Orbán Viktor: Európában ma háborúpárti koalíció van

HírKlikk 2025. július 10. 05:30 2025. júl. 10. 05:30

Európában ma háborúpárti koalíció van, ők diktálják Európában a politikát, és ez nagyon nagy baj, mert Európának ez rosszat tesz – mondta Orbán Viktor miniszterelnök a Patrióta YouTube-csatornán szerdán közzétett interjúban. Szerinte Zelenszkij egy komédiás. Orbán Viktor nagyarányú választási győzelemre számít.

A kormányfő kifejtette: ha fel kellene rajzolni egy térképet arról, hogy ki kicsoda ebben a geopolitikai helyzetben, akkor békepártiak a törökök, az amerikaiak, a magyarok és a szlovákok. Európában a maradék 25 ország a háborúpárti vonalon van: vagy mondja, vagy csak csöndben támogatja, vagy eltűri, de semmiképpen nem száll ki ebből „a háború-párti koalícióból".

Orbán Viktor kijelentette: Ukrajnának joga van ahhoz, hogy a saját jövőjéről maga döntsön, és a saját sorsát maga jelölje ki, „ha béke, béke, ha háború, háború", de nem kérheti tőlünk, hogy egy elhibázott stratégiában segédkezet nyújtsunk neki. Márpedig a háború folytatása – amihez joguk van –, olyasmi, ami rosszat tesz Európának, és borzalmas következményekkel járhat Magyarországra nézve – hangsúlyozta Orbán Viktor.

A miniszterelnök kitért arra is, hogy lesz majd egy nagyon keserű pillanat, amikor az európai vezetőknek – a magyarokat meg a szlovákokat leszámítva – be kell ismerniük, hogy hibás stratégiát folytattak, ezért vereséget szenvedtek. Ezt a háborút az Európai Unió már elvesztette, és bár a frontvonalon tartja magát, elvesztette Ukrajna is – mondta.

Kijelentette: ezt a háborút a frontvonalon nem lehet megnyerni, diplomáciával lehet lezárni, és a további veszteségeket lehet csökkenteni vagy megszüntetni.

Meg kell állítani az ukránoknak azt a törekvését, hogy bejöjjenek az Európai Unióba – hangsúlyozta, jelezve: ezt meg is tette a Voks 2025 véleménynyilvánító szavazás eredménye alapján.

Arra a felvetésre, hogy megkerülhetik-e a vétót Brüsszelből, azt mondta, jogilag nem lehetséges, de Brüsszelben már nyílt jogsértések uralkodnak, nem lehetetlen elgondolni, hogy kikerüljenek bennünket átmenetileg. Az azonban lehetetlen, és azt még a legrosszabb, legleharcoltabb „von der Leyen-es állapotában" sem engedheti meg magának az Európai Unió, „akármilyen ukrán-, Brüsszel-tengely működik", hogy a végső döntést Ukrajna európai uniós tagságáról ne egyhangúlag hozzák meg a tagállamok – hangsúlyozta a kormányfő.

Most igazából áll a folyamat, nem is haladhatna tovább, mert ahhoz is egyhangúság kell – jelezte.

Orbán Viktor: Zelenszkij egy komédiás

Komédiásként jellemezte Volodmir Zelenszkij ukrán elnököt Orbán Viktor az interjúban. A kormányfő felidézte, hogy egy éve azért utazott Kijevbe, majd Moszkvába, Pekingbe és a leendő amerikai elnökhöz, hogy megpróbáljon tető alá hozni egy békekezdeményezést, egy tűzszünetet, de Kijevben ezt elutasították.

Orbán Viktor ezt azzal magyarázta, hogy Zelenszkij elnökkel egy új politikai személyiségtípus jelent meg, az influenszerpolitikus vagy színészpolitikus vagy „komédiás". Az ukrán elnököt előélete egyáltalán nem segítette hozzá ahhoz, amit most csinálnia kell, különösen egy háború közepén – mondta.

A miniszterelnök úgy értékelt, Volodmir Zelenszkij elnöki szerepet ad elő, és amikor próbált vele beszélni mélyebb összefüggésekről, nem ment.

Orbán Viktor beszélt arról is, hogy a NATO-csúcson kiderült: transzatlanti hasadás van ebben a kérdésben, „Amerika a béke ösvényén van, mi meg a harci ösvényen haladunk".

Orbán Viktor: a kormányoldal tapasztalatával szembeni versenyképességhez sok év munkája kell

Mi együtt lélegzünk ezzel az országgal 1988 óta, amióta megalakultunk – mondta Orbán Viktor, hozzátéve: nagyon sok év munkáját kell beletenni abba, hogy ezzel szemben versenyképessé lehessen válni.

Orbán Viktor kiemelte, hogy a politika karakterekből épül föl, és a karaktereknél a történelem számít. „És ugye mi együtt lélegzünk ezzel az országgal 1988 óta, amióta megalakultunk, mindenkit lehet ismerni, mindenkinek van egy fejlődése, egy pályája, teljesítménye, gyengesége, ereje, mindent lehet tudni. Énszerintem ez verhetetlen" – összegzett.

Hozzátette, ami a kormányoldalon fölhalmozódott történetileg: erény, képesség, tudás, tapasztalat – meg persze gyengeség –, az semmilyen új alakulattal nem verhető meg. Nem örökre, de nagyon sok év munkáját kell beletenni abba, hogy versenyképessé lehessen ezzel válni – értékelt a miniszterelnök.

Kiemelte: jelenleg „háború van a fél világon", gazdasági nehézségek vannak, ilyenkor nem lehet a „lutrit" választani, ilyenkor azok a képességek számítanak, amelyeket csak a tapasztalat hozhat.

