

Oktatási

Wesley János Lelkészképző Főiskola (Budapest)
Wesley János Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola és Gimnázium (Budapest)
Wesley Kincsei Általános Iskola és Gimnázium (Budapest)
Wesley János Óvoda, Általános Iskola, Szakképző, Alapfokú Művészeti Iskola (Gyüre)
Gyüre Óvoda 
Márokpapi Iskola 
Jánd Iskola
Beregdaróc Iskola
Gulácsi általános iskola
Gulácsi Óvoda
Gemzse Óvoda
Gemzsei Tagintézmény
Tiszaszentmártoni Óvoda
Balassi Bálint Tagintézmény
Wesley János (Szeged)
Wesley János (Orosháza)
Da Capo Alapfokú Művészeti Iskola (Dunaújváros)
Wesley János (Abaújkér)
Bárczay Gábor Tagiskola (Felsődobsza)
Tagóvoda Felsődobsza

Idősotthon

Nyíregyházi idősek otthona
Szolnoki idősek otthona
Békéscsabai idősek otthona
Budaörsi idősek otthona

Egyéb

Könyvtár

És mi maradt? A MET és az Oltalom Karitatív Egyesület (OKE) jelenleg két közoktatási intézményt, három idősotthont, négy hajléktalanellátó intézményt, egy kórházat és egy főiskolát üzemeltet.

Elképesztően kusza helyzetet teremtett az államgépezet az Iványiék elleni esztelen és leginkább jogszerűtlen megsemmisítő hadjárattal – ezt mi sem bizonyítja jobban, mint az a momentum, amiről a MET legfrissebb közleménye a legutóbbi vesztesége, a – kényszerűségből más fenntartóhoz került – Márokpapi Wesley Iskola esete kapcsán beszámolt. Eszerint a Magyar Államkincstár (MÁK) október végén visszavonta saját határozatát (!), amelyben Iványiék még működő közoktatás intézményeitől is megvonta a normatív támogatást. Lefordítva: a határozat megsemmisítése beismeri, hogy jogtalan volt az intézkedés. Iványiék szerint, ha szeptembertől érkezett volna alapnormatíva, el lehetett volna érni a végrehajtások felfüggesztését, ami biztosíthatta volna az iskola dolgozóinak a bérezését. Miután azonban mindez későn történ: az újra nyitás esélye addigra már ellehetetlenült.

Már hosszú évek óta zajlik Iványi Gáborék üldöztetése, mint arról korábban sokszor írtunk, számtalan aljas lépést tettek már ellenük azóta, hogy sok-sok éve a lelkész – aki amúgy Orbán Viktor és Lévay Anikó esketője, illetve első lányuk, Ráhel keresztelője volt – visszautasította Orbán kérését, hogy egy választási kampányban üljön ki a pódiumra. Orbán azóta bosszújának az eszközeként használja az állami hatóságokat, a minisztériumokat stb., s nem zavartatja magát még azzal sem, hogy Strasbourgban is Iványiéknak adtak igazat a bírák. 

Orbán 14 évvel ezelőtti kormányra kerülése után azonnal beindult a bosszúhadjárat. 2011-ben alkotmánysértő módon elvették a MET korábbi egyházi státuszát, s azóta elvették a kiegészítő támogatást tőlük, azaz a normatív állami támogatás részleges majd teljes elvonásával kellett ugyanazokat az államtól átvállalt szociális és oktatási feladatokat ellátniuk, mint korábban.

A Strasbourgi Emberi Jogi Bíróság ítéletét a státusz visszaállításáról a magyar állam nem hajtotta végre, az ebből adódó forrásmegvonások következtében a MET jelentős összegű köztartozást halmozott fel.

Csak 2021-ben kapták vissza az egyházi 1 százalék gyűjtésének jogát, a technikai számukat, így a több éves kiesés miatt jelentős kiegészítő bevételtől estek el. Például a legutóbbi, a 2024-as felajánlásokat tekintve a MET volt a 3. legtöbb 1 százalékot kapó egyház mintegy 1,05 milliárd forinttal, az OKE pedig a 12. a civil szervezetek listáján 108 millió forinttal.

2023-ban már az állami normatívákból kezdték elvonni a köztartozásokat, így a MET a béreket éppen fedező támogatáshoz sem jutott hozzá teljes összegben, ezért majdnem fél éven át nem kaptak fizetést a munkavállalóik.

Az ügyészség megtámadta az Alkotmánybíróság jogerős döntését bejegyzett egyházi státuszukról, amit a Kúria jóváhagyott, így a státusz megváltozott. Nyilvántartásba vett egyházzá visszaminősítve pedig elesnek az 1 százalékos felajánlások után járó kiegészítő támogatástól, ami több száz milliós összeget jelent. Alkotmánybírósági panasszal éltek, de persze azt az Ab visszautasította

A MET megbízott egy szakértői csoportot, amely egy gazdasági intézkedési, majd egy adósságrendezési tervet nyújtott be a NAV és a Belügyminisztérium illetékes vezetőinek, hogy a krízishelyzetben is fenntarthassák az ellátottjaiknak nyújtott szolgáltatásaikat. Egyértelművé tették, hogy az állami normatív támogatásokból, átszervezések és válságköltségvetés bevezetésével az intézményrendszerük fenntartható, folyamatosan működtethető. Benyújtották az ütemezett, intézményekre lebontott tartozásrendezést, amely öt éven belül lehetővé teszi minden köztartozásuk visszafizetését. Személyesen tárgyaltak a BM, a NAV illetékeseivel, javaslataikat figyelembe véve kiegészítették a beadványokat, és eredményes tárgyalásokat folytattak szolgáltatóikkal, hogy részletekben rendezzék a közüzemi tartozásokat és később kezdhessék a törlesztést.

Mindennek ellenére, a NAV nyár közepén a MET és az OKE valamennyi intézményének számláit inkasszálta, azóta az inkasszók hol lekerültek, hol visszakerültek. Az Oltalom Karitatív Egyesületnek felajánlott 107 milliós 1 százalékos támogatást a NAV szintén inkasszálta, az alapítványi 1százalék és a korábban elvont pályázati pénzek visszautalására irányuló kérelmüket elutasították.

A Népszavával közölt információ szerint a Magyar Államkincstár – visszavonva saját határozatát, amely szeptember 1-től megszüntette a normatíva utalását a még működő közoktatási intézmények számára is – a közelmúltban hiába folyósított visszamenőlegesen 455 millió forintos alapnormatívát, ez az összeg is a NAV-hoz került a MET számlája helyett. Így a MET hatodik hónapja egyetlen forint állami normatívához sem jut hozzá, az államtól átvállalt feladatokra a – törvény szerint járó – támogatásokat a NAV azonnal inkasszálja!

S hogy mi lesz a jövőben? Nem igen lehet tudni. Amit igen, az az, hogy a fővárosi közgyűlés soron következő (november utolsó heti) ülésen döntenek arról is, hogy a városvezetés újabb intézményeket venne át Iványi Gáboréktól. Az OKE és a MET a 260 főt befogadó Dankó utcai éjjeli menedékhely mellett ápolási osztályt, átmeneti szállót, nappali melegedőt, női szállót és egy családokat fogadó intézményt működtet. A fővárosi önkormányzat már korábban átvállalta a dolgozók fizetését, most pedig a családok átmeneti otthonának és a József nádor téri női szállónak a fenntartását is magára vállalja. Így hozzájuthatnak a férőhelyek után fizetendő állami normatívához, amit eddig nem kaptak meg. 

Most itt tartunk...



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom