Az orvosi kamara győri elnöke: szükségállapot van a magyar egészségügyben
Egy új rendelettervezet szerint januártól havi 20 órányi, állami intézményben töltött munkára köteleznék a magánellátásban dolgozó orvosokat, szakorvosokat is, ha meg akarják tartani az engedélyüket.
Megfeszített munka zajlott a Covid-osztályokon a járvány idején. Akkor a koronavírus miatt volt szükségállapot az egészségügyben, most az orvoshiány miatt – mondta az RTL Híradónak a Magyar Orvosi Kamara győri elnöke, amikor a kormány újabb terveit kommentálta. Szijjártó László szerint ez a terv „egy sunyi, alattomos módszerrel, erőszakosan próbálja a kollégákat az állami ellátásba behozni".
Szijjártó szerint továbbképzésre eddig is szükség volt az orvosi engedély meghosszabbításához, de ahhoz évi hatvan órát kellett dolgozni. Itt most havi 20 óráról van szó, amiért nem járna fizetés sem, legalábbis a tervezetben erről nem esik szó. Az osztályvezetőként is dolgozó orvos szerint nyílt párbeszédre volna szükség, arra, hogy nyíltan kimondják, itt nagyon nagy baj van.
Kimondják, hogy „szükségállapot van, és szükség van a magánellátásba távozott kollégákra is, hogy a rendszer – még elfogadható módon – tovább működtethető legyen. És meg kellene őket kérni vagy más módon motiválni, hogy visszajöjjenek. Nyilvánvalóan lehet kényszeríteni bárkit, ezt úgy hívjuk, hogy rabszolgamunka, ennek megvannak a maga következményei" – fogalmazott.
Az új rendelet nem vonatkozna az alapellátásban dolgozó háziorvosokra.
A magánszolgáltatókat tömörítő Primus Egyesület munkatársa, Láncz Róbert azt mondja, ők készen állnak az együttműködésre az állami szektorral.
„A közellátás kapacitáshiánnyal küzd. Kapacitásellátási problémák vannak. Ez a rendelettervezet is számunkra azt erősíti, hogy ez eléggé akut dolog."
Hozzátette: ahogy korábban is mondták, a Primus kész arra, hogy partnerként segítse a közellátásban lévő ügyfelek, páciensek ellátását. Ugyanakkor ez a rendelet egyelőre csak kérdéseket vet fel számukra. Például, hogy a havi húsz órás munkát milyen módon, milyen helyszínen, és milyen alá-fölé rendeltségi, illetve kapcsolati rendszerben kell ledolgozni.
A rendelet pontosítására alig két hete maradt a kormánynak. A tervek szerint ugyanis már január elején hatályba lépnének az új szabályok. Az egészségügyért is felelős Belügyminisztérium ezúttal sem válaszolt a Híradó megkeresésére.