Orbán Viktor: nagyarányú választási győzelemre számítok

A kormányoldal 2026-os választási esélyeiről a miniszterelnök, a Fidesz elnöke azt mondta: szerinte ők ezt a megmérettetést egy becsületes küzdelemben, nagy arányban meg fogják nyerni.

A politika emberi dolog is. Akármilyen karakterek nem nyerhetnek a politikában. Tehát bűnre, esküszegésre nem lehet pártot építeni, árulásra nem lehet közösséget építeni, vagy csak átmenetileg lehet, mert széthullik az egész – jelentette ki Orbán Viktor.

Hangsúlyozta: akármilyen „technológiai kavalkádot" is látunk a politikában, „végül mégis az emberi minőség dönt majd". Ezért gondolja, hogy nyerni fognak: mert nekik sok száz, sőt, több ezer olyan vezetőjük van helyi, közép- és felső szinten, akiket az emberek ismernek, akiknek a munkáját megtapasztalták, akik valóságos emberek, lehet tudni róluk, hogy mik az erényeik, mik a gyengeségeik – mondta.

Orbán Viktor hozzátette, „a valóságos életben elfoglalt nagyon erős pozícióra" alapozva érhetnek el a 2022-eshez hasonló eredményt a következő országgyűlési választáson.

Varga Juditról szólva, a kormányfő úgy nyilatkozott, a volt igazságügyi miniszter utolsó másfél hivatali évében háromszor is lemondott, „egész egyszerűen azért, mert ezt a bántalmazó kapcsolatot nem tudta elviselni", majd a „beeső" kegyelmi ügy „elsodorta őt is".

Orbán Viktor kiemelte, hogy a politika karakterekből épül föl, és a karaktereknél a történelem számít. „És ugye mi együtt lélegzünk ezzel az országgal 1988 óta, amióta megalakultunk, mindenkit lehet ismerni, mindenkinek van egy fejlődése, egy pályája, teljesítménye, gyengesége, ereje, mindent lehet tudni. Énszerintem ez verhetetlen" – összegzett.

Ruszin-Szendi Romulusz korábbi vezérkari főnökről szólva, emlékeztetett arra, hogy ő a Tisza Párt hadügyminiszter-jelöltje, aki Ukrajnát dicsőíti, és aki külföldről kapja az utasításokat, hogy mikor mi legyen az álláspont bizonyos katonai kérdésekben.

Orbán Viktor rámutatott arra is, hogy a katonaságnál fontos a vezetés példaadás által; a hadsereg a komoly emberek helye, ezért egyszerűen lehetetlen, hogy olyan tábornok vezesse, aki zsírleszívásban érintett.

Kitért arra is, hogy Magyarországon a hadsereg főparancsnoka nem a miniszterelnök, a parancsnoki lánc végén nem ő áll. „Ezért a kormánynak a viszonya a hadsereghez, az egy bonyolult dolog, mert ugyan mi igazgatjuk a honvédelmi miniszteren keresztül, de közben az a katonás, egyenes vonalú alá-fölérendeltségi viszony, ami a hadsereg lényegét adja, az nem tud érvényesülni" – jegyezte meg.

„Ezért, hogy ki a vezérkari főnök, hogy nevezzük ki, kivel kell egyeztetni, az egy bonyolult ügy, és becsúsznak ilyen balesetek" – utalt Ruszin-Szendi Romulusz korábbi kinevezésére Orbán Viktor.

Arra a kérdésre válaszolva, hogy Brüsszelben a Tisza Párt miért szavazott az ellen, hogy az ingyen öntözővizet megkaphassák a gazdák, a kormányfő először is felhívta a figyelmet arra: Brüsszelben nem hazafiak, hanem bürokraták ülnek.

Brüsszel egy birodalmi központ, ahol az a közfelfogás, hogy a gazdaságnak az a jó, ha minél kevesebb nemzeti intézkedés torzítja el a piac működését. Tehát ha az a kérdés, hogy a víz ingyen legyen-e, akkor a brüsszeli válasz, hogy mindenkinek kelljen fizetni, mert ez a piacon a tankönyvek szerint így helyes – fejtette ki.

Hozzátette: az már egy másik kérdés, a brüsszeli bürokraták függő viszonyba tudnak vonni nemzeti politikusokat, mint például a DK vagy a Tisza Párt esetében. „Én nem rovom fel a Tiszának azt, nem mondom, hogy a gazdák ellen akar menni, ő nem ártani akar a gazdáknak. De van gazdája, van egy parancsa, aszerint jár el" – magyarázta Orbán Viktor, jelezve, ez a különbség egy nemzeti párt meg egy brüsszeli párt között.

Az európai élet három nagy kérdéseként a migrációt, a háborút és a gendert jelölte meg, kiemelve, hogy ebben a három ügyben csak egyetlen ország merte megtenni, hogy megkérdezze a saját polgárai véleményét. Magyarországon volt népszavazás a háborúról, a családvédelemről és a migrációról is, ezt egyetlen más ország sem tette meg – idézte fel.

Hangsúlyozta: van egy olyan uralmi rendszer Brüsszel és a Brüsszelnek alárendelt nemzeti kormányok között, ahol egyszerűen kizárják az európai embereket abból, hogy a legfontosabb kérdésekben dönthessenek. Azt mondta, ha a migrációról lenne népszavazás, az lenne az álláspont nagyjából, mint Magyarországon volt, a genderkérdésben szintén, és lassan a háborút illetően is. Tehát ha az európai emberek dönthetnének, nem lenne háború, hanem családvédelem lenne, és nem lenne migráció sem.

Ezért fontos, hogy egy ország élén nemzeti kormány áll vagy brüsszeli – összegzett Orbán Viktor.

Forrás: MTI