Orbán potyautas az Európai Unióban

HírKlikk 2025. március 27. 06:30 2025. márc. 27. 06:30

„Magyarországot ki kell tenni az Európai Unióból” – ezzel a címmel közölte cikkét a The Hill című amerikai lap és portál, amely mindenekelőtt az amerikai belpolitikával foglalkozik.

Alexander J. Motyl, a Rutgers egyetem politológia professzora, több könyv szerzője, a Szovjetunió és Oroszország szakértője rámutatott: legfőbb ideje, hogy az EU foglalkozzon azzal az egyetlen tagállammal,  amely szemmel láthatólag nem való az Európai Unióba – írja a The Hill.

Orbán Viktor gyakorlatilag az EU minden elvét és értékét elutasítja, de örömmel fogadja az EU nagyvonalúságát – más szóval potyautas.

Orbán félig tekintélyelvű  rezsimje nyíltan semmibe veszi a szabadságot, a demokráciát, jogállamiságot, a kisebbségi jogokat, a pluralizmust, a toleranciát  és az igazságszolgáltatást. Sokszor értésre adta, hogy a „degenerált” Nyugattal szemben előnyben részesíti az olyan diktátorok társaságát, mint a törvénysértően megválasztott Putyin.

Ideális esetben az uniónak ajtót kellene mutatni Magyarországnak, sajnos nincs rá mechanizmus. A 7. cikkely azonban kínál más megoldást: a szavazati jog megvonását.  Ez persze fáradtságos eljárás, mint a az EU-ban minden, sok szavazást követel, stb.  „A 7. cikkely 2. és 3. paragrafusa azonban kimondja, hogy az Európai Tanács „megállapíthatja, hogy egy tagállam részéről fennáll a a 2. cikkelyben felsorolt értékek súlyos és tartós megsértése, és úgy dönthet, hogy az adott állam tanácsban jelen lévő képviselőjétől megvonja a szavazati jogot”. Vagyis a mechanizmus létezik. Már csak a politikai akarat kell – mert ha nem, akkor Orbán egyre inkább köznevetség tárgyává teszi az uniót – írta a professzor.

Magyarország szavazati jogának felfüggesztés azonnal több előnyt is hozna. Az európaiak figyelmen kívül hagyhatnák Orbán Soros György elleni kirohanásait és a Putyinnal való szerelmét. Az EU vitáiba visszatérne némi józan ész.

Másrészt az EU azt tehetné, amit a tagállamok tenni akarnak, akár a bevándorlás, akár például az orosz-ukrán háborúval kapcsolatban a kisebbségi jogok ügyében. Különösen az utóbbi kérdést gyorsan és hatékonyan lehetne kezelni Orbán kevéssé konstruktív beavatkozásai nélkül, és anélkül, hogy teljesen közömbös azzal szemben, ahogyan Putyin sért mindent, amit a nemzetközi jog kimond, és amit az EU képvisel.   

Emellett a magyar szavazati jog felfüggesztése üzenet lenne a többi tagállamnak, például Fico Szlovákiájának, hogy az unió komolyan veszi az alapvető értékeit. Nem utolsó sorban pedig az üzenet eljutnak Trumphoz és Putyinhoz is.

A szavazati jog felfüggesztése arra indíthatná Magyarországot, hogy Nagy-Britannia példáját követve, kilépjen. Ez sokk lenne az EU számára, viszont megszüntetné azt, hogy sok pénzt költ egy hálátlan tagállamra, hatékonyabbá tenné a szervezetet, és elszigetelné Orbánt.

Az érem másik oldala, hogy a magyarokat a brüsszeli források elvesztésétől való félelem arra indíthatná, hogy kirúgják Orbánt – vagy az urnáknál, vagy olyan eszközökkel, amelyektől a diktátorok a legjobban félnek: a nép hatalmával. Magyarország akkor újra az lehetne, ami 1956-ban és 1989-ben volt: szabadságharcos a szabadságért és a demokráciáért – mutatott rá a szerző.

A KlikkTV témához kapcsolódó korábbi, 2025.március 23.-i adása itt nézhető meg: