Orbánék elszámították magukat

HírKlikk 2021. július 3. 10:55 2021. júl. 3. 10:55

Több okból is nagyon rosszul jöhet ki a magyar kormány abból a vitából, amelyet az Európai Unióval, valamint a tagállamok többségével folytat a múlt héten elfogadott pedofil-törvényről. A hvg.hu által megkérdezett szakértők abban is egyetértettek, hogy Orbán Viktor és csapata feltehetően elszámította magát.

Vízválasztó lett az Európai Unióban a magyar melegellenes törvény – mondta a portálnak a német fővárosban élő Hegedűs Dániel politológus. A berlini German Marshall Fund munkatársa szerint emiatt szélesebb körben is világossá válhatott, hogy az Orbán-kormány vezette Magyarországon már nemcsak a médiaegyensúly borult fel, nemcsak a fékek és ellensúlyok rendszerét bontották le, hanem már alapvető emberi jogok is sérülnek. Úgy vélte, „ha a magyar kormány nem hátrál meg és nem módosítja a törvényt, biztosan számolhat azzal, hogy az Európai Bizottság kötelezettségszegési eljárást indít Magyarországgal szemben”, végső soron pedig az Európai Unió Bíróságától kérheti a törvény megsemmisítését. Sokkal veszélyesebbnek nevezte azonban, hogy széles körű politikai összefogás alakult ki, hiszen 17 tagállam ítélte el a magyar jogszabályt. 

Pulai András, a Publicus Intézet stratégiai igazgatója intő jelnek tartotta, hogy a reakciók ezúttal túlmutatnak az unió gyakran lassú és nehézkes jogi lépésein. „Orbánnak ráadásul nemcsak a politikai, hanem a gazdasági válaszlépésekkel is szembe kell néznie, gondoljunk csak a tiltakozó multicégekre, akik a Puskás Stadionban is mindenhol szivárványszínben helyezték el a reklámjaikat”. Úgy vélte, a magyar kormányfő nem sejtette, hogy ekkora ellenállásba ütközik a törvény, ráadásul a reakciók azt is jelzik számára, hogy az európai vezetők az ő itthoni pozíciójának gyengülésével, egy esetleges kormányváltással is számolhatnak. Pulai András szerint mindez azt is jelzi, hogy a Fidesz keresi a nyerő témát a 2022-es választás kampányára. 

Cathrine Thorleifsson norvég antropológus és politológus, az Oslói Egyetem extrémizmus kutató központjának munkatársa felidézte, hogy a magyar kormány mostani döntése egyértelműen illeszkedik a lassan 11 évre visszavezethető gyakorlatba, ráadásul – jegyezte meg – hasonló politikát követ szerinte a térségben Lengyelország is. Igen ám, csakhogy – mint arra Szentpéteri Nagy Richard politológus, alkotmányjogász is felhívta a figyelmet –, ezt a témát a Fidesz a jobboldali lengyel kormánypárttól, a PiS-től vette át, ám itthoni sikere mérsékelt, mivel a lengyeleknél valóban lehet építeni a mélyen hívő, keresztény lakosságra, Magyarországon azonban ez a réteg nem jelentős.

Forrás: hvg.hu