Orvosi ügyelet nélkül maradhat több Szolnok vármegyei település
A kormány az idén fokozatosan a mentőszolgálathoz rendeli és háziorvosokra bízza az orvosi ügyeleti ellátást, de ebben a térségben még nem vezették be az új rendszert.
Júniustól nem folytatja az orvosi ügyeleti szolgáltatást az a cég, ami eddig több Jász-Nagykun-Szolnok vármegyei településen (Mezőtúron, Túrkevén, Kétpón, Mesterszálláson és Mezőhéken) végezte ezt a tevékenységet. Erről Sallai Róbert Benedek túrkevei polgármester, korábbi LMP-s országgyűlési képviselő számolt be a Facebookon.
Azt írja, több, mint fél éve próbálja időről-időre tudomására hozni a túrkeveieknek, hogy a jó ideje jelentősen romló minőségű orvosi ügyeleti ellátás is hamarosan megszűnik városunkban.
„A magyar kormány, kezdeményezve az orvosi ügyeletek ellátásával kapcsolatos feladatok önkormányzatoktól történő elvonását és átszervezését, államosítását, többek között arról intézkedett, hogy a jelenlegi formában történő ügyeleti ellátást megszünteti, és az ellátást részben mentőszolgálatokhoz rendelve teljes mértékben átszervezi. A jogszabály kötelezni kívánja a háziorvosi praxissal rendelkező, alapellátásban dolgozó orvosokat az ügyelet meghatározott keretében történő részvételre, valamint mentőszolgálatok bevonásával a környező kórházhoz rendeli sürgősségi ellátás keretében mindazokat, amelyek ügyeleti ellátáshoz kapcsolódnak.”
Városunkban a sokszor kritizált Országos Orvos Ügyelet Kft. a Berettyó-Körös Többcélú Társulás teljes működési területét érintően (Mezőtúr, Túrkeve, Kétpó, Mesterszállás, Mezőhék) 2023. május 31-től a szolgáltatási tevékenységet felmondta. A 2015. évi CXXIII. törvény az egészségügyi alapellátásokról az ügyeleti ellátást állami feladatnak minősítette, ezáltal innentől kezdve az önkormányzat mozgástere leszűkül – tette hozzá.
„Ugyanezen jogszabály egyik szakasza azonban kimondja, hogy az állami feladatellátást megelőzően a kormányzat tájékoztatja az önkormányzatot az ellátási feladatok átvételéről. Miután önkormányzatunk ilyen tájékoztatást a mai napig nem kapott, így feltételezhetjük, hogy a május 31-én megszűnő, jelenleg ismert ellátás átvételével a magyar állam nem készült el, így az előbb hivatkozott jogszabály egy újabb szakasza átmeneti rendelkezést rendel el, hogy az önkormányzat gondoskodjon az állami átvétel megszervezéséig a feladatellátásról. Természetesen ehhez megoldási javaslatot és forrást nem rendel.”
Feltette a kérdést, „Önök szerint mégis mi a búbánatot csináljak? Honnan kerítsek a városba orvosokat, akik ügyeletben bizonytalan ideig, akár hónapokig ellátják az ügyeleti orvosi feladatokat úgy, hogy még azt sem tudni miből és hogyan tudjuk kifizetni. Az állam átszervezett egy nem túl jól működő ellátást egy sehogyan nem működő ellátássá és az átmeneti időszakra az önkormányzat felelősségét határozta meg. Természetesen a költségvetésünkben ilyenre forrás nincs, ezért jelen pillanatban fogalmam nincs, hogy miként tudjuk megszervezni az ellátást.”
Posztja végén azt javasolta, 2023. május 31. után a mentőszolgálatot hívják az ott élők minden olyan eseménnyel, ami azonnali intézkedést igényel.
A kormány az idén fokozatosan a mentőszolgálathoz rendeli és háziorvosokra bízza az orvosi ügyeleti ellátást, de ebben a térségben még nem vezették be az új rendszert. Sallai posztja szerint addig az önkormányzat dolga lenne megszervezni az ellátást, amihez a kormány nem ad sem konkrét megoldási javaslatot, sem forrást.