Orbán-show a Puskás Arénában
Orbán Viktor Európában elsőként gratulált Donald Trumpnak. Ez világpolitikai szempontból legfeljebb egy kishír lenne, ha Orbán csütörtöktől nem látná vendégül Európa állam- és kormányfőit egy csúcsértekezleten.
Csütörtökön a 2022-ben Oroszország ellen megalapított, 47 tagállamot tömörítő Európai Politikai Közösség tanácskozik Budapesten. A szervezethez tartozik Ukrajna is, valamint Moszkvával kapcsolatban álló több állam, így Georgia (Grúzia), Törökország és Azerbajdzsán. Pénteken az EU állam- és kormányfői jönnek össze a budapesti Puskás arénában. Miután az év végéig Magyarország az EU soros elnöke, Orbán a vendéglátó.
Az Euractiv cikke szerint a tisztséget eddig Orbán magánakciókra használta fel, ami a többi tagállam éles bírálatát váltotta ki. Legutóbb „szabadnak és tisztességesnek” minősítette a georgiai választást, és ezzel újra szembement az unióval, amely az orosz befolyás kivizsgálását szorgalmazza. Emellett brüsszeli források szerint élőben akarja kapcsolni a diadalát ülő Trumpot az európai állam- és kormányfőknek. Nem tudni, hogy erre valóban sor kerül-e, vagy a magyar vezető csak provokálni akar a jelzéssel.
Uniós tisztségviselők azonban nem számítanak arra, hogy Trump kapcsolása esetén az európai vezetők kivonulnának: alighanem inkább zárt ajtók mögött vonják felelősségre Orbánt. „Végtére is a csúcs nem Orbán-show” – mondta egy magas rangú tisztségviselő.
Az uniós csúcsra a szervezeten belüli fokozódó feszültségek árnyékában kerül sor. A középpontban Orbán vitatott diplomáciája áll. A találkozóból mindazonáltal Trump-Orbán-show válhat, amelynek csakis az európai szélsőjobboldal tábor örülhet. Az európaiak nagy aggodalommal tekintenek Berlinre, mert az ottani történések mély bizonytalanságot váltanak ki az EU-ban, éppen egy olyan időpontban, amikor Európának arra kell beállnia, hogy további sok milliárdot fordít a saját védelmére, és újabb kereskedelmi konfliktus várható az Egyesült Államokkal.
A két tanácskozás paradoxona, hogy az amerikai elnökválasztás nem is szerepel a napirenden. Az Európai Politikai Közösség az ukrajnai és a közel-keleti háborúról, a migrációról, az energia kérdéseiről, kereskedelemről és a digitalizálásról szándékozik tárgyalni, míg az EU új „európai versenyképességi megállapodást” akar elérni a zárónyilatkozat tervezete szerint.
A tervek szerint az amerikai választás csak az uniós vezetők budapesti parlamentben tartandó, csütörtök esti informális vacsoráján került volna szóba. Pedig a csúcs szinte minden témája az Egyesült Államokhoz is döntő köze van.
Brüsszelben értetlenül hallják a német szemrehányásokat, amelyek szerint az EU nem készült fel „Trump 2.0-ra”. Egy magas rangú tisztségviselő szögezte: ellentétben Trump első, meglepetésszerű győzelmével nincs semmiféle pánik, és az EU-nak megvannak a világos tervei, egyebek mellett arra, hogy rendíthetetlenül támogatja Ukrajnát. Azt azonban senki sem gondolja, hogy az EU egyedül helyt tud állni a kérdésben, amennyiben Trump csökkenti az Ukrajnának nyújtott amerikai támogatást.