Orbánt már 2010 előtt megkörnyékezték Putyin emberei

HírKlikk 2022. szeptember 23. 15:44 2022. szept. 23. 15:44

Kritikus pillanatban volt lehetősége találkozni Orbán Viktorral annak az orosz oligarchának, aki az amerikai külügyminisztérium közlése szerint az elmúlt években pénzzel próbált rávenni külföldi politikusokat, hogy az orosz érdekeknek megfelelően cselekedjenek.

2009. november 16-án Budapesten egy energetikai konferenciát tartottak, amelyen a közelgő választásra készülő Orbán Viktor a Fidesz elnökeként szólalt fel. 13 év után visszatekintve, legalábbis megmosolyogtató kijelentést tett: a Fidesz már készíti Magyarország energiastratégiáját, amelynek az a célja, hogy húsz éven belül megszüntessék az ország energiafüggőségét. Mellékesen pedig ostorozta az Európai Uniót, amiért az nem képes fellépni azért, hogy a tagállamok sokféle forrásból szerezzék be az energiát. Hogyan jutott el Orbán Viktor néhány éven belül oda, hogy kiszolgáltassa Magyarországot az orosz érdekeknek? – tette fel a kérdést a HVG360.

A konferencia után öt nappal, 2009. november 21-én történt meg a magyar politikus és az akkor éppen a kormányfői posztot betöltő Vlagyimir Putyin között az a találkozó, amely valószínűleg meghatározó változást hozott kettejük kapcsolatában.

A konferencián a magyar és amerikai előadók mellett részt vett Alekszander Babakov, az orosz duma képviselője is, akinek az elmúlt évtizedben meghatározó szerepe volt abban, hogy a világ legkülönbözőbb országaiban felduzzasszák a Putyinnal szimpatizáló oroszbarátok táborát.

Babakov nyomai egyértelműen kimutathatók Magyarországon is. A 2009-es nemzetközi energiafórumot nem először rendezte meg a Constellation Energy Institute Budapesten. Az intézmény mögött nem valamilyen külföldi szervezőt kell keresni, hanem egy akkor a harmincas évei közepén járó nőt, aki néhány hónap múlva a 2010-ben hivatalba lépő második Orbán-kormány energiabiztonsági nagykövete lett a külügyminisztérium kötelékében.

A konferencia után néhány hónappal ugyanis Orbán akkori gazdasági háttéremberei, Simicska Lajos és Nyerges Zsolt már a KGB-utód FSZB egyik magas rangú vezetőjével tárgyaltak Szentpéterváron.

Így Babakov hamarosan szélesre nyitott ajtókat döngethetett Magyarországon.

Bár bizonyítékokkal az amerikaiak még nem szolgáltak, nyilvános információkból is egyértelmű, hogy 2010. június 5-én, tehát hat nappal a második Orbán-kormány beiktatása után Oroszországban megalakult az Orosz–Magyar Baráti Társaság, amelynek elnöke Jurij Poljakov, egyik tagja pedig maga Babakov lett.

A Keleti Nyitás Kollégiumának szerepéről, valamint Babakov és Prigozsin érdekességeiről, valamint arról, hogy az attasé az FSZB beszervezettje volt a HVG360 írásában olvashatnak bővebben.

Forrás: hvg.hu