Országos Roma Önkormányzat: lenni, vagy nem lenni?

R. Balogh Adrienn 2023. július 14. 14:50 2023. júl. 14. 14:50

A minap az Országos Roma Önkormányzat (ORÖ) elnökhelyettese, Lakatos Oszkár azt jelentette be, hogy az intézménynél beállt a technikai csőd állapota. Az 1 Magyarország Kezdeményezés alapitó tagja, Szegedi Dezső szociálpolitikus szerint ennek egyik oka az lehet, hogy a kormány kezdi kivonni a pénzt a Lungo Dromból és a támogatást a Cigány Közösségek Szövetsége (CiKöSz) kaphatja. A legfontosabb kérdés, milyen jövő várhat igy az ORÖ-re.

Vannak, akik úgy gondolják, hogy nincs szükség külön nemzetiségi önkormányzatra, mert ez egy párhuzamos rendszer. Szerintük meg is lehetne szüntetni ezt az intézményt, a roma integrációért a nagypolitikában kellene érdemben tenni. Szegedi Dezső azt gondolja, ezek az érvek indokolhatók, meggondolandók is, de ő maga nem ért egyet velük, mert ha az önkormányzat betöltené eredeti feladatát helyi, települési szinten, akkor jól működő rendszerről volna szó. Kifejezetten fontos politikai intézménye lehetne a politikai szocializációnak. Mindez akkor működne, ha nem engedné, hogy kívülről megosszák és nem kizárólag a financiális érdekek mozgatnák a képviselők nagy részét, hanem a roma integráció magasabb célja.

A települési nemzetiségi önkormányzatok nem rendelkeznek jelentősebb forrással, a kultúra ápolása, őrzése a feladatuk. A többi nemzetiség esetében ez nem okoz gondot, hiszen valóban csak a kultúra és a nyelv megőrzésével kell foglalkozniuk, „nálunk viszont gondot okoz, mert olyan mennyiségű szociális, gazdasági és egyéb jellegű problémák vannak, amelyek okán egy helyi nemzetiségi önkormányzat kénytelen valahogyan reagálni, valamilyen aktivitást kifejteni” – magyarázza Szegedi Dezső.

A nemzetiségi önkormányzatok „csúcsa” az Országos Roma Önkormányzat, amelyet egyedüli legitim tárgyalópartnernek tekint a mindenkori kormány. „Majd’ mindegyik politikai rezsim manipulált is ez ügyben, hogy kinek a politikai vazallusai kerüljenek hatalomra, kezdve a megalakulástól mostanáig. Talán egy kegyelmi pillanat volt, mikor Horváth Aladár került hatalomra, de az az elnöklés tiszavirág életű volt, mert megpuccsolták Kolompár Orbánék” – fogalmaz a szociálpolitikus. A mindenkori kormány bizonyos tekintetben ezáltal mossa kezeit, hiszen azt mondja, hogy „nekünk van egy legitim tárgyalópartnerünk, a roma integráció kérdésében, akit ti választottatok meg, a ti képviselőitek.” A szociálpolitikus szerint a ‘94-es megalakulás óta látják, hogy ez az intézmény „nem képes betölteni a neki szánt feladatkört, konfliktusokkal terhelt a működése és nem tudnak egy letisztult helyzetet teremteni.”

Bár Horváth Aladárnak és Zsigó Jenőnek volt egy próbálkozása, hogy ezen javítson, akkor, amikor regisztrációhoz kötötték a választást, de Szegedi Dezső meglátása szerint ez nem sikerült, hiszen rendszerint ugyanazok az emberek nyerik a választást, akik nem feltétlenül rendelkeznek megfelelő szakmai elképzeléssel és elköteleződéssel. „Ha őszinte akarok lenni, a legnagyobb probléma az Országos Roma Önkormányzattal kapcsolatban az, hogy problémákkal, konfliktusokkal, kétes ügyekkel terhelt a működése, és terhelt múltú emberek vannak az élén” – összegez a szociálpolitikus, majd megemlíti a 2010-es Híd a munka világába programot. Ehhez mindenféle forrást kapott az ORÖ, rengeteg pénz tűnt el, de meggyőződése, hogy a háttérben vannak olyan nem roma emberek, „akik szintén nyúltak le pénzeket, akiket nem említ az országos sajtó és nem hoznak be lehetséges szereplőként.”

