Orbán Viktor: a jövő nem ott van, ahol a magyarok laknak
A miniszterelnök miután részt vett Tucker Carlson rendezvényén, amelyet Dubajban tartottak, útban hazafelé interjút adott a Mandinernek.
Orbán Viktort a Mandiner főszerkesztője többek között arról kérdezte, hogy miért vett részt Tucker Carlson rendezvényén, sikerül-e lezárnia Donald Trumpnak az orosz-ukrán háborút, valamint hogy a béketárgyalásokon részt vehetnek-e az európai vezetők.
„A nyugati közvélemény alakításában, illetve a tájékoztatásban Tucker Carlsonnak sokkal nagyobb hatalma van, mint amennyit mi egy újságírónak tulajdonítunk” – ezzel indokolta a , hogy miért vett részt Dubajban az első Tucker Carlson Csúcson.
Hozzátette: „az amerikai nyilvánosságban vannak személyiségek, akik valahol a döntéshozók és az újságírók közötti térben helyezkednek el. Az influenszer szó sem jó rájuk. Ők inkább amolyan közvélemény-formálók, hatalommal rendelkező emberek. Magyarország egy tízmilliós ország, akkora a nemzeti össztermék, amekkora, és mégis: ezeket az embereket érdekli, hogy mi történik Magyarországon, így vissza nem térő lehetőség, hogy bemutassuk, mi történik nálunk. Ezért döntöttem a meghívás elfogadása mellett, mert ezzel is segítem Magyarországot.”
Mi, magyarok még mindig „benne vagyunk" az európai történelemben, amiről azt hisszük, ez a világtörténelem főárama. Ez sokáig így is volt, ezt tanultuk az iskolában. Akkor még Európa a világ legnagyobb gazdasága volt, ma csak a harmadik. Lassan rá kell jönnünk, hogy ennek a korszaknak vége van, és Európa lefele ívelő korszakában van sajnos. Nincs benne szufla, elhagyta az életerő. Új tápanyagra lenne égető szüksége, ami visszanövesztené az izomzatát, felfrissítené szellemét. Közben a világon máshol épp nagy izmokat növesztő, korábban messze Európa mögé rangsorolt térségek emelkednek fel. A jövő az arab térségben, Kínában vagy Közép-Ázsiában van, s nem az Európai Unióban – fogalmazott a kormányfő.
Orbán szerint a dubaji találkozón két fontos dolgot sikerült üzennie a világnak. Az egyik, hogy Magyarország továbbra is érdekes, erős, elkötelezett, izgalmas és tanulságos ország, a miniszterelnöke pedig a leghosszabb ideje szolgáló miniszterelnök, van tapasztalata, amit meg tud osztani a világgal. „Másrészt a magyarok már tudják, a jövő nem ott van, ahol ők laknak, hanem valahol máshol. És nekünk most ehhez a jövőhöz kell odaillesztenünk Magyarországot, nem maradhatunk csak az Európai Unió keretrendszerében.”
A Mandiner kérdezte a miniszterelnököt az Alice Weidellel, az AfD elnökével tartott budapesti találkozójáról is. Orbán közölte, „Rendkívül érdekes tárgyalásom volt a pártelnök asszonnyal. Régen volt részem ilyen élményben. Az európai vezetők a liberális újságírás nyelvét beszélik, tehát amikor politikáról beszélnek, akkor is olyan, mintha liberális véleménycikket olvasnék. Nincs a mondatoknak éle. Nem tudják azt sem, mit akarnak, mintha szégyellnék, hogy akarnak valamit. Amit mi vezető típusnak nevezünk Magyarországon, az lassan lekerül az európai palettáról. És most jött egy hölgy, aki keményebb és egyenesebb, mint az elpuhult európai mainstream: akarat és képzelet van abban, amit mond. Sőt: elképzelés, optimizmus és erő.”
Orbán beszélt arról is, hogy szerinte a „nyugati politikusok Európában Donald Trump ellen mennének, csakhogy már nem lehet, a változás olyan erővel jön, és annyira a józan ésszel esik egybe, s a természetes emberi értékítéletnek felel meg, hogy immár feltartóztathatatlan.”
Az európai vezetők harapófogóban vannak, mert az egyik oldalról a transzatlanti együttműködés meghatározó szereplője, az USA jár az élen az értékrend és a gondolkodás megváltozásában, a harapófogó másik pofája pedig maga a nép, akik ezzel egyetértenek. Ők sem akarnak háborút, migrációt, nem akarják, hogy a green deal tönkretegye a családok háztartását, hogy kigúnyolják a hagyományos értékeket, hogy nevetség tárgyává tegyék a genderpolitika támogatásán keresztül a hagyományos családmodellt. S ez a két dolog, a megváltozott amerikai hatalmi rendszer meg az európai emberek együtt egyre nagyobb nyomást helyeznek az európai liberális, progresszív elitre. Ami nem hajlik, az törik – fogalmazott a kormányfő.