Orvos- és betegellenes is az új rendelet

Millei Ilona 2022. december 20. 07:55 2022. dec. 20. 07:55

Kökény Mihály szerint teljesen végrehajthatatlan az a rendelet, amely kötelezővé tenné a magánellátásban dolgozó szakembereknek, hogy havonta 20 órát dolgozzanak az állami egészségügyben is. A volt egészségügyi miniszter úgy látja, ennek következtében a magánellátás is elnéptelenedhet, és végső soron a betegek fogják meginni a levét. László Imre, volt kórházigazgató arra számít, tovább nő az a zűrzavar, ami az állami ellátórendszerben jelenleg is van.

Január elsejétől lépne hatályba az a rendelet, amelynek közzétett tervezete szerint nem tarthatják meg a működési engedélyüket azok a magánpraxist folytató orvosok, akik nem vállalnak 20 órányi munkát az állami egészségügyben. Kökény Mihály szerint ez egy teljesen átgondolatlan, sok ponton nemzetközi szerződésekkel és más jogszabályokkal ütköző elképzelés. A volt miniszter egyetlen szóval jellemezte a tervet: „kényszerpálya”. És hozzá példával is szolgát. Elmegy valaki egy magánintézménybe, ott teljesíti a szerződés szerinti kötelezettségét, esetleg ott még túlmunkát is végez – bár az már ellenkezik a munkaidővel összefüggő uniós direktívával – és akkor még köteleznék, hogy dolgozzon az állami egészségügyben is. Szerinte ez csak olaj a tűzre, és azt eredményezi, hogy akkor majd az orvosok nem akarnak magyar működési nyilvántartásban szerepelni. Mintha nem lenne elegendő az idős háziorvosok ügyeletre kényszerítése, vagy az egész vezénylési rendszer az állami egészségügyben, hogy legalábbis látszatra betömjék a lyukakat. 

„Személy szerint azt gondolom, hogy ez egy teljesen végrehajthatatlan rendelet, és még többen akarnak majd innen elmenni, és még kevésbé akarnak majd az állami egészségügyben munkát vállalni. Ennek pedig végső soron a betegek fogják meginni a levét. Azt gondolom, hogy valamilyen egészen furcsa észjárás uralkodik a minisztériumban. Pintér Sándor a múlt heti konzultáción be is vallotta a pedagógusoknak, hogy ő csak a rendteremtéshez ért. Bizonyára azt gondolja, hogy majd egy ilyen szabállyal rendet fog teremteni, és vissza tudja kényszeríteni az orvosokat az állami egészségügybe. Ez nem fog menni, és még mélyebbre süllyed az ellátás. Pedig sokszor már így sem lehet a különböző intézményekbe orvost találni, és nem csak kisebb kórházakban, hanem a klinikákon is elmaradnak műtétek, vagy becsuknak osztályokat.  Egy ilyen rendelet után ez még inkább így lesz. Fejjel rohannak a falnak. Teljesen szét akarják rombolni az egészségügyet?!”

A volt egészségügyi miniszter attól tart, ha tőle valaki megkérdezi, hogy mit tegyen, milyen biztosítást kössön, azt kell mondania: „ha megengedheti magának, kössön külföldi biztosítást”. 

László Imre volt kórházigazgató, Újbuda polgármestere szerint csak nő majd az a zűrzavar, ami jelenleg is megtalálható az állami ellátórendszerben. „Eljön az igazság pillanata. A kormány mindig azt mondta, hogy az ellátás folyamatos és biztosított. Nemrég ez volt a válasz egy képviselői kérdésre, hogy miért zártak be Sátoraljaújhelyen egy gyermekgyógyászatot. Csak azt nem tették hozzá, hogy az ellátás Miskolcon található, és akinek nincs kocsija, az tömegközlekedéssel kénytelen odavinni a lázas gyerekét. Azt viszont a „tökéletesre csiszolt demagógiával” hozzátették, hogy Magyarországon ma több orvos van, mint 2010-ben volt. Pedig valamennyien tudjuk, hogy ez így nem igaz. Hiszen az idén több, mint 40 intézményben kellett bizonyos részek működését fölfüggeszteni szakember hiánya miatt. Vagyis a képlet nem áll össze!”

A szakember legalábbis furcsának tartja, hogy az a kormány, amely nem ismeri el, hogy létszámgondokkal, szakemberek hiányával küzd, az most egy ilyen intézkedést hoz. Egyszerűen arról van szó, hogy mivel nincsen elegendő szakember, be akarják vonni a magánegészségügyben dolgozókat az állami egészségügyi ellátásba. Ennyi a lényeg. A történet ezzel nyilvánvalóan nem zárul le – tette hozzá László Imre –, hiszen emlékszünk rá, december elején 4500 orvos jelezte, amennyiben életbe lép az a változtatás, amelyet a parlament jóváhagyott, ők gyakorlatilag befejezik a működésüket.

Ez az újabb verzió meglehetősen erodálja Takács Péternek, az egészségügyért felelős államtitkárnak a szavahihetőségét – magyarázta a volt kórházigazgató. Ám szerinte meglehetősen erodálódott már ő azzal, ahogyan, és amilyen tartalommal beterjesztették azt a törvényjavaslatot, amiből törvény lett. Emlékezetes, hogy a parlament a szakmai kifogások ellenére is simán elfogadta december 7-én a számos egészségügyi jogszabályt módosító törvénycsomagot. Ez lehetővé teszi egyebek mellett az alapellátási ügyelet átalakítását a kormány számára, az ellátórendszer további erős központosítását, valamint a praxisok újraosztását. A javaslat több eleme ellen tiltakoztak a szakmai szervezetek. A Magyar Orvosi Kamara jelezte: jövő év elején összehívják a rendkívüli országos küldöttgyűlést, mivel három nap alatt mintegy 4500 orvos lenne hajlandó letétbe helyezni a felmondását.

László Imre úgy látja, az teljesen egyértelmű, hogy az új elképzelés ugyan csökkentené, de meg nem oldaná az orvoshiányt. Hisz' nyilvánvalóan arra törekednek majd, hogy olyan helyre küldjék ezeket az orvosokat 20 órára, ahol szakemberhiány van. Különben végképp nem lenne logikus ez a történet. Mint mondta, az ötlet minden valószínűség szerint olyan embertől származik, aki nem tudja, nem ismeri, hogyan él és mozog, lélegzik az egészségügyi ellátó rendszer. Mert az olyan, mint egy emberi test és nem lehet csak úgy belenyúlkálni. „Most csupán ötletparádéknak vagyunk a tanúi, olyan ötleteknek, amiket nem futtattak végig, nem is elemeztek ki. Az emberek nem hülyék, ugyanúgy átlátnak a szitán, mint jómagam. Azok az orvosok is látják ezt, akik csalódottságukban, a jobb megélhetés reményében választották, hogy magánorvosként folytatják a tevékenységüket. Azok az orvosok pedig, akik ugyan külföldön dolgoznak, de megtartották a magyar működési engedélyüket, joggal mutatnak majd fityiszt minderre.”



Hírklikk

Támogasd a munkánkat, hogy egyre több tényfeltáró anyaggal, izgalmas riportokkal tartsunk ellent a kormányzati propagandának.

Támogatom
Támogatom