Szegedi Dezső elmondása szerint a Fidesz bábjának tekinti az ORÖ-t, Farkas Flóriánt megmenti, nincs következménye annak, hogy pénzek tűntek el. „Belső harcok folynak, amik ellehetetlenítik a roma érdekképviseletet. Amíg a cigányok vitatkoznak, addig sem kell a kormánynak számot adnia arról, hogy mi történt a roma integráció vonatkozásában az elmúlt 13 évben. Tehát van egy belső természetes ellentét, és egy mesterségesen szított ellentét, amely a nagy politika játékszerévé teszi ezeket az embereket, amit ők észre sem vesznek.”

A jelenleg is zajló adóhatósági végrehajtási eljárás kapcsán Szegedi elmondta, hogy a jelenlegi elnököt, Agócs Jánost egy rövid időre börtönbe csukták, majd kiengedték, de a valós felelőst, vagyis Farkas Flóriánt nem vonták felelősségre. Ugyanakkor most úgy látja, hogy a „Lungo Drom, tekintettel arra, mennyi pénzt nyúlt le – nemcsak a romák, hanem a háttérben dolgozó nem romák is –, kegyvesztetté vált, és egyre erőteljesebben építi fel a Fidesz azt az új politikai tömörülést, amit CiKöSznek hívnak – ez lesz az új Lungo Drom. A Lungo Drom jelenlegi formájában már annyira bemocskolódott, hogy nem lehet velük szavazatokat szerezni, a CiKösszel viszont új alapokat tehetnek le a romák körében. Egyre nő, terebélyesedik, mindezt pedig a kormány segítségével teszi.” 

Szegedi az ORÖ forráshiánya, csőd-állapota kapcsán elmondta, hogy ha hosszabb távon nem tud pénzhez jutni, gyakorlatilag nem tud semmit sem tenni. „Megszűnni nem tud, de a képviselők kérhetik a feloszlatást, és akkor lenne az ideiglenes vezetőség, ügyvivővel, és jövőre, amikor kezdődnek az önkormányzati választások, akkor lehet új jelölteket választani és ültetni az ORÖ élére” – foglalja össze a szociálpolitikus. Szerinte az megoldás lehetne, hogy a kormány közbeszól és megmenti őket, de ennek kis esélyét látja, „mivel a Lungo Drom tagok többen vannak a testületben, így a kormányzat, ha taktikusan gondolkodik és a CiKöSzt szeretné helyzetbe hozni, akkor elengedi a kezüket és nem segít.” A CiKöSznek pedig a következő választáson „pénzt, paripát, fegyvert erőforrást adnak”, és lesz egy új politikai harcostársa a Fidesznek.

Végül a szociálpolitikus úgy összegzett, hogy a valódi megoldás az volna, ha újra írnák az ORÖ szabályrendszerét. „Mindenki azt várja, hogy elhivatott, elkötelezett, civil tapasztalattal rendelkező emberek üljenek ott, akik túllátnak a saját anyagi érdekeiken, és a romák társadalmi integrációját, emancipációját tekintik a legfőbb feladatuknak, e mentén dolgoznak, tesznek szakmai javaslatokat. Az elmúlt 13 évben egyszer sem történt olyan, hogy komoly szakpolitikai javaslattal állt volna elő az ORÖ. Ezeket leginkább az egyszerű civilek teszik. Jó volna, ha lenne jövője az ORÖ-nek, de igazság szerint úgy áll a helyzet, hogy most éppen nincs.”                                                                                                                                                                      



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom